Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Как да се попълни зеленият дефицит

Вместо налагане на данъци и ограничения може да се използват по-интелигентни подходи

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Ако Велико Митев знаеше какви неразбории и обвинения ще му донесе енергията от слънцето, може би щеше да се замисли дали да кръсти своята фотоволтаична централа "Емзеперикс". Едноименният герой от бъдещето от анимационния сериал "Семейство Мейзга" носеше всякакви джаджи и химикали, за да помогне на своите прапрапрапредци, но все нещо се объркваше и футуристичните технологии създаваха само проблеми и объркваха живота им. Именно това се случи и с българския бизнес с възобновяеми енергийни източници - появил се, за да помогне на страната да диверсифицира източниците си на енергия, да демократизира електроенергетиката и да я направи по-модерна и зелена, ВЕИ-тата вместо това задълбочиха проблемите. Причините за това са лоша политика и небрежна регулация. Така през тази година стана вече очевидно за всички, че токът не само поскъпва, но и имаме излишък, който се чудим какво да правим. 

Факт е, че зелените проекти създават трудности за управлението на мрежата и разходи за традиционните производители, но те са само малка брънка в по-големия хаос. Вземете НЕК - там само скритите загуби по неразплатените и признати разходи по АЕЦ "Белене" (които още не намират място във финансовите отчети на компанията), както и огромните суми за ВЕЦ "Цанков камък" са над един милиард лева. Според международни експерти настоящата стойност на дългосрочните задължения на НЕК (например договорите с ТЕЦ "AES Гълъбово" и ТЕЦ "Контур Глобал Марица-изток 3") пък възлиза на 5 млрд. евро. Отделно различните енергийни предприятия си дължат баснословни суми едно на друго. Пред БНР директорът на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов коментира преди два месеца, че НЕК дължи 320 млн. евро на централата. Към тези суми трябва да се добавят натоварването на цената на електроенергията от когенерациите (заводски централи и топлофикации), скъпите ТЕЦ-ове, все още високите загуби по мрежата... списъкът е доста потискащ.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    sqrt avatar :-|
    Daria
    • - 5
    • + 12

    Е откъде накъде потребителят да плаща за лошите инвестиции на инвеститорите във ВЕИ. Ако имт претенции пык да са насочени кым политиците ( голяма част от които са и инвеститори ) не към мизерстващия наародец. Да си ги съдят и да им вземат офшорните сметки с откраднатите милиони, за да ги компенсират, а не само да се чудят по какъв наюин да ни доограбят. Пари няма - хората се самоубиват от мизерия.

    Нередност?
  • 2
    giovannimagico avatar :-|
    Giovanni Magico

    Здравейте,

    Интересно е защо ли огромният 50MW Фотоволтаичен парк до с. Победа, Плевенско, изграден върху 1024 дка чернозем не е отразен на картата...?!!!

    Ако не беше РПГ атаката срещу него сигурно нямаше и да разберем, че съществува.

    Няма начин там да няма някаква мега далавера.

    По-долу има линк към статия по темата, който открих с google днес.

    http://www.vestnikataka.bg/2012/07/%D0%B3%D1%80%D1%8A%D0%BC%D0%BD%D0%B0%D1%85%D0%B0-%D1%81-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%82%D0%B0%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD/

    Нередност?
Нов коментар