Картинен речник по икономика
Кои са най-важните графично представени тенденции следени от анализаторите
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Икономиката, огледана от различни ъгли, и проблемите, представени в различна светлина. Така изглежда крайният резултат от разговори с експерти от различни сектори, икономисти и анализатори, които помолихме да покажат графично какъв проблем или тенденция следят в момента, за да разберем какво според тях се случва с икономиката на България и кои важни фактори от Европа и света й влияят.
Ако може да се направи извод от цялата представена от тях информация, то това е, че двата най-притеснителни сектора са образованието и на пазара на труда, които освен това са взаимно обвързани. Те са важни и защото голяма част от анализаторите залагат именно на някакво развитие в образованието и на заетостта за дългосрочния ръст на икономиката.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Не малък брой анализи следват простия модел на Волтера- Лотка, разликата е, че вместо хищник- жертва имаме, кредитиране- възможности за погасяване, свръх производство- фалит и пр.
Основния въпрос възникващ в случая в моите размисли е ако не можем да премахнем статуквото на въпросния модел в нашето битие, то как да контролираме периодичността му, респективно да контролираме ползата и вредата чрез подходящите инструменти по начин угоден за нас (пример - контролирането на дефицита, като средство за регулиране на икономиката).
Към момента има три важни показателя за България. Първия е спреда между италианските и испанските облигации към германските такива. Показва равнището на риск в еврозоната, а от тук и склонстта за инвестиране в рискови проекти. Тъй като парите в България идват от еврозоната, а България се възприема като силно рискова дестинация това е ключово.
Втория е процента на лошите кредити. Основната опасност за България идва от банковата система, а основния риск за българската банкова система идва от лошите кредити.
Третия е заетостта. Заетостта показва как ще се движи потреблението, потенциалния продукт, дори политическия риск. заетостта е по-добър показател от безработицата, защото се отнася за цялата икономика, за цялото работоспособно население, а не както е безработицата само за хората, които активно търсят работа.
Различни ъгли от само либертарианци. Явко Прокопиев това дава...
По отнощение коментара на г-н Манев това не трябва да се допуска,
а именно растежа на световните корпорации върху живота ни.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.