Парите за здравна превенция - с хроничен недостиг
Голяма част от средствата идват от международни институции


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Години преди въвеждането на пълната забрана за пушене на обществени места здравното министерство разполагаше с бюджет от около 40-80 хил. лв. за превенция. Тя се изразяваше в поддържане на кабинетите за отказване от цигарите, обществени обучения колко е вреден димът и т.н. с цел да се намали броят на младите хора, които започват да пушат. През годините на криза бюджетът за програмите за пушене съвсем изтъня - парите отиваха за плащане на нещо друго в сектора. Естествено, това се случи негласно.
Така или иначе България няма достатъчно пари за профилактика и превенция, затова и в повечето случаи държавата предпочита да посяга към драстичните забрани, които не решават проблема. В същото време, ако по-голяма част от средствата се насочват за профилактика и ранно откриване на заболяванията, когато те струват много по-малко на здравната система, ще харчи по-малко за лекуване на тежко болни. И в крайна сметка ще има по-здраво население. В момента страната държи челни места в ЕС по заболеваемост от сърдечно-съдови, онкологични заболявания и диабет.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.