Изключението "Банско"
Екоминистерството отвори вратата към нови строежи в планината над Банско


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Безразлично ми е какво ще се случи с този договор и дали ще бъде продължен, но икономическият, регионалният и спортният министър са категорични, че е изключено да затваряме ски зоната." Думите са на екоминистъра в оставка Нона Караджова и са по повод концесионния договор на държавата с "Юлен" АД. Изречени са на 29.06.2011 г. - малко след като Караджова обяви пред журналисти в Министерски съвет, че свързаната с "Първа инвестиционна банка" "Юлен" се разпростира на 165 хектара в Национален парк "Пирин", вместо на 100 хектара, както е по договор.
Безразличието на Караджова по отношение на бъдещето на планината – защитена територия, публична държавна собственост и част от световното природно наследство, бе затвърдено тази седмица с промяна в плана на управление на Пирин. Промяната, приета от Висш експертен екологичен съвет (ВЕЕС), консултативен орган към МОСВ, позволява строителство в т.нар. Зона за туризъм в планината, която заема 2.5% от територията на парка, или 8951 декара. В момента строителството в Пирин е позволено само в т.нар. Зона за сгради и съоръжения, чиято площ е 2188 декара.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
64 коментара
Стига монопол на Цеко! Тези проекти не са в полза на ските, нито са в полза на месните. Ей това е феодално робство.
Самозабравили се хора като концесионерите от “Юлен” и “Витоша ски” си въобразяват, че правата, които им дават подобни концесионни договори, ги прави собственици и могат да съсипват планините и да тормозят хората.
На 3.01 си закрих депозита в една определена банка свързана с Цеко Дървосекача.
Като причина за закриване на сметка написах "Обезлесяването на Пирин" (последвах примера на някой който беше направил същото и беше постнал снимката на бележката във ФБ). Не бяха много пари, но колкото толкова.
Нищо не може да ме накара да стъпя във въпросната банка доброволно.
Не желая и стотинка от парите ми да отива за финансирането на сечта на Пирин.
Изключение е, но от стандартите за читав ски курорт.
В решението на тричленния състав на ВАС, председателят съдия Икономов излиза с тълкувание на цитирания горе чл. 21, ал.1 от ЗЗТ, че строежа на нови лифтове и ски писти попадат в състава на понятието "обслужване на посетителите".
Това е доста широко тълкувание, защото лифтовете и ски пистите по същество са спортни съоръжения, които обслужват един сезонен спорт и извън сезона, в който той се практикува, не работят и не се използват.
Няма ли читави юристи, които да обжалват решението на този състав?
Има читави юристи, обжалвахме :)
http://ecopravo.blogspot.com
Закриването на сметките в една определена банка май е единственото нещо, което засега могат да направят гражданите!
отговора на въпроса защо ски-зоната е толкова зле колкото е е само един:
защото собственика, със своите мощни лостове (и вероятно корупционно влияние) във властта и държавната администрация, поиска да направи именно това и не се намери държавна институция - по околна среда, икономика, спорт или регионално развитие която да свърши работата за която я издържаме и да го спре и коригира проекта !
днес въпроса не е за "още един лифт или писта" както се опитват да ни го представят...
въпросът е следния:
1. бе установено че концесионерът е надхвърлил значително (почти 70%) територията която му е дадена по договор т.е. той се е възползвал от 65 хра държавна земя НЕЗАКОННО и не е платил за ползването й
2. бе установено че системно не е изпълнявал условията по екологичното разрешително за "строителството" на ски зоната което, от една страна, прави това разрешително невалидно и, от друга, предизвика един куп проблеми най-вече на гърба на данъкоплатеца - свлачища, изсечена и изнесена кой знае къде ценна дървесина, загуба на биоразнообразие и ландшафт
3. бе установено че ски-зоната вече не отговаря на критериите за обект на Световното природно наследство на Юнеско и бе предложено от техните експерти или рекултивация на терените или изваждането на ски-зоната от обекта на Световното природно наследство - министерство на околната среда, ухилени до уши, се съгласиха веднага да я извадят
та въпроса с повишена трудност е:
трябва ли концесионера да бъде наказан за злоупотребата с държавна собственост както го изисква Конституцията и един куп други закони ?
или трябва да узаконим престъпленията и да му дадем да строи още най-вероятно по същия начин защото "скиорите стоели на опашка" ?
моля, изпращайте отговорите в Министерски съвет !
До коментар [#6] от "гражданин":
Това наистина е форма на протест. Но има и други абсолютно законни форми на изразяване на несъгласие с решения на държавни органи и натиск.
Закриването на сметките в банката на Цеко ми харесва.
Като се замисля единственото нещо, което могат да направят гражданите за Пирин (освен разходките от Орлов мост до жълтите павета) е да си закрият сметките в Оная Банка!
Нека свежите пари от нея да изтекат и бетонът на десетките непродадени апартхотели да я повлече към дъното...
Иначе ще сваляме правителства, той ще си купува новите и така докато на Вихрен построят някой панорамен ресторант и пуснат лифт и към него...
Като му резнем парите и политиците ще му бият шута!
Закриване на дребните сметки на гражданите - муха го охапала. Да, форма на протест е, но дайте да измислим нещо по-радикално.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.