Е дано този път послушате
Одитът в енергетиката показва познати слабости, но този път ги формулира по-ясно и дава възможност за публичен натиск към властите за тяхното преодоляване


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Една от най-ясните идеи на служебното правителство беше да поиска външен "енергиен одит", който да покаже реалната картина на българската енергетика. Очакванията от поканените експерти на Европейската комисия и Световната банка не бяха да разкрият някакви революционни новости, а по-скоро да бъдат външният авторитет, чиито заключения по-трудно биха могли да се оспорват на местна почва.
Тази седмица двата доклада - "Бързата оценка енергийния сектор" на Световната банка и "Констатации и препоръки" на Европейската комисия (ЕК), най-сетне бяха публикувани. Малко късно, за да може служебното правителство да ги използва като основа за някакви по-сериозни действия. В тях има любопитни детайли, но не и неща, които да не са били ясни - секторът се управлява непрозрачно, неефективен е, а държавата създава условия едни играчи да печелят за сметка на други. От лошото управление на енергийната система страдат потребителите, в резултат на което единствено в Малта доверието към енергийния отрасъл е по-ниско, отколкото в България.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
84 коментара
"Според сметките на Световната банка с наличните си мощности България няма да има проблем да посрещне търсенето на електроенергия до 2030 г."
Дотук с "усещането" на Орешарски за Белене!
Батак е много точно казано.
Абе дано ама надали.
На инат на всички няма да променят нищо съществено в енергетиката и ще строят излишната АЕЦ Белене.
Мръсна крадлива псевдосоциалистическа българска паплач.
Като гледам никой от форумците не е заинтересуван от тази статия. Капитал една препоръка:
Сложете я на главно място в Дневник защото наистина е много злободневна. В енергетиката стават най-големите кражби и хорат трябва да са информирани иначе тези крадци пак ще заметат всичко под килима и краденето ще продължи. Ако не можем да ги вкараме в кауша и да им вземем парите като на Бегалеви поне да оправим батака
До коментар [#3] от "superbg":
Ши строят те.
Късната есен като им излязат не 150,000 ами 1,5 милиона гладни ше ги видя кво ше строят.
Аре да си намерят инвеститор дето щял да строи без БГ-държавно участие и чиито разчети няма да вдигнат цената на тока за домакинствата, или цената на продуктите в магазина.
При умираща икономика и все по-пестящо население - живеещо във все по-голяма мизерия (извън 200-те хиляди "пицари" предимно намножени из София).
На нанайстък може и да стане. Ма не и в тоя живот.
Добре де. Служебното правителство положило основа, на която да се действа. Не може ли поне в лицето на шефа на правителството - Президентът Плевнелиев - да се намери защитник и прокламатор на работата на правителството. Да излезе, да обясни. Да бъде малко активен...
Да викне на разговор новия премиер, да му обясни пред журналистите какво е положението. Пък журналистите да разберат и да почнат да питат новото правителство: "Ко ш'праим ся"...
Нормализация някаква...
"Експерти"!
Основния проблем е, че нова централа няма как да продава евтин ток, затова който и да даде парите за строежа ще иска дългосрочен договор за изкупуване. В този договор ще има цена за тока и цена за разполагаемост. В моментите, в които НЕК не купува ток ще плаща за разполагаемост. А това ще е поне от април до октомври. Наред с това тока от ВЕИ се изкупува задължително, а останалите централи също имат договори, по които се плаща за разполагаемост.
С прогнозна цена 150 лева за мегават подозирам, че тока ще е 50 лева, а 100 лева ще е разполагаемостта. Това са 4,8 млн лева на ден - само за разполагаемост. Този разход трябва да се вкара в енергийния микс. При потребление средно 3500 мегавата за денонощие идват 84 000 мвтч. Като разпределим допълнителния разход за Белене се получава, че микса ТРЯБВА ДА ПОСКЪПНЕ с 57,14 лв за мегават.
Така че това за евтиния ток от Белене е мазна лъжа. И за изгодния проект, може и да е изгоден, но не за българските потребители.
При тази картина строителството на АЕЦ "Белене" ще е национално предателство!.....само че предателите в България са на почит ...и на власт!
Често, като гледам репортажи на родители, молещи се за пари да лекуват децата си, си мисля, че не е възможно в страната ни да няма пари за подобни разходи и не може държавата ни да е толкова бедна, че да не лекува децата. И тази статия пак ме насочва натам - колко по-добре щяхме да живеем всички, ако си управлявахме страната по-съвестно и ефективно. 2 млн. на ден, обърнете го в молещи се семейства.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.