Изборният кодекс: какво е възможно и какво не?
Не бива да се изпада в утопията, че промените в правилата ще променят всичко


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Има ли време за промяна в Изборния кодекс? И ако има време, може ли да се вярва на хората в парламента да го променят така, че да отговорят на исканията? Това са важните въпроси, свързани с едно от основните искания на протестиращите. Притиснати от недоволството, депутатите видяха в Изборния кодекс тема, по която могат да са единни с улицата. И партиите, които подкрепят правителството на Пламен Орешарски, и опозицията от ГЕРБ започнаха да се надпреварват да предлагат промени в правилата за провеждане на изборите. В един и същи ден миналата седмица идеи за ремонт на кодекса обявиха ДПС и ГЕРБ.
Докато пред парламента хората викаха "оставка" пък, зам.-председателят на парламента Мая Манолова събра на среща представители на неправителствени организации, на която обеща процедурата по промяна на изборните правила да бъде прозрачна и да става с участието им. Миналия четвъртък беше създадена и временна парламентарна комисия, начело с Манолова, която в рамките на три месеца трябва да изработи изцяло нов изборен кодекс. В нея не влязоха депутати от опозицията, защото те напуснаха парламента. Но ГЕРБ заявиха готовност да влизат в пленарната зала за обсъждането на промени в изборните правила.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
39 коментара
Най-абсурдното в новия изборен кодекс, ще бъде въвеждане на машинно и евентуално електронно гласуване.
Това са системи, които изискват сериозно тестване, нагласяне спрямо местните условия , и всяко въвеждане на "юрущЮ ще довете до огромни фалшификации . А комунистите знаят как ..
Единствените предложения, които наистина БЪРЗО могат да бъдат приети (и приложени на практика), са намаляването (или дори отпадането) на изборния праг (от 4% на 3%, или дори пълно отпадане) – и намаляването на депозита и броя подписи, необходими за участие на независими кандидати.
Това са и единствените две предложения, които ще имат безспорно демократизиращ ефект върху системата.
Всички останали „идеи”, особено от типа на „машинно гласуване”, са чиста проба илюзии: те първо са бавни за приемане и прилагане, и второ – не допринасят с нищо за демократизирането на системата.
А освен това и "машинно гласуване", както и "електронно гласуване", освен всичките си други недостатъци, са и свързани с обявяване на държавни поръчки, което знаем към какво води...
Едно много приятно комбо:
1. Мажоритарно гласуване.
2. Който не гласува, освен по обясними причини - глоба.
3. Който не е живял повече от 5 години в България - няма право на глас.
4. Образователен ценз. Нямаш средно, нямаш глас.
Може и да звучи много неприятно, дискриминиращо, но на мен ми писна хора, които не могат да отговорят на въпрос поставен на български да си дават гласа, кой точно да ме управлява. Писна ми някакви никога не влизали в училище примати да им се дават по 20 лева за да гласуват за еди-кой си. Писна ми и от апатията на огромна част от тая нация. А и не само на мен. Искам да видя след налагането на тия правила, къде герб, бсп, дпс, атака ще имат успех?
3% също са много. По груби сметки това 60 000 гласа при подобна избирателна активност на последната. И евентуално почти 60 000 без представяне в парламента.
Нали искаме да разчупим текущия модел?
До коментар [#4] от "mitevjoro":
3% е нормално.. При 1-2 % ще влязат пак някои сидеровоподобни лумпени..
В някои държави е 5 дори 10%, което пък е прекалено.
До коментар [#3] от "vojdek":
Не образователен, а имуществен ценз! Пенсионери, ученици (над 18 г.), студенти, майки с деца до 2 години и инвалиди няма да представят документ за внесени данъци. Всички останали трябва да представят документ, че през последните 4 години поне 2 години са били на работа и са внасяли данъци (без значение от размера) в полза на българската хазна. Само този, който плаща данъците си тук, може да претендира да следи управляващите как харчат общите пари.
До коментар [#6] от "peterman":
И на това съм съгласен! Подкрепям!
мажоритарни в 2 тура,всичко друго е прах в очите.
Да гласуват само тези, които плащат данъци е добра идея, но много трудно осъществима.
Задължително гласуване за всички БГ граждани, също ще свърши много добра работа, не че е лесно осъществимо и това, но ми се струва по-приемливо.
[quote#8:"sipipo"]мажоритарни в 2 тура,всичко друго е прах в очите.[/quote]
Като кметовете... и какви са там резултатите? Можеш да се консултираш по този въпрос с Варна, там избираха по този начин точно 4 пъти Кирил Йорданов.
С този изборен кодекс успешно конкурирате политиците, на които винаги им е виновно нещо извън тях. Затова и имате единодушие с тях по този въпрос. И колкото по-голям боклук е даден политик толкова повече иска да променя и нагажда изборният кодекс /естествено за себе си/.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.