Премиерът Пламен Орешарски назначи 17 заместник-министри, съобщи пресцентърът на Министерския съвет в четвъртък. Някои от имената в изпратения списък бяха посочени в информациите в медиите за хода на преговорите между БСП и ДПС за разпределението на постовете в т.нар. втори ешелон на властта.
Стари познайници и нови попълнения
Както се очакваше, в някои от ведомствата се връщат зам.-министри от мандата на тройната коалиция. Такива са Бюрхан Абазов - в земеделието, Чавдар Георгиев - в екологията, Анна Георгиева - в икономиката и енергетиката, Мукаддес Налбант - в образованието, Лазар Лазаров - в труда и социалната политика, Тодор Чуров - във външните работи.
Неджми Али е бил зам.-министър на отбраната при коалицията на НДСВ и ДПС в кабинета "Сакскобургготски", а Росица Янкова става зам.-министър на труда и социалната политика, след като при управленията на НДСВ и тройната коалиция е била зам. изпълнителен директор на Агенцията по заетостта, а в мандата на ГЕРБ от 2009 г. до 2011 г. е неин изпълнителен директор. Работила е и като юрист в Държавен фонд "Земеделие" и фонд "Тютюн".
Людмила Петкова, която ще е заместник на финансовия министър Петър Чобанов, оглави дирекция "Данъчна политика" във финансовото ведомство през 2010 г. с решение на тогавашния министър Симеон Дянков. Дотогава - от април 2007 г. е била началник-отдел "Данъчна методология" в Националната агенция по приходите под ръководството на Красимир Стефанов, който сега е депутат от ГЕРБ.
Зам.-министър на културата става дългогодишният PR на ДПС Велислава Кръстева. Неин колега ще бъде Васил Василев, директор на драматичния театър в Ловеч от 2006 г. и досегашен общински съветник.
Проф. д-р Чавдар Славов, който ще е един от заместниците в здравеопазването, е национален консултант по урология и от миналата година член на Комисията за лечение в чужбина в министерството. За другия зам.-министър - Бойко Пенков, се посочват само дипломите му по болничен менидмъжнт, социална медицина, обществено здраве и здравен мениджмънт, белодробни болести и вътрешни болести от Медицинския университет в София и е изучавал администрация в здравеопазването в Япония.
Мая Тодорова е работила от 2006 до 2008 г. в Държавната агенция за младежта и спорта.
Инж. Иван Иванов е бил директор на дирекция "Управление на човешките ресурси" в Министерството на отбраната.Светлана Дянкова е зам.-министър на труда от 2009 г.
Ангел Величков, който ще е заместник на външния министър Вигенин, има диплома от университета "Грейсланд" в Айова за международни отношения и политология. От януари т.г. работи в частния сектор като инвестиционен представител и съветник.
"Не съм предал партията"
Отлаганото няколко пъти обявяване на хората, които ще заемат постовете на зам.-министри и областни управители, предизвика коментари за тежки пазарлъци между БСП и ДПС и видимо породи напрежение между ръководството на левицата и депутатите й.Първите знаци на недоволство дойдоха с подбора на министрите и обвиненията на социалисти, че ДПС получава твърде много власт, в сряда вечерта прехвърчаха и първите искри между лидера на БСП Сергей Станишев и депутати от левицата.
На заседанието на групата Станишев се опитал да затегне дисциплината за присъствието заради кворума, но в отговор Кирил Добрев също повишил тон, че депутатите не са електорат, за да им се говори като на събрание, разказаха пред "Дневник" участници. Поставен бил и въпросът за разпределението на постовете и че ДПС взима повече спрямо представителството си в парламента.
"Не съм предал партията", заявил Станишев и уточнил, че чувал такива гласове. "Преговорите с нашите партньори са тежки, но са принципни, не са сделка", уверил ги той. Изнервен е от преговорите за областните управители и зам.-министрите, които зациклиха вече втора седмица и нещата изглеждат "на живот и смърт" - така депутат оправда избухването на лидера на БСП по време на заседанието.
Обявените имена
Ангел Величков и Тодор Чуров - на външните работи.Людмила Петкова - на финансите
Неджми Али и Иван Иванов - на отбраната
Анна Янева - на икономиката и енергетиката.
