Законодателство с вързани очи
Без предварителна оценка на въздействието при въвеждането на нови регулации, държавата ще продължи да пречи, вместо да помага на бизнеса


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В общуването на държавата с бизнеса има системни проблеми, а имената им са "лоша комуникация" и "липса на оценка за въздействието". Липсата на обществен дебат и анализ за ползите и вредите от въвеждането на нови регулаторни режими обаче могат да провалят и най-добрата идея.
Пресен пример за това е вълната от недоволство, с което бизнесът посрещна единната сметка за данъци и осигуровки. Тя цели да облекчи данъкоплатците, като намали броя на платежните нареждания. Оказа се, че макар и добра по замисъл, идеята в момента създава повече затруднения, отколкото ползи (повече по темата четете в събота в "Капитал"). И тъй като бе въведена без широк дебат и без предварително проведена информационна кампания, в момента усещането сред счетоводната гилдия е за поредния хаос, който сътвори държавата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
24 коментара
Още при първите информации за замисляното "облекчение"на бизнеса бяха посрещнати с конкретни въпроси и коментарите в специализираните сайтове, в пресата и другите медии бяха точни оценки на въздействието - ще се създаде пълен хаос.
Но както се извиняват от министерството, нямали административен капацитет и сигурно дори не са прочели нито ред. Те нямат и друго, но съм твърде възпитана, за да им кажа какво точно.
Това, което правят всяка година, е да оскъпяват,усложняват и объркват работата на частните фирми до максимум. Като че ли заплатите им не идват от там. Безотговорно и безобразно поведение.
В общините объркването , хаоса и беззаконието са още по -големи!
Местните данъци също се администрират съгласно ДОПК!
[quote#1:"tily_lily"]Но както се извиняват от министерството, нямали административен капацитет и сигурно дори не са прочели нито ред. Те нямат и друго, но съм твърде възпитана, за да им кажа какво точно.
+++
Това, което правят всяка година, е да оскъпяват,усложняват и объркват работата на частните фирми до максимум. Като че ли заплатите им не идват от там. Безотговорно и безобразно поведение.[/quote]
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
То ако за всяко решение трябва да се правят кръгли маси и да се питат всички "пенкилер" които искат да ги снимат "по телевизора" никога нищо няма да се промени.
И после ще пишете също толкова измислени статии че не били правени никакви промени.
Трябва да решите - искате ли да се промени нещо или искате да живеете вечно в блато пълно с алигатори и да се оплаквате ден след ден колко лош бил света, времето, управляващите, годишните времена и как има заговор на целия свят да прецакат България и Вас персонално та затова сте бедни и нещастни.
Винаги има по-добър начин. И ако трябва да се изслушат всички с мнение по даден въпрос, само ще се загуби ценно време. В 95% от случаите всеки ще се кълне как неговото предложение е най-доброто и ще отхвърля другите като напълно неприемливи.
Така, че важното е, че направиха единната сметка, надявам се да изчистят грешките достатъчно бързо. Проблемът който виждам е, че служителите в НАП от една страна са претоварени, от друга на някои не им пука и въобще няма начин да бъдат накарани да работят бързо и качествено.
В Швейцария, решават общинските бюджети да се одобряват с местен (в съответната община) референдум. Според Вас, какво са направили:
А) Въвежда се веднага и за всички общини в страната.
Б) Няколко години се пробва само в няколко общини и се сравняват резултатите.
Отговорилите с "А", поздравявам с вица:
- Тва, новото нещо, вие ли го измислихте, чедо, или учените?
- Ние, бабо Ганке, ние.
- И аз така им разправям, зер – ако бяха учените, щяха да го пробват първо на кучета.
[quote#5:"mick"]Винаги има по-добър начин. И ако трябва да се изслушат всички с мнение по даден въпрос, само ще се загуби ценно време.[/quote]
Така ами, "на бегом". То е по-лесно да "пуцаш сватбарски" на "автоматична", вместо да спреш, да задържиш дъха и да се прицелиш точно в проблема...
До коментар [#4] от "bz":
Всъщност трябва, има си закон за нормативните актове, в който ясно
си пише каква е процедурата по подготовка на един закон, но кой да спазва в България законите!
До коментар [#5] от "mick":
Според вас е по-добре нещо да се направи някак си, а не качествено, така ли. Да, в много случаи има разлика в мненията, но това е демокрацията да се търси консенсус, а не да се налага мнението на едната страна.
Винаги съм твърдял, че е крайно врме да почнат да четат законите, които ги имаме. Един от тях е закона за административните актове, който ако се спазваше щеше да ни освободи от мноооооого мъки.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход