Страната, която извика "пожар"
Или как България посочи "Хизбула" и какви ще са последствията от това
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Дори след седем часа чакане в президентството във вторник следобед продължаваше да имаше атмосфера на напрегнатост. Български и чужди журналисти заедно със служители на различни министерства и агенции обсъждаха помежду си с неприкрито любопитство какво точно ще кажат онези, които ще застанат на двете прозрачни трибунки след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС), посветено на атентата в Бургас. Никой нямаше съмнение, че освен президента Росен Плевнелиев ще говори и вътрешният министър Цветан Цветанов: в бележника на журналист от в. New York Times се виждаше с големи букви изписано името Tzvetanov, под което беше оставена празна страница. Това, което всички очакваха, беше една-единствена дума - "Хизбула". Битката за произнасянето на тази дума всъщност се водеше от поне три месеца, а България, както се и очакваше, стана бойното поле между различни интереси.
В деня преди заседанието два авторитетни американски вестника - Wall Street Journal и New York Times, предположиха, че София ще посочи ливанската групировка. Британският The Comentator пък цитира източници от Германия и Франция, които бяха убедени, че българското правителство ще използва по-нюансиран език и ще каже само, че "всички пътища водят към Ливан".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
85 коментара
Интересно ми е какво смятат останалите членки на ЕС по този върпос, примерно Франция и Германия?
А Хизбула може и да ни ударят, може и да не ни ударят, ние сме си с корумпирани митничари и некадърна полиция. Ако ни треснат ще е лесно. Ако не ни треснат пак ще е лесно - преминаването им през границите на държавата.
До коментар [#1] от "vojdek":
Я си представи, тези корумпирани митничари и "некадърна" полиция, като почувстват, че някой ще им застраши лесните приходи, какво ще му направят. Един втори атентат ще предизвика яко затягане на границите и международна помощ за опазването им, което ще затрудни класическата контрабанда...
Та и в двата случая народа ще спечели...
Вероятноста някой да вземе България за персонален враг е минимална ... а това да е Хизбула е съвсем, съвсем невероятно ...
Чесността е най-добрата политика и е хубаво ... като има доказателства- да се говори на базата на доказателства .. като няма - да се каже "няма ясни доказателства" ..
не е хубаво да се лъже в една или друга посока!!
това - да не се лъже - би трябвало човеците да го научават до три годишната си възраст!!
Умно , но пътищата пред колата , вече са много .
Всичко в живота се прави или от морални подбуди или поради наличие на конкретен интерес. България има и двете причини за да проведе разследването докрай. И трябва! Длъжни сме да търсим истината за случилото се на летище Сарафово, независимо, колко горчива ще се окаже тя за някои!
Е много ясно че става дума за Хизбола. Пределно ясно е че атаката е била добре планирана и щом атентаторите са от Ливан, то съвсем логично е да се заключи че става дума за Хизбола.
Все пак политическото крило но Хизбола управлява Ливан.
Не знам дали правителството е било поставено под натиск или не, но се радвам че имаха смелоста да кажат нещата такива каквито са. Няма смисъл да примълчаваме истината.
[quote#3:"ajsaider"]Чесността е най-добрата политика и е хубаво ... като има доказателства- да се говори на базата на доказателства .. като няма - да се каже "няма ясни доказателства" .. [/quote]
Вярно но практически никога не се ползва от българските политици от 1878 насам....
Например един пишман професор-м-р председател седем дена след атаката от Япония над Пърл Харбър казва в Народното събрание на 13.12.1941, съвсем насериозно:
"Г-да народни представители! (...) през последните няколко месеца Северноамериканските Съединени Щати са извършили редица нападателни действия срещу силите на Оста, вследствие на което Германия и Италия решиха да скъсат отношенията си с тази държава и да обявят положение на война спрямо нея. При тези условия българското правителство, в изпълнение на задълженията си по чл. 3 от Тристранния пакт, реши вчера, на 12-и т.м., също така да скъса дипломатическите отношения със Северноамериканските Съединени Щати и да обяви положение на война с тази държава, както и с нейната съюзница Англия." При което дупетатите съвсем насериозно (с две три изключения) реагират като приемат думите на нещастника така "Всички народни представители стават прави, викат многократно мощно “Ура!” и бурно и продължително ръкопляскат.)"
Цитатите са от стенографския запис на заседанието на 25 ОНС .....
[quote#6:"ventsy"] но се радвам че имаха смелостта да кажат нещата такива каквито [/quote]
А нещата са ... ?
Имаме ясни знаци .. или нямаме?
[quote#7:"boby1945"]рез последните няколко месеца Северноамериканските Съединени Щати са извършили редица нападателни действия срещу силите на Оста, [/quote]
Да - в Атлантика ..
..не лъже проф. Богдан Филов ..
П.П. - той и като археолог и историк е бил добросъвестен ..
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.