Лазар Лазаров, Светлана Дянкова и Росица Янкова - на труда и социалната политика.
Бюрхан Абазов - на земеделието и храните
Чавдар Георгиев - на околната среда и водите
Бойко Пенков и Чавдар Славов - на здравеопазването.
Мукаддес Налбант е - на образованието и науката
Велислава Кръстева и Васил Василев - на културата
Мая Тодорова - на младежта и спорта
Премиерът Пламен Орешарски назначи 17 заместник-министри, съобщи пресцентърът на Министерския съвет в четвъртък. Някои от имената в изпратения списък бяха посочени в информациите в медиите за хода на преговорите между БСП и ДПС за разпределението на постовете в т.нар. втори ешелон на властта.
13 коментара
Ами то с тия старите, новия няма как да стане....
Първата серия заместник-министри вече е известна...
Действа се..ударно,..
- Стани .. да седна,...машината набра скорост..
Не мога да разбера дали Станишев се е учил от Борисов на наглост или обратно......
Старите безкруплолни крадци се връщат, много ясно няма да назначат някой почтен човек я нали трябва да е от шайката на Гея.
Новото правителство на ДПС начело с Педершарски.
Вече е несамо срамно да си българин, ами смешно и трагично. Къде си пайсие да станеш да видиш!
1 българин войвода, 2-ма чета, 3-ма чета с предател. Честито на всички.
"Една трета от назначените 17 души се връщат на постовете си от времето на тройната коалиция"
Без коментар.
След разпределение на баницата - разбирай министерските кресла, започва дебненето. Зам. министрите Ша нюхат дали коалиционния парньор не "захлебва" повече от договореното...
:-)
Явно кастинга за "експерти" е жесток.
А следващите избори дали няма да изпреварят последната серия от специалисти!?
Един редакционен коментар от Капитал в коледния брой от 1998 г. Както се казва, всякакви прилики с слица и събития НЕ са случайни:
onni_komentari/1998/12/19/248025_1998_godinata_na_ goliamoto_nishtopravene/
"
1998: годината на голямото нищоправене
Много добре, много стабилно, много бързо, много... много шум за нищо. Ако оценяваме отстрани, през 1998 няма съществено придвижване в решаването на нито един от ключовите проблеми в държавата.
Приватизацията изобилстваше на малки сделки и големи скандали.
Държавата се стисна и запази собствеността и тъмнината в големите монополни структури.
Премиерът Костов нито веднъж не спомена през годината нещо конкретно за насърчаване на частен бизнес и защита на частната собственост.
Пазарните отношения стагнираха въпреки формалния натиск за повече правила и пазарност на международните институции.
При данъците надделя тесногръдатата теза за оскубване на фирмите до последната стотинка. Частниците се изпокриха и забравиха за плащането на данъци завинаги.
Подкупите станаха неделима част от всяка сделка.
Въпреки беднотията и корупцията държавата си позволи да направи крупни инвестиционни разходи.
За контрабандните канали се поразшумя, но те не спряха.
В енергетиката и социалното осигуряване на правителството не му достигна интелектуален потенциал и политическа воля да създаде пазарни модели и пазарна стратегия.
С триста зора беше затворено едно предприятие, и то за назидание на синдикатите, а не за да се спре трупането на загуби.
През цялата година, вместо да ликвидират и затварят, държавните чиновници умуваха как може да налеят най-много пари в губещите гиганти, без да ги усетят от МВФ и Световната банка.
Частната телевизия е толкова далечна, колкото преди, а общественото мнение чопли дребнави глупотевини.
И така, нищо особено всъщност не се случи. Но това не е новина. И другите правителства не предприемаха непопулярните мерки навреме.
Изходната позиция на правителството на Иван Костов беше най-добрата възможна - твърда подкрепа, абсолютно мнозинство, никаква политическа алтернатива, подкрепа от Запада. Изненади не се очакваха, всички залагаха на безметежен пълен мандат. Но не би. Сринаха се световните финансови и стокови пазари, икономиката стана още по-неконкурентна заради фиксирания курс и вълната на девалвации. Оценено във време, световната криза сви безметежния мандат на Костов до една година. И тя изтече. Времето за нищоправенето свършва. Следващата година ще е на отрезвяването. Дано все пак да ни потръгне.
"
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/redakci