Вторите седем
България трябваше да е много по-подготвена за следващата порция европейски пари. Дали е така?
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Когато тази седмица в Брюксел пристигнал втория работен вариант на договора между България и Европейската комисия за парите за 2014 - 2020 г., експертите там не могли веднага да се запознаят с него - бил само на български. Едва на следващия ден дошъл и английският вариант на българското предложение.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Крайно застрашени ми се струват подпрограмите за наука и иновации. Те и сега буксуват здраво. Беше много по-привлекателно да се залага на мерки, където крупни суми от раз заминават за вноса на някоя машина или поточна линия за милиони евро. ВноситИлчитата са продухали каналите още на ниво чужбина, на консултантите тези проекти са им също от любимите, фактурата се защипва в папката, променят се малко текущи цифри по отдавна генерираните образци за отчитане и програмата осребрява. Всички отчитат високо усвояване, консултантите прибират хонорарите, чиновниците делят премии за успех.
Малко по-сложно става, когато има научни проекти с хоризонт на отчитане 3-4 години и суми, които ако за изгладнялата наука ще са златен дъжд, в сравнение с ударното инсталиране на някоя вносна поточна линия изглеждат мижави. Затова мотивацията на служители и консултанти спада значително, материята се оказва сложна, а персоналът - прост. И точно по тази причина трябваше в последните 1-2 години на този програмен период да се пуснат няколко пилотни програми с малки бюджети, за да се види какъв е отзвукът. Не когато се изсипят милиардите, да се види че ни ни работещи програми има, нито подготвен персонал да ги придвижва.
Колеги от "Капитал", днес отново съм в емоционален шок.Защо?Много теория,малко практика.Даже Дянков пише в "Уолстрит джърнъл" и
се опитва да прави анализ.Много интересно,защо след оставката на правителството,а не преди това.Райков премиера е посъветвал министрите да търсят петрол,защото пари в бюджета няма,ама то с пари всеки може,по-интерсно е без пари.Борисов и той от премиер стана коментатор,даже цитира Та4ър,но футболното първенство не и защо няма пари в хазната и т.н.
"Не ще ме ний богатства не ще ме ний пари - искаме свобода , човешки правдини" ......
Интересна статия! Безусловно парите от ЕС са добре дошли. Но ние като че ли залитаме към мислене, че те са нашите слънце и въздух? Нямаме смислена индустриална политика. Нямаме смислена политика и система за развитие на износа. Образованието, съдебната система, държавната администрация, здравеопазването имат нужда преи всичко от практични и целенасочени реформи, а не само от пари.
Гърция нагледно ни показва как може 30 години да преуспяваш в усвояването на европари и накрая...нищо с което да могат да се похвалят.
дават по 170 евро на човек годишно бруто, а лихвите на техните банки 12% у нас, а в Европа 3-4%. Цените на телекомите втори най-високи спрямо доходите според Евростат. Електроенергията със завишени скъпи инвестиции, изкупувани като зелена енергия... всичко това щеше да е наред ако не беше с уговорки и картели покровителствани от ЕЦБ и ЕК. Защо всички не се оплачите на дирекция конкурентоспособност - смотоляват нещата като селски чиновник с три езика, който избягва да поеме отговорност - "Да ЕК ще разглегда случая ако се оплачат повече хора" - къде да се оплачат, 200 хил излезнаха на улиците а на 6 мил доходите не им стигат.
Като чета статията и коментарите под нея разбирам, че трябва да се гласува за Станишев.
Защо за него ли? Защото:
1. Нямаме административен ресурс да управляваме европарите.
2. Не искаме да сме зависими от дясна Европа.
3. Можем да живеем само на пост и червени мантри.
4. Без Европа ще се разкрият стотици хиляди работни места.
5. Ще имаме безплатен ток от Белене.
6. Ще продаваме скъпо евтиния ток от Белене на капиталистите от Европа.
7. Ще изпратим космонавт на Марс.
Колко мило ми става от щастливото бъдеще...
По тази тема тряба да се пише повече, за много хора парите по европейски програми са много важни, те са единствената им надежда да започнат или продължат бизнеса си (често малка фирмичка, едвам оцеляваща при сегашните условия). Досега някак се подминаваха тези въпроси, браво за това, че се търсят различни мнения.
Дано да се осъществят !
Публикувано през m.capital.bg
Към днешна дата, в края на програмния период, разплатените средства по оперативните програми все още не са достигнали 50%.
А можеше тези неразплатени ~7,5 млрд да са вече в обръщение и да носят ползи...
До коментар [#6] от "Депутат 241":
Аз не бих гласувал нито за Станишев, нито за Борисов. Станишев го свързвам с АЕЦ Белене, Борисов с "калинките" (пълните некадърници) и Гоце. Не ти ли е странно, че в последните дни атаката е най вече срещу Станишев? От страна на ГЕРБ, вече и от Атака (т.е от руското посолство). Иначе отвсякъде ни убеждават, че изборът ни е между ГЕРБ и БСП, а човек като чете статията, разбира, че нито едните стават, нито другите. Да не говорим за лумпените от Атака, които са на ниво шофьори на самосвали.
Тепърва ще започне да се чувства липсата на елементарно подготвени административни кадри. Всичките те са на ниво максимум студенти ІІ курс.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.