Хоп и цената пада
Кой ще загуби или спечели най-много от понижението на цените на електроенергията
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В последните няколко месеца едва ли има политик, който героично да не намалява цените на тока. За няколко дни обаче БСП надминаха всички. Преди седмица левият депутат Дора Янкова свали мизата с 45%. Впоследствие се оказа, че това било хипотетично намаление, което се получава чрез премахване на хипотетичното 40-процентно увеличение на цените, предлагано от енергийните фирми, плюс 5% спрямо настоящите цени (като, разбира се, пренебрегнем погрешното пресмятане на процентите). Тази седмица БСП пък издигна версията, че протестите в страната били финансирани от енергийната мафия, която щяла да пострада от намалението на цените (нищо, че схемата беше предложена още от ГЕРБ, които по тази логика също могат да претендират, че са свалени от енергийните олигарси).
Първият план за намаляване на разходите за електроенергия обяви още в началото на годината тогавашният министър на енергетиката Делян Добрев. Тогава идеите бяха основнo три - от регулирания пазар (в който са битът и малкият бизнес) да бъдат изкарани скъпите и неефективни ТЕЦ "Марица 3" и ТЕЦ "Бобов дол"; по-малко количество енергия, изкупувана от заводски и топлофикационни централи; свиване на студения резерв (т.е. заплащането на централите да стоят в готовност). Предвиждаше се част от разходите за зелена енергия да се поемат с други финансови инструменти. Седем процентното намаление, което Държавната комисия за енергийно и водно регулиране обаче постигна през март, беше за сметка основно на орязването на разходите на електроразпределителните предприятия - основна цел на всички предходни намаления на цените. След това служебното правителство продължи тези идеи, като първоначално добави някои свои - например спирането на зелени централи, които нямат уреди за дистанционно управление от Електроенергийния системен оператор (после се оказа, че никой не им е искал такива уреди).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
19 коментара
Я да построят и един нов АЕЦ, та да ги питам тогава к'во ще правят. Централи да искаш, само дето ток няма кой да купува! Но това не пречи на БСП да плашат с режим на тока.
Въпрос: има ли стока/услуга/, на която производството/предлагане о е два пъти повече от потреблението/ търсенето и цената и да се увеличава?
Коя икономическа теория го обяснява?
Някой в България май е за нобелова награда по икономика!?
Идва краят на енергийната мафия. Идва краят на лекарствената мафия. Идва краят на обявяващата се за дясна олигархия, за която либерализмът беше само средство за налагане на монополи. Правителството на Орешарски доказва, че знае как да се справи с проблемите и да ни изведе на нов път на развитие
Живи да ги ожалиш, ще обеднеят - и Ковачки, и другите големи играчи, на които цял един народ слугува... А сега ако се намери и някой, който да ги доведе до пред парламента точно тез другарчета, цена няма да има - можем да ги линчуваме директно на жълтия паваж...
Чудя се(или пък не се), ако тези мерки ги беше предложило читаво, откъм обществено доверие, правителство, дали пък повечето (както и тук списващи) граждани, нямаше да го хвалят(правителството) !?!?!?!
п.п.Не подкрепям правителството и му искам оставката, но ме смущава въпросът, дали искам задаващият се зад ъгъла тандем Борисов Цветанов да ме (ни) управлява отново !?!?
И към момента нямам отговор.
До коментар [#5] от "nuzzo":
Ако това правителство приеме описания модел на Асен Василев - чудесно
Защото е прагматичен и понятен
Все се страхувах че няма да му стигне времето като служебен министър да го въведе
Което само показва - когато се направи анализ базиран на информация и върху него се изготви управленски модел - нещата са управляеми
Липсва ни управление За това трябва да има постоянен граждански натиск Не за смяна на един Михал с друг
За жалост не виждам много голямо желание да се коментират аргументирано политики - ни сред медии ни сред граждани
Да се вика не на злото и да на доброто е къде по-лесно и общодостъпно занимание
Да решаваш социални проблеми като регулираш тип производство и пазарът му си е меко казано странно пазарно поведение.Превръщането на всеки българин в енергетик,че и атомен понякога, едва ли ще доведе до просперитета ,който всички търсят.Също като вица за чукчето дето било разтревожено за положението в Хондурас и по българските кръчми се напълни с разни тревожни пенсионери за водният тип атомни реактори...
Регулации -да но в нормални граници и много внимателно,защото следват купони за ток,мляко,...тоалетна хартия,... - комунизъм?
Промените в енергийния закон въвеждат европейските регламенти, колкото и на някои да не им се иска да го приемат, че е така. Сега ще си проличи на кой е плащала въглищната олигархия, топлофикациите и уж съвестните бизнесмени, които чрез инсталациите в заводите си произвеждат повече електрическа енергия, отколкото друга продукция. Тези, които пищят срещу промените в енергетиката са именно техните клакьори.
"Някои от тези централи всъщност имат много по-големи приходи от продажби на електроенергия, отколкото от основното си производство. В някои случаи това е по-скоро параван за съществуването на централите."
>>> Много добре казано, но жалко, че на ВЕИ-шмекерите им се разминава толкова евтино. Както има достатъчно широка международна практика, длъгове отпуснати на диктаторски режими да не се изплащат, така и трябваше в случая договори, прокарани при съмнителни обстоятелства (за което има предостатъчно данни), да не се изпълняват.
Тази (нашата) енергетика с тези мерки няма да се ОПРАВИ, а само ще се "кротне" за момента. В най-скоро време ще се наложи да се "реже месо" и ще е добре да е до кокал, защото "енергийната гангрена" е страшна.
Както се казва в поговорката: "Колкото и да се въртиш г@за@ ти си стои все отзад"
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.