Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"Елате с нас, протестът е за вас." Шествието пъпли по главната улица на Пловдив, оживена и шарена. Ден 12-и е от началото на #ДАНСwithme, хората са не повече от 1000. Неуморните им скандирания "О-став-ка" предизвикват по-скоро интереса на китайските туристи, които крачат с гигантски фотоапарати по ларгото, отколкото на съгражданите им, които се разхлаждат с фрапета в 30+ жегата в околните заведения. Не че ентусиазмът им не пали солидарни усмивки тук-там и дори по някоя вдигната ръка за одобрение. Но крехката подкрепа бързо се разсейва в масата от физиономии, по които се чете само недоумение и дори безразличие.
А Пловдив е градът след София, който успява да увлече най-много хора в протеста срещу порочната формула на властта БСП-ДПС-"Атака". През уикендите според различните изчисления на местните медии протестират между 5 и 10 хиляди души. Но според тези, които се събират всяка вечер в 18.30 пред общината за 350-хиляден град, хората са малко. Още повече че пловдивчани носят историческо самочувствие на "политически активен и граждански ангажиран град".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
43 коментара
За съжаление без по-масова подкрепа от провинцията това правителство трудно ще падне....
""Въпреки това Венцислав и приятелите му продължават неуморно да блокират кръстовищата в града с надежда, че ще събудят "заспалото" население на града и ще му напомнят, че е време да поеме контрола върху бъдещето си."
Ами то в България винаги е било така. И в Априлското възстание се включват само някои градове и села. Огромната част от страната предпочита да си остане по домовете. Не защото са обичали султана, а защото не са искали да си развалят рахата. Защото между свободата и салама повечето българи по традиция избират салама. Без да си дават сметка, че с пасивността си губят и двете.
Хубаво е, че винаги е имало едно активно малцинство от хора, които могат да надигнат глава над ръба на чинията и да се борят не за материални неща като сметки за ток или доходи, а за абстрактни неща като демокрация и правов ред. Лошото е, че не знам дали ще им стигнат силите. Без масови стачки и блокади на пътни артерии това правителство няма да падне.
„Противно на високомерното изказване на Сергей Станишев пред австрийския вестник Die Presse обаче в "провинцията не е тихо".”
Напротив, тихо е, и вие го доказвате в репортажа.
***
„Защото виковете "О-став-ка" на тези 50-100-200 души по улиците на Сливен, Плевен, Благоевград, Русе, Стара Загора, Ловеч, Варна и др. са силни, категорични и със сигурност оставят следи.”
Оставят следи само във фейсбук статусите.
***
„Хората пред телевизорите също гледат с надежда репортажите за случващото се.”
Гладни Прокопиеви кокошки просо сънуват. Хората пред телевизорите не са толкова прости и схващат много добре кой яхна протеста и в каква посока се опитва да го води. И действително гледат с надежда – надеждата, че номерът ВИ няма да мине.
***
„Показателно е изследването на "Алфа Рисърч" от миналата седмица, което отсича - 85% от хората подкрепят протестите.”
Показателно е за уникалната Гьобелсовата пропаганда, която се лее в момента по всички медии.
А ако друго изследване, например на „Галъп”, „отсече” нещо различно, ще се развява ли до припадък от „Дневник” и „Капитал”?
Защо да протестирам......да не би като има избори нещо да се промени, в парламента ще влязат същите хора с малки изключения и размествания. Да, протестите имат смисъл, оттук насетне всяка политическа власт ще съобразява действията си по-акуратно, мисля че това е достатъчно......................че какво му е на Пеевски в сравнение с Борисов, от кого имаме повече основание да се срамуваме като граждани от Цветанов или от Пеевски, протестът неправилно е насочен срещу политиците, протестът трябва да е насочен срещу "гражданите", защото те ги избират
До коментар [#2] от "Nikolay UK":
Априлското въстание за разлика от сегашните спонтанни протести е широкомащабна структурно планирана инициатива зад която е стояла планово изградена организация, и всичко това е съществувало в строго контролирана среда която по своята същност е създавала невъзможност за свободен избор.
-------------------------
Лично аз подкрепям протестите. Но мнението ми е, че само с излизане по площадите няма да стане.
Пловдив бичи айляк :-D
Сега сериозно - според мен основната причина за слабите протести в провинцията е това, че правителството, парламента и всички институции са в София. Трудно е да застанеш пред общинската администрация и да протестираш срещу правителството в София - едното няма нищо общо с другото. Останалите причини - лято, плаж, море и т.н. също са фактори, но в по-малка степен. Единствената причина поради, която някога изобщо съм съжалявал, че живея в Пловдив, а не София са именното сегашните протести и това, че не мога да отида да протестирам директно пред сградата на НС.
До коментар [#4] от "Stavrogin":
Точно този манталитет трябва да се промени. Последно не гласуваха 50% от хората, защото "всички са маскари" и "всички са еднакви". Нека ви съобщя една новина - точно вие вкарахте сегашните в парламента и вие сте основния виновник за цялата ситуация!
До коментар [#7] от "Sinergy":
то иска да го управляват пожарникари-милиционери-му три да ходи да си протестира...
аз от 1997 години гласувам за един и същи политически субект, който на последните избори не успя да пробиие в парламента и да, всички, които са в парламента в момента са маскари, затова и не протестирам, за мен е съвършено безразлично и еднакво дали ще е Борисов или Цветанов или Орешарски, Местан, Волен и Сергей. Даже си мисля, че препочитам последнит четирима пред първите двама, така че статуквото ме "устройва".................ко
До коментар [#8] от "Stavrogin":
[quote#8:"Stavrogin"]аз от 1997 години гласувам за един и същи политически субект, който на последните избори не успя да пробиие в парламента[/quote]
И аз така, но от 2001-ва. Най-вероятно сме гласували за един и същ политически субект ;) Това не означава, че трябва да престанем да го правим (да гласуваме) и че не трябва да помогнем на зараждащото се гражданско общество да направи своят избор.
Аз лично не приемам тезата че в провинцията трябва да е тихо защото институциите са в София. Абсолютно навсякъде местните феодали работят съвместно с политиците в София.
А да се протестира е адски важно. Статуквото се променя трудно, но посланието от сегашните събития е много силно и няма как да се игнорира.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.