Банско - между туризма и природата
Министри се обявиха "за" нови лифтове и отрекоха нередности с концесията на "Юлен"


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Любомир Костадинов, юрист от Световен фонд за дивата природа WWF
"От Уелс съм. Чакам два часа за лифта, сигурно ще почакам още 30 минути. Никога повече няма да дойда в Банско." Репликата е на мъж над средната възраст с кисела физиономия. Заснет е в рамките на кратко филмче, с което Иван Обрейков – маркетинг директор на "Юлен" АД открива кръглата маса за бъдещето на зимния курорт Банско. Клипът представлява кадри на опашки от скиори и сноубордисти пред началната станция на кабинковия лифт и коментари от изнервени чужденци. Повечето от тях са заснети по време на коледно-новогодишните празници. "Като на Орлов мост е", обяснява Обрейков. "Всичко, от което се нуждаем, са още кутийки, които да скачат по планината", казва той в заключение.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
65 коментара
Това е умопомрачително!
Държавата в лицето на трима министри да търси вратички в законите за опазване на публичната държавна собственост и да се оправдава с опашки пред лифтовете, за да изсече Пирин и да позволи да се завъртят едни пари в офшорките на г-н Цеко Минев, който реално владее района!
Не мога да разбера Цеко Минев какво е правил на тази среща.Представителят на Юлен също?
Защо не се разбие монопола на Цеко?
Да се направи прозрачен конкурс и да се даде право друга фирма да изгради втория лифт за да има конкуренция, по-добри цени и качество!
Интересно,а каква е причината да има опашки? Не е ли именно свръхзастрояването извън рамките на нормалното?
До коментар [#2] от "vjacho":
Ами всъщност те са инициаторите, защото имат интерес.
Огромна част от хотелите в района са построени с кредити от банката, в която г-н Цеко Минев е основен акционер и са ипотекирани в нейна полза. Ако нямат приходи - няма да могат да обслужват задълженията си. Тогава банката ще е принудена да влезе във владение на имота. А защо са й на банката неплащащи фалирали хотели в западащ курорт?
Получава се параграф 22 - имаме прекалено голяма леглова база, затова ни трябват нови писти и съоръжения, но тъй като капацитета им ще увеличи и ще идват повече туристи, ще ни трябват нови хотели...
Що се отнася до Юлен, както и Витоша ски, те са брънки от сложната система от взаимносвързани офшорни фирми, които се свързват с банката.
Между другото, в началото на декември 2011 г. в Капитал имаше серия от публикации, които много подробно изясняват казуса.
Мисля че върха на падението е да се дава Слънчев Бряг за нещо като позитивен пример за развитието на туризма. Някаква много извратена ситуация е това.
Публикувано през m.capital.bg
в БГ няма еколози, тука има платени псевдо еко-бизнесмени !!!!!!!!!
[quote#5:"Г-н D."]Ами всъщност те са инициаторите, защото имат интерес. [/quote]
Това е ясно,но спорът е между еколозите и държавата.Между гражданите и държавата.Знам че интересът на бизнеса е в основата на пазара и развитието.Спорът беше дали това е легитимен интерес.Държавата трябва да отговори на своите опоненти.
До коментар [#8] от "vjacho":
Официално спорът е между плановете на общината за разширяване на скизоната и екоорганизациите, които се противопоставят на жертването на планината.
Само че в дебата на страната на общината застава правителството (което сякаш няма нищо против да се погазят закони и наредби) и Цеко Миневата шайка, които имат интерес да извлекат още печалби.
Странното е, че правителството се явява адвокат на страната на тези, срещу които се надига гражданското движение
На проведената среща министрите явно са дошли да потвърдят думите на съпартиеца Емил Димитров: " Държавата е наша и гората е наша, ще правим каквото си искаме, с вас и без вас!".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход