// К1: Средата / Политика
Пламналият град
В продължение на 14 години Варна се оказа в плен на хора не с общи политически принципи, а с еднакви скрити белези
"Който спи, не лай..." Това пише под снимка, на която Пламен Горанов спи до кучето си. Във Варна името му вече означава "бунт". До самоунищожение.
За да поиска отчаяно оставката на кмета Кирил Йорданов, на 20 февруари т.г. Пламен се самозапали на стълбите пред парадния вход на кметството в града. Според приятелите му – усмихнат, приветлив, весел, интелигентен, честен, жив. Според медицинската сводка – без алкохол и наркотици в кръвта. Здрав. Днес 36-годишният мъж лежи в една от варненските болници в изкуствено поддържана кома с 80% изгаряния. Също като града, в който повече не искаше да живее.
В дните на февруарските протести Варна поведе с най-масовите шествия в страната. Най-напред 20, а после 30, 50 хил. души скандираха на улицата "мафия" и "оставка". Няма как да не ги чуеш. Но може да не ги разбереш. Хората искаха всичко, най-често невъзможното. Защото през последните 14 години бяха живели... в невъзможното.
"Почти сигурно е, че подкрепата на Кирил Йорданов ще роди нова, местна неформална коалиция "Всички срещу Кирил Йорданов, всички срещу ГЕРБ", твърдяха преди изборите за местна власт през есента на 2011 г. редовите членове на партията във Варна. И се оказаха прави.
Днешният кмет на Варна започна политическата си кариера като областен управител на Варненска област, назначен от премиера Филип Димитров (СДС) през 1991 г. На този пост той остана и при Любен Беров, а след него и при Жан Виденов (БСП).
Звучеше невероятно, но се оказа факт. През 1999 г. в "синя Варна" той спечели срещу избраника на СДС с подкрепата на 27 леви, патриотични и дори крайно националистически партии и движения, сред които и БСП. Този успех беше повторен, но с подкрепата на ДПС през 2003 г. А после и през 2007 г.
Скандалите, свързани с неопровергани подозрения в корупция, лошо управление и загуба на общинско имущество, разтърсваха администрацията му не един и два пъти. А непрекъснатите съмнения за размяна на бизнес протекции за силови икономически групировки срещу подкрепа се превърнаха в градски фолклор.
Но Йорданов оцеляваше.
По време на четирите си мандата той надживя четири правителства – кабинета на Иван Костов, след това на Симеон Сакскобургготски, после на т.нар. тройна коалиция, а накрая и това на Бойко Борисов. Вярно е, че политиката е изкуство на компромисите. Но когато компромисите се превърнат в политика, идва краят на логиката. Здравият политически смисъл се разсипва, късат се връзките между гражданите и партиите, разпадат се разумните отношения между самите партии, между всичко и всички. Това се случи във Варна.
В тъмното на едно премигване
На 31 март 2010 г. тогавашният председател на ОбС във Варна Борислав Гуцанов беше показно задържан в т.нар. акция "Медузите". Разследването срещу него продължава и до днес.
През септември 2008 г. за сводничество, търговия с наркотици, пране на пари и участие в организирана престъпна група бяха арестувани, а след това и осъдени общинските съветници Веселин Данов и сина му Христо (от местната Народняшка земеделска партия). Месец след това в ареста влезе и Иван Славков (ДПС). Криминалните обвинения срещу тримата бяха обществена тайна и затова арестуването им не изненада никого. Но и тримата бяха оставили след себе си категорична подкрепа за Йорданов. Тези арести потвърдиха усещането, че в продължение на дълги години Варна беше управлявана криминално, че е в плен на порочно статукво, оцеляващо независимо от очевидното.
За последен път това се случи именно през октомври 2011 г., когато ГЕРБ влезе във Варна не през парадния вход на честната политическа битка, а с "троянски кон". Неговата роля по подразбиране беше поверена пак на Кирил Йорданов. Скоро след изборите стана ясно, че Варна е не спечелена, а овладяна от някакво тайно общество на хора с еднакви скрити белези. За тях наследствата на Йорданов - разбита инфраструктура, наглото разграбване на части от парковете в града, унищожаването на историческото му лице, съсипването на културата му, нямаха значение. От "най-добрия град за живеене" Варна се превърна в мразен град. В град на нелепи прищявки, на странни палми и помпозни подмятания за строеж на ски писти. В същото време кметът на града караше ролери с наколенки сред изумените си съграждани.
Още по темата
Първо осъдително решение в Страсбург заради модела "Цветанов"
Акцията срещу Борислав Гуцанов и семейството му нарушава четири текста на Европейската конвенция за правата на човека
15 окт 2013На балотажа в частичните избори за кмет ще стане ясно колко е дълъг пътят на протеста срещу статуквото, започнал в града през зимата на тази година
7 юли 2013Рекордно ниската активност показва отношението на избирателите към качествата на кандидатите за кмет
30 юни 2013Как Варна се върна 27 години назад
Само три месеца бяха нужни на мнозинството във Варненския Общински съвет, доминирано от ГЕРБ, за да блокира напълно работата на местната администрация.
23 май 2013Протестите формираха нови движения, които искат да участват на изборите. Засега обаче те не се разпознават от обществото
22 мар 2013Градът на момчетата с еднаквите шапки
Кирил Йорданов до последно се бори със зависимостите, на които доброволно се беше превърнал в пленник
8 мар 2013Пари и имоти – за (пред)последно от ГЕРБ
Сред големите печеливши са "Българският Лувър" и общини на управляващата партия
6 мар 2013Кметът на Варна подаде оставка, като се сравни с Пламен Горанов
Кирил Йорданов не посмя да огласи "страшните истини" за града, както обеща
6 мар 2013Кирил Йорданов ще обяви решението си за оставката
Общинските съветници от ГЕРБ също са готови да напуснат
5 мар 2013Кметът на всички партии си отива
След като протестиращите поискаха оставката на Кирил Йорданов, той загуби подкрепата и на ГЕРБ
3 мар 2013Вълната млади хора със социалдемократически възгледи се разраства, но не намира своите политически представители
1 мар 2013Феодалната столица на България
1 мар 2013Сегашната криза дава мандат на политиците за големи реформи. За да се смени траекторията на държавата обаче, са нужни много усилия
1 мар 2013Зловещата практика на самозапалванията не е просто символ на безизходицата, а остро напомняне за изоставената грижа за психичното здраве
1 мар 2013Писателят Илия Троянов: В България мафията и държавата са едно и също
Позициите на автора на бестселъра "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" и Еми Барух пред Дойче Веле
28 фев 2013Социалните мрежи негодуват от бездействието на МВР срещу "качулките"
Любителски видеоклип от Варна показа как побойник се измъква пред очите на полицай
27 фев 2013Пламен Горанов - варненският Ян Палах
Прокуратурата е завела следствено дело за самозапалването на варненеца пред входа на общината
25 фев 2013От Дневник: Кметът на Варна: Ситуацията не изисква да подам оставка
Кирил Йорданов изненадващо отчете, че нито една сделка с ТИМ не е подписана от него
от Дневник,25 фев 2013
Бойко Борисов се размина с Венецианската комисия за това как трябва да се гарантира независимост на процедурата
6 дек 2019, 1276 прочитания

Министерството на труда предлага подмяна на сегашните трудови книжки с нови, без да може да обясни защо не ги цифровизира
6 дек 2019, 958 прочитания
6 дек 2019, 3318 прочитания
6 дек 2019, 2564 прочитания
6 дек 2019, 1729 прочитания
6 дек 2019, 1603 прочитания
6 дек 2019, 1255 прочитания
Сегашната криза дава мандат на политиците за големи реформи. За да се смени траекторията на държавата обаче, са нужни много усилия