И Световната банка ревизира прогнозата си за икономиката на България
Институцията очаква 1.2% ръст през тази година


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Световната банка е поредната институция, която ревизира прогнозата си за развитието на българската икономика през тази година. В сравнение с тези на Европейска комисия и българското правителство обаче межународната институция е малко по-голям оптимист. Нейната прогноза е за икономически растеж от 1.2% през тази година и 2.1% през 2014 г., което съвпада с очакванията на Международния валутен фонд. Служебното правителство пък прогнозира растеж от 1% през тази година, а ЕК - 0.9 % (виж таблицата).
Надолу
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Те да продължават да качват цените и кредитният ръст ще нарасне, само че събираемостта по кредитите им ще е намалена.
"Бавният кредитен ръст ще пречи на възстановяването на България".
Единственото лекараство е възползване от ниската инфлация и бързо влизане в еврозоната. Само така ще може да се намалят необосновано високите лихви при наличие на висока ликвидност в банките.
В момента в България няма условия за по-ускорен кредитен ръст,а и много неща не зависят от нас.Това което зависи от нас е да си направим реформите,така че когато ситуацията се подобри да сме конкурентни и да може икономиката бързо да дръпне.
Ние глупаците пък си мислехме, че ниския кредитен ръст е следствие на растящата безработица, гнусното нео-колониално явление, типично за "банановите републики" от Третия свят - "работещи бедни", убийствената междуфирмена и персонална задлъжнялост, свиващите се пазари в и извън немския ЕСсср, липсата на икономически перспективи в мизерстващото аграрно-суровино колониално гау България. Колко сме наивни, вместо да се набутаме с кредити, които ще плащат и правнуците ни, за радост на банкстерите и дългократите, ние идиотите се дърпаме....Пък и някой слугинчета на германските колониални чиновници в Брюксел, игриво ни предлагат още повече да обеднеем и вече директно да плащаме с мизерия си и унижения си, жизнения стандарт на германците и немската колониална администрация в Брюксел, като приемем убийствената за нашата икономика зомби-валута евро...
До коментар [#4] от "appen 13":
В ЕС единствените позитиви за нас са Шенген и еврото. За сега сме далеко от сбъдването и на двете и търпим само негативите на немската икономическа машина, която ни смачква безмилостно.
Тия с "кредитния ръст" ще има да го чакат.
Трябва да си съвсем изперкал да вземеш кредит на 10% какъвто все още сънуват т.н. "банкери" у нас, при условие, че навсякъде ти го предлагат на 5% и то фиксиран за периода.
До коментар [#6] от "k_":
Навсякъде ли влоговете са 6-7%? Монетата има има две страни. Да не говорим че лихвата по принцип е рисков измерител, който в РБ често се оказва неоправдан. Но пък к'во толкоз, нека дружно да мучим срещу банкстерите, винаги е толкова приятно, да се чувстваш част от нещо голямо и важно - част от стадото.
До коментар [#7] от "Noisome":
Понеже става въпрос банки и сметки да уточним, че 6-7% по влоговете у нас е екзотика с хиляди ограничения.
Годишни срочни и пр. са масово около 4. Н арзплащателните сметки са нула и с такси дори и при нула движение, демек отрицателна лихва че ти пазят парите.
При кредите - в масов случай около 10% с все ГПР-те, стигащи до 20%, което си е направо обирджийсство.
За супер големи кредити отпускат и на 6-7% на фирми, но задължително условия е в компанията да има някой криминал в борда и ръководството, който знае как да смаже системата и не се притеснява да го прави.
Влогове по 6-7%, а даже и 8%/банката на Мустака - платените му лумпени пишат много хубаво било там, съветват ни всички там да си държим парите/ има във всяка банка, не знам за някакви ограничения, освен в споменатата банка-влога да е над четири цифрена сума.
Жилищните кредити масово са ПОД 10%, ГПР е логичното решение за изход от ниския марж и силната конкуренция на пазара в момента, а много клиенти нямат ясна представа що за животно е % разходи.
Порочните практики на кредитиране са съвсем друг проблем, по който трябва да се търси отговорност от надзора и правосъдната система
До коментар [#9] от "Noisome":
Айде малко по-сериозно.
За кой надзор и коя правосъдна система става въпрос?
Да не би за тия дето пуснаха по живо по здраво касиер изнесъл 28млн кеш с дневната си чанта от касата на банката?
Що се отнася да т.н. "банка" на Мустака, аз имам предвид лични пари, а не държавни т да ги давам в ръцете на сульо и пульо, ако ще и 50% лихва да обещава.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.