Нуриел Рубини: България може да си позволи дълг, за да финансира бъдещето си
Световноизвестният икономист говори в София за проблемите пред страната


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
България има стабилна макрорамка, но това е само едно от условията за икономически ръст и то не е достатъчно, заяви световноизвестният икономист Нуриел Рубини по време на специалната си лекция в София. Рубини, който в последните години е сред най-популярните икономисти, заради точните си прогнози за световната криза и размерите й, гостува в столицата по покана на пенсионен фонд "Доверие" и със съдействието на "Капитал" и Bloomberg, за да говори за това какви шансове за развитие има една малка икономика в днешната ситуация. Според него, България има възможност да финансира със заеми в публичния сектор своя икономически ръст, ако инвестира в продуктивни сфери, които да възвръщат стойност, като образование, здравеопазване и човешки ресурси. Страната е поддържала прекалена фискална строгост, смята Рубини, който посочи, че нивото на бюджетен дефицит, което приближава 0% в реални стойности и нивото на дълг, което е около 14% от БВП, са много под границите на Маастрихтските критерии от съответно 3% и 60%.
"Трябва да помислите как да инвестирате в бъдещето си. Частният сектор е водещ в ръста на икономиката, но публичният сектор трябва да предостави тези услуги и ресурси, които да увеличат производителността на частния", смята Рубини. "Понякога тези инвестиции изискват фискални ресурси. Трябва да сте внимателни с използването им, но има роля за допълнителни инвестиции, които увеличават продуктивността на частния сектор. И доколкото това са продуктивни инвестиции, а не харчене, то те може да бъдат финансирани чрез заеми, защото са инвестиции в бъдещето."
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
182 коментара
Очаквах да спомене задължителното за подобни "анализатори" клише, че валутният курс на лева е "надценен" (разбирай: заплати в еврова равностойност 300 евро са необосновано високи за индианци като българите)
Идеите за юруш на държавните разходи на кредит, пробутвани от Рубини, Стиглиц и Кругман, са опасни дори за подредени държави с работещи институции, а в България са директна рецепта за фалит.
Българският дълг е достатъчно голям. Не е колосален, както е в повечето европейски страни, но хич не е и малък. И изобщо нямаме нужда от още. Да се взимат заеми е допустимо само за разумни инвестиции в производство и образование. Но преди това трябва да се направят много реформи които да гарантират, че парите няма просто да се пропилеят.
При сегашното състояние на съдебната система (практическа липса на правосъдие) и произтичащата от това корупция, с нови заеми просто ще задлъжнеем още. Облаги ще има само за червената олигархия, ефекта за обществото ще е нулев.
Да ...и тогава сбогом на привилегиите за милиционерите - целия бюджет на МВР само за заплати ,пенсии на по 40 години , 20 брутни заплати за старт в истинския живот като охранители или бандити .
Всекии задокеански гуру който дойде в Европа , запо4ва да вра4ува и прорукува против Еврото.Колко е лошо и т.н.Само дето като е толкова слабо би трябвало да е и много по ефтино спрямо долара, а на тази истина изобщо не им се 4ува. Вси4ки те искат ефтин долар.
Хе хе, юруш на бананите! Айде докато има! А пък после как ще се връщат няма да му мислим. Напред към светлия Гръцки пример!
До коментар [#2] от "mrvip":
И аз много са възмутих как тоя си позволява да изказва тези противоречащи на .... на... на....
на титани на мисълта, направо, като един Дер Щандарт, един ИПИ, един Хърсев...
(Нищо че и МВФ отдавна призна, че е правило големи глюпости през последните 3-4 години с тоя натиск за "остерити")
[quote#3:"Ментор"]И изобщо нямаме нужда от още. Да се взимат заеми е допустимо само за разумни инвестиции в производство и образование. [/quote]
Ти, и много други в Бг, просто не разбират че, без пари назаем Бг не може да развива нищо. Нищо.
Бг е една опустошена страна, без реална и работеща икономика.
С трагично ниво на образование и Университети.
С елит- навън, който никога няма да се върне в Бг.
Всичко трябва да се гради отново, и из основи.
Не ни трябват бизнесмени "на ишлеме". Трябва ни развита национална икономика, базираща се на родни фирми, банки, база.
За което трябват пари. МНОГО пари.
И ум... "акъл". А такъв в Бг е "кът".
"България би трябвало да влезе в Еврозоната".. Дянков беше евроскептик относно нашето влизане,сега незнам.
До коментар [#8] от "panzerino":
А ти и много други като теб, не разбират, че в една продънена кофа колкото и да наливаш, тя не става по-пълна. Аз смятам, че са необходими няколко кардинални реформи, преди да се отвърже кесията. Всичко друго няма да е особено успешно, даже напротив.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход