България - в очакване на вторични трусове
Преките щети от кипърската криза няма да са големи, но несигурността в региона и еврозоната може да удари икономиката


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Кипърската икономика представлява мироскопичните 0.2% от тази на ЕС, но при някой от апокалиптичните сценарии за изход от еврозоната ударната вълна може да е внушителна. А те вече въобще не са толкова далечни и имагинерни. След една луда седмица, в която Кипър се отказа от спасителен план, включващ частична конфискация на банковите депозити, и прибегна до отчаяни опити за предотвратяване на банкова паника, вече въпросът не е дали, а колко ще е голяма заразата.
Едва ли може да се предскаже точно какви ще са ефектите върху Европа и в частност върху България, но каналите, по които рисковете могат директно да се пренесат, са ясни. Първият е по чисто финансова линия - граждани и фирми могат да загубят частично или изцяло вложенията си, а и две български банки оперират със свои клонове в Кипър. Друг потенциален проблем са чужди и местни фирми, избрали страната като сигурно (допреди дни), анонимно и евтино като данъци място за регистриране на компания - собственик на местен бизнес. Освен това ефект може да има по линия на българи, работещи в Кипър - по различни оценки между 30 и 50 хил. души заети предимно в туризма. Част от тях може да останат без работа, да намалеят преводите от тях към роднини у дома и самите те да се върнат в България, което временно ще постави под натиск социалната система в страната.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
" България има много малък банков сектор като процент от БВП - около 100%."
това малък процент ли е?
До коментар [#1] от "victor troska":
Да, малък е!
Потърси инфо за размера в останалите страни от ЕС.
Конкретно в Кипър е супер раздут - 800%
Голяма любов към Дянков и още го броите за експерт. А той се издъни със страшна сила
"За последните 15 години през Кипър в България са инвестирани малко над 2 млрд. евро"
Съмнявам се , че са кипърски капитали .
По-склонен съм да вярвам , че са капитали от офшорни фирми на български перачи .Просто са внесли "изпраните пари" под форма на инвестиция
Изобщо не се притеснявайте за Кипър, те никога няма да станат толкова бедни като Българите! Те просто живеят в Охолство и се притесняват, че това Охолство ще бъде с едно стъпало по долу, а имат още 100 стъпала докато стигнат до положението на Българите!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.