Наука с гриф "секретно"
Конкурс на образователното министерство дава предимство на хора с достъп до класифицирана информация и силно ограничава кандидатите


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Подпомагане на учените с цел по-качествени научни изследвания и достъп до съвременни научни мрежи, както и координиране на двустранни сътрудничества. Това са двете основни задачи пред бъдещия директор на дирекция "Наука" в Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН) според обявата за свободната длъжност от 8 май т. г.
На пръв поглед административни функции, които един добър мениджър с познания за работата в научните среди би могъл да върши успешно. Оказва се обаче, че тези умения няма да са му достатъчни. В обявата е записано още, че предимство в конкурса ще получи този кандидат, който има "достъп като ползвател на класифицирана информация, представляваща служебна тайна". Защо подобна длъжност изисква такова условие е пълна загадка. Освен това този критерий силно ограничава броя на възможните кандидати и става дискриминативен.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
тъпо, тъпо, гадно, !!!
Аз даже нямам думи да коментирам поредния абсурд. Или по- точно нагласен абсурд. Отчайващо, защото на където и да погледнеш все такива работи изникват.
До коментар [#2] от "danid":
++++++++++
Абсолютно точно казано : " нагласен абсурд" ....
Чест прави на проф. Хорозов за неизменната му гражданска позиция......
[quote#3:"thepirineagle"]Чест прави на проф. Хорозов за неизменната му гражданска позиция......
[/quote]
Благодаря.
Да, добре че още има хора, които не са забравили, че са граждани и имат кауза по- различна от личните интереси.
Аз не знам какво й толкова намирате маана на Лорчето. Да не би служебният министър да ви харесва? Ама си мълчите! Да не би предишният Бойков министър да ви харесваше? Ама пак мълчахте! Е, какво излиза - тези, които протестираха, всъщност работиха в полза на статуквото срещу новопоявилата се групировка на Игнатоновците. Какво се чудите тогаз, че ще изплуват отгоре пак хората на Юлия Вуцова? Че тя тази се е ешелонирала за поколения напред и не се ли разбият няколкото й опорни пункта, в които се влагат системно кинти от едно 20-тина години, нема спасение!
Още един пример как у нас от една страна искаме добър живот, от друга страна ни е страх да живеем по ясните и честни закони на конкуренцията. Нека по-добрия лекар, администратор, преподавател, следовател, учител остане на работа с добра заплата. Нека по-добрия учен или бизнес проект получи грант.
Уж е очевидно, а изведнъж много от нас не искат. Ще изкилифинчат правилата, ще въведат безумно изискване, ще звъннат на Мимето, или елемнтарно ще дадат подкуп.
Крайния резултат от този страх от свободната конкуренция е видим и в поведението ни и в държавата в която живеем.
В случая не сте много прави. За достъп до класифицирана информация служебна тайна не се издава и няма такъв документ, който да ти дава право на достъп. Право на достъп се получава след назначаване на длъжност и провеждане на обучение.
Единствено това изискване в обявата за конкурс буди недоумение
"Допълнителни умения и квалификация, носещи предимство на кандидатите:
.......
- достъп като ползвател на класифицирана информация, представляваща служебна тайна.", което пък показва, че и науката не е останала незасегната от фукционалната неграмотност.
изискването е безумно, но и изказването за учен администратор е класика.
До коментар [#8] от "ivo":
От думите ти става ясно, че хал хабер си нямаш как става организирането и аминистрирането на науката. Хората "добри учени" + "добри администратори" са ценни като златото и редки като четирилистната детелина. Олег, да си жив и здрав! Поздрави от Румен.
Защото искат да разработват военни технологии, разбира се. Или се питате още защо министъра на отбраната е кибернетик, защо за председател на БАН прокараха инженер, и в какво точно се изразява двустранното сътрудничество с Израел
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.