// К1: Средата / Политика
Матиас Хьопфнер: Никой не бива да подценява гражданското общество
Посланикът на Германия пред "Капитал"
Стабилна ли изглежда България с ново правителство и продължаващи протести?
Не вярвам, че политическата криза застрашава демокрацията в България. Трябва обаче да сме наясно, че тя има своите дълбоки причини. Много българи са с ниски доходи и изведнъж са конфронтирани с увеличения на цените. Разбирам гражданите, които излизат на улицата срещу това. Те протестират срещу възникналите по време на прехода структури и мрежи от интереси, които мнозина наричат държава в държавата. Изглежда, има дълбоко натрупано недоволство, свързано с дефицитите в правораздавателната система, усещането за липса на справедливост и разочарование от нерешителните действия на държавата.
Протестите като цяло са добър знак, макар че крият и опасности. Но те показват, че хората в България се еманципират и стават все по-активни като част от гражданското общество. Те с право настояват за повече гражданско участие в управлението. Дълго време гражданското общество в България беше слабо. Това постепенно се променя и е добра новина както за България, така и за ЕС. Никой не бива да подценява потенциала от положителната енергия на българското гражданско общество. Това показва и историята.
По време на честването на 70-годишнината от спасяването на българските евреи израелският министър на технологиите и научните изследвания посочи, че за тогавашна Европа са впечатляващи силата и обединението на енергията на представителите на българското гражданско общество. От днешна гледна точка не бих посъветвал никого прекалено дълго да застава на пътя на гражданското общество в България.
Много се радвам, че българският президент акцентира върху диалога с гражданите, и първото ми впечатление е, че служебното правителство също ще следва този курс.
Какви опасности крият протестите?
Макар българското гражданско общество постепенно да укрепва, то все още е относително слабо. И има риск да бъде подведено от определени сили и интереси, които да го насочат в неправилна посока.
Каква е причината Германия да блокира България за Шенген?
Да, Германия за момента се обяви срещу незабавното влизане на България и Румъния в Шенген. И не е единствена, други страни от ЕС също са срещу отпадането на граничния контрол засега. Тази позиция не е нова и е свързана, поне индиректно, с факта, че в последния си доклад ЕК отново констатира съществени дефицити в областта на правосъдието и вътрешния ред. Както и преди, България продължава да има нужда от решителни действия в битката срещу организираната престъпност и корупцията.
И не само комисията твърди така, ние тук също имаме такива наблюдения – например как германски компании стават жертви на схеми на организираната престъпност. Дори в момента се занимаваме с един такъв актуален случай. Все още има какво да се желае в сферата на върховенството на закона. Разбира се, това не е непосредствено свързано с Шенген. България изпълнява техническите изисквания. Но притесненията и констатациите на ЕК са причина за вземането на политическото решение засега България да не бъде допускана в Шенген.
В немските медии имаше коментари, че решението на Берлин е свързано и с предстоящите парламентарни избори в Германия, и със засилващите се антиимигрантски настроения.
Това няма нищо общо с изборите, но наистина в Германия расте загрижеността от увеличаващата се имиграция заради бедност от Югоизточна Европа. Само през последната година в Германия са пристигнали около 150 хил. души от този регион. Много от тези имигранти са добре образовани, имат важен принос за развитието на немската икономика и са уважавани членове на обществото. Но сред тях има и такива, дошли единствено с цел да ползват социални придобивки. И кметовете на големите градове в Германия бият тревога, че имат все повече проблеми със социалното подпомагане и интегриране на тези имигранти. Социалните системи в тези градове вече са достигнали своя предел и не могат да поемат повече тежести.
Ние в никакъв случай не искаме промяна на правото за свободно придвижване в ЕС. Но то не бива да се разбира като свобода всеки просто така да получава социални придобивки навсякъде в Европа. Злоупотребите с ползването на социални придобивки трябва да бъдат преустановени. Както каза вътрешният министър Ханс-Петер Фридрих, не е възможно хора от цяла Европа да се отправят към федералната република под мотото "в Германия се изплащат най-високите социални помощи". В по-дългосрочен план трябва да се погрижим хората, които напускат родните си страни поради бедност, да получават у дома по-добри икономически шансове.
Още по темата
Ернст Бургбахер: Има момент на несигурност у германските инвеститори в България
Държавният секретар в министерството на икономиката на Германия пред в. Капитал Daily
5 авг 2013Гражданите трябва да бъдат чути, а олигархичния модел - премахнат
Това казват посланиците на Германия и Франция в съвместно изявление
8 юли 2013На младите и образованите в България не се дава справедлив шанс
Посланик Матиас Хьопфнер пред politikat.net
7 мар 2013Българските медии - все по-несвободни
За година страната е пропаднала с още седем позиции в световния индекс на "Репортери без граница", в ЕС сме на абсолютното дъно
30 яну 2013Какво тук значи някаква си свобода
Посланикът на Германия сигнализира, че в. "Монитор" цензурира интервю с него
30 окт 2012Посланикът на Германия: Не мога да толерирам опити за потискане на критика
В писмо до главните редактори на в. "Монитор" Матиас Хьопфнер изразява опасение, че част от негово интервю за медиата е била нарочно съкратена
30 окт 2012Германският вътрешен министър отново: Шенген за България и Румъния се отлага
Ханс-Петер Фридрих прогнозира и запазване на контрола по летищата и пристанищата
8 авг 2012
И още: Масови стачки във Франция заради пенсионната реформа на Макрон, още по-строг воден режим в Перник
8 дек 2019, 709 прочитания

Въведени са изисквания за "Графа" и още три улици в Наредбата за градската среда, която ще бъде гласувана през 2020 г.
8 дек 2019, 895 прочитания
8 дек 2019, 2732 прочитания
8 дек 2019, 1801 прочитания
8 дек 2019, 1787 прочитания
8 дек 2019, 1199 прочитания
8 дек 2019, 939 прочитания
Президентът Росен Плевнелиев предложи в Брюксел страната ни да бъде включена в специалния фонд на ЕК