Financial Times: Българското земеделие се бори да постигне потенциала си
Разрухата от 90-те години и неефективните европейски субсидии все още тежат на аграрния сектор в страната


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Селскостопанският сектор в България започва да се възстановява след години липса на инвестиции и раздробяване, пише в. Financial Times в свой репортаж. Според изданието експортно ориентираният аграрен сектор в страната се справя все по-добре, като дори по-дребните фермери се ориентират към износ на качествена продукция в чужбина. Financial Times обаче изтъква, че щетите от разрухата през 90-те години все още далеч не са възстановени, което пречи на земеделците да постигнат потенциала си.
Аграрната индустрия на страната е фокусирана върху зърното, най-вече в региона Добруджа, който от хилядолетия е житница на региона. Според FT България изнася 2.5 млн. тона зърно годишно, което "не е лошо за малка държава". От друга страна, едрият рогат добитък е намалял двойно след падането на комунизма от – от 632 359 глави през 1989 г. до 314 900 през миналата година. Това понижение е симптом на цялостното западане на животновъдството и обезлюдяването на части от провинцията по време на тежкия икономически преход.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
Много малко земеделие има в България , който се е захванал много бързо се отказва
Публикувано през m.capital.bg
"Най-големият проблем обаче е консолидацията на собствеността – земята е разделена на малки парцели и е много трудно да купуваш на едро"
Разрушаването на кооперациите и връщането на земята в реални граници беше една от най-големите икономически грешки направени през 90-те. Разпокъсаната собственост ще тежи като воденичен камък още много дълго време не само по отношение на селското стопанство. Много инвестиционни проекти се провалят защото трябва да се преговаря с необичайно голям брой собственици всеки държащ малки "идеални дялове". Един да се запъне и проваля целия проект. А дори и да се стигне до съгласие това отнема диспропорционално време и води до огромно забавяне на проекта.
Най-доброто решение спиред мен е да се въведе данъчната политика стимулираща укрупняване. Просто трябва да има данъкът трябва да се състои от два компонента - един с фиксиран размер за всеки идеален дял независимо от размера му и отделно добавка за брой декари. Фиксираният компонент трябва да е водещ за да стимулира освобождаване от малки дялове.
Все още имаме една от най-чистите и плодородни земи в ЕС.
Европейските земеделски субсидии за производствата на земеделска продукция много изкривяват пазара в наш ущърб.
Ако цените се повишат до реалните си нива в целият свят малка България няма да има конкуренция на био-продукцията си.
Да, връщането на земята в реални граници беше едно управленческо недоразумение на СДС и таргедия за селското ни стопанство. На нас ни звъннаха да дойдем от София да си вземем 6те овце! :-)
Според мен (и не само) трябва да се фокусираме върху тези области където има по-висока добавена стойност. Имаме добри шансове и добри възможности. Трябва повече мисъл и много работа.
Нашите предци са се борили да запазят тази земя, защото тя е богата- има вода, има пръст, има слънце, има планина и море. Каквото бучнеш- расте, без да се напъваш.
Прав е Буров, ще дойде време когато ще скърцаме със зъби и ще ядем пясък и тиня. Ей на, хипермаркетите отварят масово, в тях нищо българско няма- предимно храни от 3-тия свят, домъкнати замразени и преработени.
със сигурност връщането на земята не е било по най добрия начин, може и да е било по най лошия дори, но такава степен на одържавяване не е имало в никоя държава от Източна Европа, за това и проблемите са такива, колкото до ефективността преди 1989 , тя се крепеше на масирано използване на ученически и войнишки труд, което нямаше как да продължи, квото било било, по важно е какво може да се направи сега в тоя момент
До коментар [#5] от "Трезвен": Здравейте! Не съм почитател на супермаркетите, но например защо насред лято в Билла доматите са често полски е напълно логично и ясно. Билла търси произаводител, който надеждно да и достави домати с ниски цени и максимално удобна логистика. Вкусът на доматите е също фактор, но не най-важния. В България имаме малко много, но дребни производители. Да общува с тях всичките за Билла е много трудоемко и неефективно, а и те не могат да гарантират търсените количества.
Когато започнат пак да дават 'Бразди' по телевизията, тогава земеделието ще ми стане интересно :)
До коментар [#8] от "атипова":
канал 1, всяка събота, 12.30 . Почти без пропуск.
За мен лично селското стопанство е може би най преспективният сектор в БГ. Най съществения проблем са циганите и кражбите. Окрупняването и в момента доста активно върви. Единствено проблем е, че хора отдавна емигрирали няма как да се разделят с земята си много лесно. Затова ако не се ползва и не се плащат данъци повече от 5г. за една селскостопанска земя трябва автоматично да влиза в продавана на търг и парите да отиват в бюджета. Като не я стопанисват да я губят.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.