Износ на изчезване
Как енергийният сектор, който е един от най-печелившите в България, започна да изпада в колапс
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Само допреди година (да не кажем месеци) определението, давано на България като основен износител на еклектроенергия за региона, важеше с пълна сила. За 2011 г. страната ни дори постигна рекорден износ от над 10 млрд. киловатчаса, или с 30% повече от предходната година. Това на практика означава милиони приходи не само за производителите на електроенергия, но и за енергийната система като цяло. Скъпият износ освен това финансира по-ниските цени за битовите потребители - 42-та лв. за мегаватчас на АЕЦ "Козлодуй" за регулирания пазар, което е под себестойността на произвежданата от централата енергия, са възможни благодарение на продажбите на свободен пазар и износ на цени от 69-73 лв. за мегаватчас. От средата на 2012 г. тази тенденция обаче се обърна и се появиха всички предпоставки рекордният износ и производството на електроенергия, носещи милиони приходи, да останат светъл лъч от миналото.
Една от причините за този обрат е цената за пренос, в която влизат добавките - зелена, кафява и невъзстановяеми разходи, която се налага за всеки пренесен през мрежата мегаватчас електроенергия, включително и тази за износ. Проблемът е, че от юли миналата година тази такса беше увеличена с близо 75%, което направи цената на българската енергия неконкурентна на регионалния пазар. Разбира се, има и други обективни фактори като свитото потребление в региона и голямото производство от ВЕЦ, което задоволява нуждата от електроенергия на локално ниво. Така още в началото на тази година беше регистриран рекорден спад в износа на електроенергия от България и съответно на производството й от централите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
60 коментара
Износа на електроенергия може и да е печеливш бизнес но не за държавните компании а за една група "правоимащи" посредници (частници) гравитиращи около Румен Овчаров и БСП.
Защо Капитал не направи по-задълбочен анализ и не постне отчетите за продадената енергия през годините заедно с цените, на които се продава. Знаете ли колко време този износ се продава на себестойността му а се търси печалба от вътрешното потребление (българските потребители) за да се пълнят джобовете на червената енергийна мафия.
Износа на електроенергия в България е така структуриран че това е печелившо за тази група частници но НЕ и за България и гражданите й.
Данс енерджи, Октопод инвест холдинг, те не се и крият даже
Тази статия показва какво: Че има излишък на електроенергия и то голям излишък. КОето значи какво....че ония глупости, че имаме нужда от ток от Белене, за да оцелеем, комунистите могат да си ги........ отзад..
До коментар [#1] от "superbg":
Wait what? Що за глупост написа приятелю.. Прочети си пак мнението. Значи хем износа е на себестойност хем носи печалба, хем печалбата идва от битовите потребители?
[quote#3:"Софиянец"]за да оцелеем[/quote]
даже спокойно може и Козлодуй да закрием, а за оцеляване, казаха ти компири, офци, и лоени свещи, така сме оцелели 500 години!
К'ви са приходите от тая такса и за к'во се използват? Без тези данни статията е недоносче...
До коментар [#2] от "whizkid":
Октопод орат и сеят, нямат нищо общо с енергетиката. Между другото имам усещане за тематична седмица на Капитал.
До коментар [#7] от "Consumer":
Пределно ясно ми е, че орат и сеят, акцентът пада върху имената, не дейността
До коментар [#8] от "whizkid":
Еми конретизирай, Кадиев, разсейките на Топ енерджи, Енемога, на хидроинженера обръчите в конмплект с овчаровите и т.н.
До коментар [#4] от "cuam4o":
НЕ!
Ако погледнеш публичните отчети износа се продава на себестойност или на малка загуба.
А загубата чрез ДКЕВР се разхвърля върху сметките на вътрешното потребление.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.