Лекарите ще протестират срещу здравната каса
Управителят й обясни, че няма да подаде оставка


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Лекарите също ще протестират, но не площада, а пред централата на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и пред областните й офиси на 28 февруари, реши извънредният управителен съвет на Българския лекарски съюз (БЛС).
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
може и да не съм прав, но ми се струва че с разкриването поне пред очите ми на толкова болници, без да съм видял закрита в региона, ще повтори в някаква степен историята със зелените енергии - здравната каса или здравни каси ще финансират всички от нашите здравни вноски и ще текат пари, пари... А ние ще си плащаме и плащаме като се наложи да ходим там....
Изходът е отказ от сегашния модел на осигуряване или политика при разрешаването на нови болници. Първото ще е по-доброто решение.
До коментар [#1] от "mak1951":
Прав си.
"През тази година са предвидени средно с 20% по-малко пари и клинични пътеки за клиниките и ако те ги надвишат, пациентите трябва да търсят друга болница"
>>> Или с други думи, понеже народът ходи да се лекува в Токуда в София или Селена в Пловдив, се е поналожило да им се подрежат крилцата, че 200-та селски болници и без това едвам кретат, не е честно така новото и хубавото да е за сметка на вехтото и мърлявото...
Същия социализъм го имахме и в енергетиката - понеже еди-коя си енергия била много скъпа, затова и ние ще им я изкупуваме скъпо. Не е честно така евтиното и ефективното да подбива скъпото...
И резултатът от подобна политика може да го видите точно сега, само като си пуснете телевизора
добре де а защо не се въведе доплащането, така всички проблеми се решават и остава избора на ЛЗ и Екип. Знам че ще кажете че не всички могат да доплащат- но в този случай средствата които са доплатитли ще се възстановават на принципа на фактура или нещо в някое от соцялните министерства.... и децата знаят че системата се точи..;-)
и защо БЛС да е легитимно представителство на лекарите... и там е ДС до девето коляно
[quote#5:"TTS"]и защо БЛС да е легитимно представителство на лекарите... и там е ДС до девето коляно[/quote]
Добър въпрос.
От 10 и повече години един и същ червен послушник взема десетки хиляди лева заплата и "представителни" и това не тревожи никого.
Колкото и пациенти да прецакат с грешни диагнози, пиене и незаинтересованост - НИКОГА няма достатъчно доказателства ...
Дръж здраво торбата....
Всеки монопол е вреден, и този на здравната каса и този на лекарският съюз. За първите е лесно, още две-три частни организации (които ще пресекът излишното лежане по болниците заради пътеката, изписването на скъпи и излишни лекарства, както и широко въвеждане на здравна застраховка), а за вторите е достатъчно, да се изглади конфликта на интереси държавна и частна практика едновременно. Дори при едно грамотно изпълнение, това със задължителните здравни осигуровки и разходите на данъкоплатеца (защото той плаща накрая всичко) по събирането им, ще отпадне.
Нищо положително не се е случило след 10 ноември и в резултат всичко ще се скапва едно по едно пред очите ни.Съдебна система,здравна,пенсионна, ай-страшно е скапването на първата.
Проблемът е многослоен. От разговори с приятели лекари стигнах до няколко извода:
1. Създават се много частни болници, които точат касата безспорно.В тези болници се лекуват болни само по скъпо платените пътеки. никой не лекува напр. бъбречна криза или пневмония.
2. Създава се механизъм за корупция като много доктори насочват болните в частните болници, въпреки, че работят и в държавни. този проблем е бил и в Турция. Ердоган го е решил лесно - работиш само на едно място.
3. Здравните вноски са крайно недостатъчни. Държават тотално абдикира от задълженията си и всичко - включая скъпи дейности като ин витро и реанимация се поемат от касата.
4. Неадекватна е организацията на доболничната помощ , там има лимити за изследвани и консулти, не се организира лечението на някои леки заболявания. Казаха, ми , че в нормалните държави напр. много от пневмониите се лекуват в къщи и около 10-15% само , с усложнения в болниците.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.