Владетелите на субсидиите
Светлозар Дичевски с холдинга "Октопод" отново е най-големият получател на земеделски дотации от Европа
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Над 34 млн. лв. са получили топ 10 от зърнопроизводителите в България като субсидии през миналата седмица. Рекордната сума всъщност е концентрирана основно в един получател - най-големият производител на зърнени култури Светлозар Дичевски. Той контролира половината от десетте фирми и чрез тях взема 62% от въпросните 34 млн. лв. Две от дружествата на Дичевски взимат по над 5 млн. лв. всяко. Друга повтаряща се тенденция е, че всички получатели са зърнопроизводители, макар на теория субсидиите да са за всички земеделци.
Изводите са на база на справка, предоставена от фонд "Земеделие". Само преди седмица почти 80 хил. фермери получиха 841 млн. лв. Данните за тази година са предварителни и са на база одобрениза плащане суми. Окончателните ще бъдат публикувани през пролетта на 2014 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
100 коментара
Благодарности на "Капитал" за изнесената информация! И ще помоля и ще очакваме информация от вас - дали "владетелите на субсидиите са "големи и коректни данъкоплатци"
холдинг "Октопод" - какво класическо име само....
"Владетелите на субсидиите..."
са обезлюдители на селата. И производители на селска бедност от "лумпени" натирена в градовете да дразни Мишо73.
До коментар [#3] от "йотата":
Може ли да сравните съотношението между градското и селското население в европейските държави в наши дни, преди да правите изводи за обезлюдеността на българските села?
До коментар [#4] от "Югозомби":
Може ли преди това да ми посочите селското население на кои държави да сравня? Щото ако искате да ни сравня със Швеция или Финландия няма да се съглася.
Ако пък ни сравня с Бенелюкс може и малко да се поуплашите. Та с кого да ни сравня? Искате ли с Гърция?
До коментар [#5] от "йотата":
Вместо да шикалкавите, дайте статистика на държавите от ЕС. Има и страни с по-висок дял на градското население от България, в които в миналото са протекли аналогични процеси на изоставяне на селата. Обезлюдяването на българските села е част от общия процес, развил се след началото на индустриалната епоха на континента. То е практически необратимо.
До коментар [#5] от "йотата":
П. п. Реагирам така, защото смятам масовото отношение към урбанизацията у нас за пресилено, митологично негативно. Може би не биваше точно тук да коментирам такъв въпрос, темата на статията е съвсем различна. Извинете.
До коментар [#7] от "Югозомби":
Не, не, не точно тук му е мястото да коментираме ползите и вредите от урбанизацията. Те вредите са ясни.
Вий пишете направо за ползите. Как например урбанизацията разви икономиката и благоденствието на страната през последните 30 години. (Или не считате, че в периода имаше бурна урбанизация, т.е. рязък скок в съотношението градско/селско население??)
А относно статистиките на държавите си ги вижте сам на страницата на Евростат? Ако бяха на една страница щях да дам линк, но гъстотата и структурата на населението, образованието им, покупателната им способност, продължителността на живота - тия сичките са пръснати - какво да ВИ подам?
До коментар [#4] от "Югозомби": ++++++++++++++++
Искам или не - трябва да се съглася с бележката Ви :-)
Е, добре какво земделстват тия другари, аз само вносни продукти виждам по пазарите?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.