Лесните мерки за енергийно спестяване се изчерпват
Условната цел за 2012 г. на Националния план за действие по енергийната ефективност е преизпълнена, но има забавяне и трудности при отделните типове задължени лица


Кирил Хавезов

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
България е преизпълнила заложената условна цел за енергийни спестявания от крайното енергийно потребление за периода 2008 - 2012 г. Това стана ясно от отчета за изпълнението на Втория национален план за действие по енергийна ефективност (ВНПДЕЕ) през 2012 г., приет на редовното заседание на Министерския съвет (МС) тази седмица. Към момента постигнатите спестявания са 6.4% от крайното енергийно потребление за посочения период, което се равнява на 5195 GWh/г. (гигаватчаса на година). Заложената в плана цел за същия период е била 5%.
Внимателното вглеждане в детайлите на отчета обаче показва, че не всички типове задължени лица успяват да се придържат към заложените в Националния план индикативни цели, което поставя въпросителни пред крайния резултат за много от тях. В някои случаи изоставането е доста сериозно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
кой вярва на отчетите на нашите бюрократи
Защо тази статия коментира цел за енергийно ефективност, която вече не актуална на фона на новата директива за енергийна ефективност, коятотрябва да транспонираме скоро със значително по високи цели с хоризонт до 2020?
Единственото 'преизпълнение', което виждам от графиката е в съсипията на индустрията. Защото такъв спад в потреблението със сигурност не е от закупуване на нови по-ефективни машини. Защо не използват много по-образния показател 'енергиен интензитет', който обвързва енергоемкостта на страната с нейната производителност?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.