Какво искат протестиращите
Наред с настояването за върховенство на закона някои от предложенията са откровено абсурдни
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Десетки хиляди граждани излязоха отново на улицата в неделя, за да изразят недоволството си на практика от всичко в България. Разрастващият се и след оставката на правителството на ГЕРБ протест - не само като мащаб, но и като обхват на огласените искания, няма аналог в историята на прехода, защото поставя под съмнение и обществения договор за развитието на страната, "сключен" преди 23 години. Наред със справедливото настояване държавата да се върне към изоставените си функции за установяване на върховенство на закона, както и срещу монополите, исканията ескалираха и до откровено абсурдни и неприложими в страна, която е част от Европейския съюз. На ход са политиците, които трябва да намерят възможно най-разумния изход от ситуацията, изключващ популистки решения, както и всички структури на гражданското общество, създадени, за да отстояват принадлежността на България към демокрацията и пазарната икономика.
"Капитал Daily" анализира предложенията и последствията от тях, като ги групира на политически и енергийни.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
237 коментара
Системата не е лоша. Лоши са хората в системата.
Какво искат протестиращите -
Ревизия на прехода със съд и присъди!
https://www.bivol.bg/wlbgcrimeregistry.html
"Какво искат протестиращите"
Искат по цигански, както е било в последните няколко века-много и сега!
Ако може без да се работи и без усилия!
Ей така-някой друг да работи, някой друг да ни освободи, някой друг да устроиу държавата, някой друг да даде пшари отнякъде
Какво искат протестиращите...За тях не знам но за работещите съм сигурен ,че искат "Мишо 73" да спре да взема кредити ,защото те са си само техен проблем!А и да публикува мемоари.
Браво за статията!!!
преди малко Делян Добрев по телевизията каза че сина на Христо Бисеров и бившата жена на Доган работят в ЧЕЗ, а Моника Йосифова им прави рекламата. и още доста сериозни неща каза, дано да станат известни тези работи
Викали викали искаме искаме , и ги попитали кво искате ?
И те отговорили квот дадеш все е кяр .
Всичко което е необходимо е да НЕ влизат социалисти във властта. Това означава, че досегашни депутати не трябва да повторят повече мандат. Означава също така, че нито един от синдикалните ръководства не трябва да помирисва власт - те всичките също са социалисти.
Най-важно е да се постигне истинско разделение на властите - законодателна - излъчена чрез парламентарни избори, изпълнителна - излъчена от президент, избран чрез президентски избори, съдебна - отново чрез национални мажоритарни избори. Прокуратура и съд трябва да са две отделни институции. Кметове и общински съветници - изцяло мажоритарен избор. Децентрализация в посока от изпълнителната към местната власт.
В икономиката първо днешните икономически закони трябва да се променят защото са социалистически. Трябват нови закони за либерализиране на икономиката и налагане на конкурента пазарна икономика, закони гарантиращи невъзможност за контролиране на пазар по-голям от определен процент (например 10%) за която и да фирма, за какъвто и да е бизнес. 10% от националния пазар но също 10% от всеки местен пазар. Може дадена фирма да има най-качествения продукт, няма право да надхвърля процента. Ако конюнктурата доведе до надхвърляне на процента фирмата да е задължена да продава пазарния си дял. Корпоративния капитализъм, социалистическата олигархия или държавния контрол са все едно и също нещо и не са подходящи за наличието на пазарна икономика.
Проблемът е в ампутираната правосъдна система, която всяка власт се опитва да подчини и да остави зависима. Конституцията ни е съвременна, изопачаването на системата е от проявата на политическите партии, които не позволяват да влезнат свежи лица, с нови идеи, а виждаме от години едни и същи субекти. Едни и същи субекти с договорките си по между си, които се разпростират върху бизнеса и създават нефункционираща пазарна среда. Защо не доведат до край политика за частния фалит? Защо не се постараят срещу банковите монополи? Защо не се постараят срещу монополите в сектора на горивата? С какво блокират договорките в даден ресор на бизнеса срещу наемането по между си на специалисти и така закрепостяват трудовия пазар? Защо само служебното правитрелство трябва да е от експерти? Всяко едно следващо правителство трябва да бъде експертно, за да не позволява злоупотреби, знаейки слабостите на системата. Защо Сметната палата не проверява всяка държавна институция и министерства, за да не се допускат злоупотреби и липси? Защо провалил се политик не бива окончателно блокиран за последващи политически замърсявания от него на обществено-политическия живот?Изборите следва да бъдат за личности и хората да могат да избират имена от тези списъци без възможност партията да внедрява на всяка цена "своите си". ПОодобряването на стандарта става със създаване на функционираща бизнес среда, а не с икономии, каквито Дянков ни натрисаше в името на някаква си фикция за дфисциплина. И не на последно място- би могло да се изискат някакви финансови от ЕС в името на оцеляването на нацията.
До коментар [#3] от "Веселин Дечев":
Колега изказването ти е откровена глупост, дори и „ония" от Филиповци, със смешното искане за 50% намаление на тока за тях, щото..., то анализирайки дори и в това абсурдно локално искане се забелязва, че хората искат по- добър живот на база своя труд, а не описания от теб мързелив живот без труд.
----------------------
Масата от искания са логични и разбираеми, разбира се някой от тях (повечето фундаментални) са неизпълними в настоящия политико- икономически строй- именно там е разковничето и ако не се осуетят протестите, то рано или късно това ще бъде осъзнато, какво ще последва е спорно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.