ЧЕЗ може и да се размине с отнемането на лиценза
Съдбата на дружеството ще се решава през април


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Стартирането на процедура за отнемането лиценза на ЧЕЗ не означава, че непременно ще се стигне до налагането на крайната мярка. Това стана ясно по време на пресконференцията, която беше дадена от членовете на ДКЕВР по повод стартиралата късно във вторник вечерта процедура срещу чешкото дружество, което захранва с електроенергия цяла Западна България.
Същия ден премиерът в оставка Бойко Борисов коментира пред медиите, че лицензът на дружеството ще бъде отнет още в рамките на деня. Малко по-рано препоръка за неговото отнемане беше дадена и от прокуратурата. Заканите обаче едва ли са достатъчни.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
40 коментара
Някой е мислил, че ще й отнемат лиценза? Добър виц :)
Ех, милите те...
Ех, горките ние...
На крив Бойко,ЧЕЗ не му е виновен.
ББ отне лиценза на Лукойл , та на ЧЕЗ ли .
То като се говори - се мисли преди това. Ама де акъл у милиционери и калинки :-)
"На лъжата краката са къси" ака "И тоя номер не мина"
Несериозно е да се мисли, че с отнемане на лицензи ще паднат цените на стоките и услугите, предлагати от монополистите. Да, договорите им с държавата са непрозрачни и допускат съмнения за недобре защитен обществен интерес, но единственото решение е контролът. Има я нормативната база, има ги купищата контролни органи - просто трябва безпристрастно да прилагат правилата.
До коментар [#7] от "Г-н D.":
Като стой та гледай може да се случи! Ако например се разре защо разходите за разпределение за 2012 на ЧЕЗ са нарастнали с 60% спрямо предходните години при примерно същото купено и продадено количество електроенергия .....
Техните на ЧЕЗ, присъщи разходи в електроразпределение до краен клиент са 30% от крайната цена....
"Те също не коментираха как това ще се отрази по цялата верига от производителите до доставчиците на енергия и кой в крайна сметка ще покрие тази разлика в цената."
За съжаление, има ясно прогнозируема тенденция за повишаване на цената на електроенергията. По следните причини:
- Разходите за квоти за емисии на СО2 (отразени във фактурите в компонента "невъзстановяеми разходи") тепърва ще има да нарастват като елемент от общата цена, и то в най-близко време.
- Цените на съоръженията за генериране и пренос на електроенергия на международния пазар растат (с много редки изключения). Винаги когато ще е необходимо да се замени някаква съществуваща мощност с нова, това ще води до увеличение на цената.
- Нашите цени са най-ниските в ЕС, а все пак има дългосрочна цел за общ енергиен пазар.
Така че единственото краткосрочно решение е да се увеличат социалните помощи за хората, които нямат възможност нормално да се отопляват. А в средносрочен и дългосрочен план - да се надяваме, че хората ще успеят да постигнат по-високи доходи.
До коментар [#8] от "boby1945":
Ето какво казвам в горния пост:
Има я нормативната база, има ги купищата контролни органи - просто трябва безпристрастно да прилагат правилата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.