Популизмът е заразен
Истерията около учебния план по литература е притеснителен по няколко причини и нито една от тях не е трябва ли да е задължителен Ботев или не
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
За по-малко от 24 часа новият министър на образованието и науката Анелия Клисарова успя да покаже две неща - че не е готова за дебата как да се повиши качеството на обучението в българските училища и че лесно се е заразила от популизма на предшествениците си.
В четвъртък в медиите се появи информация, че според проект за нова учебна програма по български език и литература някои от класическите произведения отпадат от задължителната подготовка (всъщност повечето са заменени с други на същите автори). Експертите на министерството не са включили в новата програма "Хамлет" на Шекспир, "Тютюн" на Димитър Димов, "До Чикаго и назад" и части от "Бай Ганьо" на Алеко Константинов, някои от творбите на Никола Вапцаров и Пенчо Славейков. Разбира се, най-голям шок предизвика отпадането на "Записки по българските въстания" на Захари Стоянов, както и на "Борба", "Моята молитва" и "Майце си" на Христо Ботев. (Да не би случайно в младежите да пропусне да се формира представата за славния български народ.)
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове