Нуриел Рубини: Стабилността е необходимо, но не достатъчно условие за растеж
Икономистът пред "Капитал"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Нуриел Рубини уморено се усмихва и отрича, че неговото пристигане има връзка с падането на правителството (както гласи един туит). Доктор Дуум отрича и да има стратегия за борбата си с "Великолепната четворка" (чийто враг в комикса носи неговият прякор) и като цяло дава да се разбере, че прозвището му не му харесва. Предпочита Доктор Реалист.
Рубини е по-известен в България с прогнозите си от 2009 г. за неизбежното падане на валутния борд. Година по-късно той я повтори, като прибави и Латвия. Убедеността му се базира на собственото му есе от 1998 г. за митовете на валутните бордове, което го направи популярен още тогава за ограничен кръг икономисти.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
13 коментара
Е да ама Рубини не е меродавен аз Флис и Бат Бам... за тях е важно потепване по рамото от Меркелица.... а Рубини какво си говори, негова работа...
Мдам, реалистично говори, дотук съм съгласен с всичко. Пропуснал е да отбележи, че в САЩ пак се надува имотен балон обаче...Джъмбо-ипотеките, препродавани на деривативния пазар са само 50-60% от обема им в пика на 2008-а, ама като се има впредвид, че самото им съществуване е една велика измама...Той това едва ли не го знае, интересно как ама въобще не го е споменал. Даже ми звучи подозрително оптимистичен нещо, в тази статия.
До коментар [#1] от "boby1945":
Буби,
ти къде тръгна да коментираш Г-н Гибел/Mr. Doom?
това е все едно любимият ти политик Румен Гечев да коментира Уинстън Чърчил?!?
До коментар [#3] от "Rage Against":
Общо взето Чърчил е лесен за коментиране особено след издънки като Галиполи, Атлантическата харта, прекарването му от Сталин 1945 по Източна Европа.... въобще постоянно къркан, пушещ като комин дебелак.... най-общо така се вижда от Ориента....
Не че и Поразяващата уста е върхът на интелекта.....
Niama sadebna vlast- nishto niama. Tova e.
Измисленият икономист Рубини нещо избягва да прави апокалиптични прогнози в последно време! Дали не е поумнял?! Едва ли, по-скоро в България се прави на интересен, защото никой не е чул, че е бил тук! Единственото вярно нещо в изказването му е това за необходимостта от качествено образование, но това го знае всеки с изключение на българските образователни министри. Точно там е шансът на малка и бедна България. Подобряване на образованието не изисква голям финансов ресурс, а води до огромни позитиви!
До коментар [#4] от "boby1945":
както вече отбелязах, твоята роля в днешния свят е същата, като ролята на дъждовния червей след дъжд.
а именно:
завали дъжд, изпълзиш малко да видиш свят, сгази те наполовина някоя каруца и ти продължаваш да се движиш в две посоки. но и предната и дясната ти половина са двойно по-тъпи от преди :)
тръгнало свинското комунистическо Буби да коментира провалите на Чърчил. ето затова презирам българските комунисти, защото са арогантни прасета. нагли, прости селяндури, алчни, арогантни и агресивни...
До коментар [#7] от "Rage Against":
Мушморок необразован, ти май и 3 прогимназиален клас не си завършил, като те гледам какви ги пишеш... Дъждовният червей е един от най-важните елементи за плодородието на почвата бе въздух!!!!
"Имаше глобално възстановяване, по-силно във възникващите пазари, по-слабо в развитите пазари. На второ място, продължаващият растеж в нововъзникващите пазари в дългосрочен план ще води до растеж на цялата световна икономика. Друг позитивен тренд е, че въпреки трудностите с дълговете на домакинствата и правителствата финансовото състояние на корпоративния сектор е добро и при подобряване на цялостната среда той ще започне да инвестира и наема моментално."
Първите три позитивни фактора на Рубини висят на косъм. Глобалното възстановяване, за което говори на практика е липса на спад и е резултат от изсипването на напечатана обезценяваща се валута. Продължаващият растеж в новите пазари е недостатъчен да покрие инфлацията, а корпоративният сектор продължава да се ослушва и да лежи на няколко трилиона долара в банките, защото потребителските индекси не подхранват доверието.
Ситуацията продължава да е патова, а оръжията на правителствата и централните банки се изчерпват. САЩ влизат в т.нар. sequester, ефектите от който ще се проявят през следващите месеци, а периферна Европа вече уби скоростта на немския локомотив. Това означава слаб износ за BRICS и засилване печатането на пари за полу-диктаторските им правителства.
Много точен анализатор, вкслушайте се в думите му че "Фундаменталните проблеми на еврозоната – слабият растеж, високите дългове и липсата на конкурентоспособност, не са разрешени". Ще има последици и за нас.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.