Болниците бавят 148 млн. лв. плащания към доставчици
Финансовото министерство публикува просрочените задължения на клиниките
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Явно заразено от политическите престрелки, в които се споменава, че правителството оставя празен фискалния резерв и задължения в множество сектори, финансовото министерство за първи път от 2009 г. публикува поименно просрочените плащания на държавните и общинските болници за всички години на управление на ГЕРБ.
Конкретната реплика на лидера на БСП Сергей Станишев "задълженията на болниците са ужасен воденичен камък за всяко следващо правителство", явно се предизвикали ведомството на Дянков да покаже, че дълговете на клиниките не са драстично по-големи от тези, които е имало при всяко правителство. Общо задълженията към доставчици са около 450 млн. лв., като забавените плащания са близо 148 млн. лв. или една трета от тях. Основно клиниките дължат пари на дистрибутори на медикаменти и медицински консумативи, храна, режийни разходи, ремонти и строителство, като някои от тях бавят и заплатите на персонала си.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Айде проблемът с ВМА да не е само това, че МЗ не плаща, но и от факта, че ген. Тонев е НАЙ–КОРУМПИРАНИЯТ болничен директор в българската история...а освен това е и несменяем..
това е един от поредните абсурди - 148 млн. лв просрочени задължения на държавни и общински болници?!? Ако секторът е губещ като цяло - нямаше да никнат като гъби частни клиники и болници. И след като историята се възпроизвежда и при третото правителство - значи проблемът е в лошото управление и липсата на търсене на персонална отговорност от управителите на болниците от принципалите им.
Колкото и кофти да звучи - изходът е един подробен одит на болница по болница от независими от лекарското съсловието. Според наличието на частни или читави други болнични заведения в района - фалиране на общинската/държавна болница и спасяване на тези, които са единствени за района.
Определяне за управителите на останалите - мениджъри със заплати съизмерими с тези на колегите им от частния сектор; публикуване всички задания за поръчки на сайтовете на болниците и срещу тех спечелитите фирми и с цени и условията на доставка;
Всичко друго е от лукавия и докторски шменти-капели на наш гръб или рязане на лентички...
Държавните болници са държави в държавата. Шефовете им се държат като местни дерибеи, крадат и безчинстват на поразия. Стигат до там, че финансират цели политически партии. Държавата нехае какво се случва там, а директорите са пожизнени. Непослушните лекари масово напускат страната, а на тяхно място идват удобните калинки, които за нищо не стават.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.