Клъцни/срежи цени
Обмисля се сериозна промяна в начина, по който се изплащат преференциалните тарифи за зелена енергия
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Докато депутатите в парламента се замерваха този вторник с обяснения как ще бъдат замразени цените на електроенергията през следващата година, малцина от тях са схванали, че повиканите да бъдат изслушани в Народното събрание - служебният министър на икономиката Асен Василев и шефът на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Евгения Харитонова, им представиха съвсем нов модел на ценообразуване в енергетиката. Служебното правителство има намерение да внесе поправки в закона за енергетиката още следващата седмица. Накратко, промените предвиждат орязване на част от очевидно прекалено големите приходи на отделни играчи в енергийната системата и промяна в начина, по който се заплащат т.нар. обществени задължения за зелена енергия, когенерации и разходите на НЕК по дългосрочните договори с. В промените засега не изглежда да има нещо революционно, но доста от тях са стъпка в правилната посока.
Първата е намалението на много от разходите за скъпа електроенергия от топлофикационни и заводски централи, частните ТЕЦ-ове, зелените централи, както и свиване на разходите в държавните предприятия. На второ място вече стана ясно, че МИЕТ и ДКЕВР предвиждат от следващия регулаторен период да отпаднат трите добавки - зелената, за високоефективно комбинирано производство и невъзстановяеми разходи. С тях се финансираха съответно преференциалните тарифи за възобновяемите източници на енергия, електроенергията от топлофикациите и заводските централи, както и разходите на НЕК по дългосрочните му договори ТЕЦ "AES Гълъбово" и ТЕЦ "Контур глобал Марица-изток 3" отпадат. В момента те са налагат на всеки мегават час енергия, пренесена през мрежата високо напрежение, и общата им стойност е 18.31 лв.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
34 коментара
От тези многобройни приказки разбрах, че ние тук ще плащаме за всички видове добавки /зелени, кафяви и т.н. / а токът за износ няма да ги плаща. Отново за нас скъпият ток а за износ евтиният. Така ли е?
Фред,
Така е. Евтиния се изнася, износителя формира печалба.
Потребителите в БГ плащат добавките, т.е. плащат печалбата на износителя. Ако износителя е офшорка или чужда фирма, това е изнасяне (източване) на плащаните от БГ потребителите добавки (пари).
Значи не само чуждите монополисти са виновни за скъпия ток?
Май правителството е трябвало да направи нещо по въпроса.
Поßинтересно ми е на мене - кой решава в даден момент кои електроцентрали да работят и на какъв принцип?
Ако скапаните американски ТЕЦ-ове са толкова скъпи, що просто не ги отритнем? Те нека си имат дебелите цени за МВтч, просто никой няма да им купува електроенергията.
До коментар [#2] от "kikoni":
Държавата субсидира крайната цена на тока. Ако трябва да се плаща изкупната цена, крайната ще бъде поне двойна
До коментар [#5] от "zuk_trombon":
"Държавата" сме всички ние. От бебета до пенсионери се храним и потребяваме услуги. С тях плащаме ДДС и субсидираме цената (износа) на тока. Т.е. нас ни източват.
До коментар [#4] от "Нищо лично":
Защото освен цената за тока има и цена за разполагаемост и дългосорочен договор. Ако цената за тока е 40 лева и цената за разполагаемост е 80 лева, НЕК ако има нужда от ток ще плаща 40+80=120. Ако обаче няма нужда от ток (което е по-често срещания случай) ще плаща само 80 лева на мегават - цената за разполагаемост. Това е като да си викнеш такси да те чака пред вас, стои и чака кога ще ти кефне да слезеш, и му плащаш (скъпо) за престой. Само че в енергетиката се прави с дългосрочен договор, примерно за 15 години.
Така че няма как просто да ги отритнем. Все някой трябва да им плаща по някаква схема, дали ще имаш добавка в сметката, дали просто ще плащаш по-скъп ток на НЕК, а НЕК ще им плаща за разполагаемост няма голяма разлика.
Да парафразирам рекламата за цифровизацията на ТВ: "Ама как бе, момчета, не се сетихте за това преди година две?!?"
До коментар [#8] от "Moi6e ot Israel, сега в София (onziSa6tia ve!)":
Този мармалад се бърка от много години, откак сме т.нар. демокрация. Някои хора се сетиха отдавна, и предупреждаваха, само че политиците нямаха интерес да ги слушат, бяха лично заинтересовани да се присъединяват нови мощности с дългосрочни договори на високи цени. Същото е и с Белене, дори в момента, при очевадните излишъци от ток, има политици, които искат да строят нов АЕЦ, и когато цял свят говори за намаляване на потреблението и енергийна ефективност, те говорят за повишаване на потреблението.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.