Опасен популизъм за гражданското общество
Само за ден с гласуването на законопроекта на Яне Янев за публичност на имуществото депутатите демонстрираха всички пороци на властта


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Мариана Янева, зам-председател на Българската ветроенергийна асоциация
"НПО секторът се финансира основно с дарения от частни лица. Ако целта е финансова прозрачност, то в обхвата на промените трябва да влязат и всички музеи, болници, детски градини, училища, университети и т.н."
Любен Панов, председател на Центъра за нестопанско право
"Не прозрачност се търси или поне не на властта. От години защитата на личните данни е за управляващите, а прозрачността е за частните граждани, вместо да бъде обратното."
Александър Кашъмов, ръководител на правния екип на "Програма Достъп до информация"
"С това предложение някой иска да блесне. Вероятно то ще бъде обжалвано."
Въльо Дучев, изпълнителен директор на "Топлофикация - Бургас"
На фона на продължаващите вече седмици протести, обединени в ядрото си от една обща цел - повече прозрачност и граждански контрол във властта, парламентът зашлеви шамар на тези искания, като в четвъртък прие на първо четене спорни промени в Закона за публичност на имуществото на висшите държавни служители. Гласуването бе изцяло на тъмно и в нарушение на редица процедури и закони. Промените значително разширяват списъка на лицата, които ще подават декларации за доходите и имуществото си до Сметната палата, като включват и кандидат-депутати, евродепутати, еврокомисари, регионалните структури на НАП и митниците, работодателските организации, синдикатите и т.н.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове