Полурастеж
Въпреки рецесията в еврозоната българската икономика е минимално на плюс, но отникъде не се вижда двигател за по-чувствително оживление
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Расте, ама малко. Малко, ама расте.
Икономическият растеж е субективно понятие - може и според статистиката да го има, но ако не го усещаш, няма особен смисъл от него. Затова дали човек ще го забележи не зависи само от знака плюс или минус, а по-скоро от предварителните очаквания, особеностите на характера, политическата принадлежност или от нещо съвсем друго.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Аман!Каква българска икономика?С европари икономика не се прави.
Не бе, не, "износа ни вади от кризата". Забравихте ли? Само пишман икономисти има в България.
Оооо ама те тук пак се изказват "великите експерти" от зловредния институт ИПИ и Гошето Ангелов от "Отровено общество". Защо на тия въобще им дават думата?
До коментар [#1] от "vjacho":
Ходи обяснявай, че само с усвояване на фондове, потребление и раздуване на администрация не става ... ама на!
"Има ли двигател след износа" - това е въпрос в търсене на следващия балон.
Необходимостта от растеж е живото доказателство за грешната основа на финансовата система. Парите са създадени като заем с лихва и парите за лихвата ги няма в системата. От тук и вечния стремеж към растеж. Ако няма растеж част от хората или фирмите не могат да си върнат заемите и фалират. Икономиката трябва да расте. Като тумор, които нараства постоянно докато убие своя хост. Тогава умира и тумора и хоста. В нашия случай това сме хората и Земята. Липсата на икономически растеж всъщност е липса на растеж при тегленето на заеми. Това се крие зад тези високопарни думи "икономически растеж".
Сещам се за една карикатура с един усмихнат човек, който казва: "Какво ? Светът има дълг от 40 трилиона ? Моля, кажете ми към кого е този дълг ?"
Аз пък няма да бързам с оценките и първо ще изчакам Световната банка да изкара икономическия растеж на държавите по света. След като сравня българския резултат на фона на останалите държави, чак тогава ще направя оценката си за резултатността на българската икономическа и финансова политика...
Иначе, понеже авторката се чуди, кой е двигателя на чувствителното икономическо оживление - този двигател винаги е било, е и ще си остане МАСОВОТО ПОТРЕБЛЕНИЕ. За държава като България, която не е поставила стена за свободната емиграция към държави с по-високи доходи, за разлика от един Китай, да речем, но която е с най-ниските заплати в ЕС, икономическото оживление ще дойде, чак след като се възстановят чуждите пазари, към които, евентуално, да поизнасяме по нещо (не колкото изнасят икономики с високо заплащане и акцент върху иновациите, подобно на немската, но поне да изнасяме малко повече от сега).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.