Невъзможно уволнение
Няма законова възможност за отстраняване на управителя на касата, затова здравният министър само го моли


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Опитите на новите управляващи за кадрови рокади по върховете в здравеопазването през последните седмици са повече от трагични. В петък целият екип на Националната онкологична болница протестира срещу връщането в борда на директорката им от времето на тройната коалиция доц. Петранка Троянова, която бе отстранена от поста с прокурор и разследвана за злоупотреби. В най-голямата държавна болница – университетската клиника "Св. Георги" в Пловдив, очакват връщането на директора си оттогава – червеният депутат и приятел на Саддам Хюсеин д-р Илия Баташки, който доведе болницата до фалит. Бунт на лекарите в Хасково предотврати назначението на нов директор, свързан с БСП. В Пазарджик обаче назначението на новия завеждащ болницата д-р Васил Вълчев е факт, както и приятелството му с депутата от БСП Георги Мърков.
Най-видното усилие на управляващите обаче е да бъде сменен управителят на здравната каса д-р Пламен Цеков. Искането за неговата оставка е факт от началото на годината, а за нея настояват съсловната организация на лекарите – Български лекарски съюз, и част от пациентските организации. Причината са въведените лимити за лечение на пациенти в болниците.
Проблемът обаче е, че законовите механизми за смяната са трудни и отнемат дълго време, а управляващите видно нямат възможност да сменят и закона за здравното осигуряване, за да отстранят управителя.
Молби за оставка
Заместник-председателят на парламента Мая Манолова зададе въпрос към здравния министър по време на парламентарния контрол за състоянието на бюджета на здравната каса. Д-р Таня Андреева предостави писмо от управителя на НЗОК д-р Пламен Цеков, в което се отбелязва, че институцията е в преразход по две пера – плащанията за онколекарства надвишават със 17 млн. лв. заложените по бюджет, а тези за болниците – с 15 млн. лв.
Мая Манолова изтъкна, че управителят е абсолютно безконтролен в харченето на милиарди левове, събрани от здравни вноски, и попита здравния министър дали ще иска оставката му.
"С оглед на това, че липсва диалог между институциите и касата, аз единствено мога да се присъединя към искането на съсловните, на пациентските организации и да поискам оставката на д-р Цеков", отвърна здравният министър.
Законови прегради
За да получат оставката на д-р Цеков, управляващите трябва да преминат слалом от доказателства, че той не си върши работата, или да разчитат на неговото желание да сдаде поста. Призивите от министъра са просто белег на безпомощност.
Управителят на здравната каса се назначава от парламента с петгодишен мандат. Случаите, при които той може да напусне поста, са няколко. Първият е той да има влязла в сила присъда за умишлено престъпление, каквато видно в момента той няма. Втората възможност е да има установен конфликт на интереси по едноименния закон. Там процедурата също отнема време и ако такъв имаше, до момента той щеше да бъде използван срещу управителя.
Третата възможност е управителят системно да нарушава задълженията си и да не изпълнява разпорежданията на надзорния съвет, както и да допуска това да правят неговите подчинени.
Надзорният съвет, който на практика контролира дейността на управителя и цялата здравна каса, се състои от четирима представители на държавата. В последния месец тя беше пропуснала да ги назначи и той не работеше. Освен тях в съвета работят по двама представители на работодателите и синдикатите, както и един на пациентите. Де факто обаче управителят взема всяко свое решение с разрешението на надзорния съвет и нарушаването на разпорежданията му е фактически невъзможно.Последните две законови възможности управителят да си иде са смъртта му или сам да подаде оставка. Видно управляващите засега не могат да намерят друго решение, освен да го призовават да подаде оставка.
Преразходите в болничната помощ и за лекарства обикновено се компенсират през последното тримесечие с пари от резерва на касата и това е дългогодишна традиция. Освен това управителят не носи отговорност за това, че повече пациенти са се разболели от рак и се лекуват, или за това, че в болниците има повече пациенти. Касата е финансова институция и тя трябва да плаща за реално извършено лечение.
Самият Цеков обяви пред здравната комисия, че няма да подаде оставка.
Досегашните си рокади в болниците д-р Таня Андреева обясни с това, че разглеждала финансовите отчети, проверявала причините за текущото им състояние и преценявала дали има нужда от смяна на директора. В случая със здравната каса обаче управляващите трябва да потърсят по-различни законови аргументи, тъй като за приходите в нея отговаря Националната агенция за приходите, а за изпълнението на бюджета - не само управителят, но и целият надзорен съвет.
21 коментара
Цеков да обещае, че веднага ще си подаде оставката при оставка на Орешарски.
"Последните две законови възможности управителят да си иде са смъртта му или сам да подаде оставка."
д-р Цеков наясно ли е с това, отказвайки да подаде оставка?!
...не им оставя друга възможност.
:-)
Тази държава в момента просто не работи. Тъпите комуняги, с идеятя да налапат повече власт и пари направиха сума ти никому нужни административни преструктурирания. Заради изгъзицата с ДАНС в момента не се води борба с ОП. Измисленото министерство за инвестиционното проектиране (?!?!?!) на практика май още и сграда си няма и заради неприети поправки по 82(!!!) закона не може да си върши работата, а сега и здравеопазването май го е докарало до задънена улица. Станишев и Олигарски до край ли ще го карат, дорде хората излязат не с децата и кучетата на протест, а със сопите и паветата?
Червените кхмери където минат трева не никне.
Искам да запитам защо БСП избира за здравни министри богомолки. И Мими Виткова и Таня Андреева имат изражението на абсолютния хищник между насекомите-бигомолката. Смятате да ни изядете или какво, дами и господа от БСП.
До коментар [#5] от "Стоян Петров":
отговорът се крие в трибуквието БСП.
" очакват връщането на директора си оттогава – червеният депутат и приятел на Саддам Хюсеин д-р Илия Баташки, който доведе болницата до фалит. "
Е, как - тава е грижа за пенсионерите, вие пък.. да обиждате такъв честен, червен другар...
Хахахаха... Само го молели! Доброзорно си върви!Това ме подсеща, че всички постове, които са от обществена значимост трябва да бъдат така защитени, както този. От тях да може да се сваля човек само ако го поискат професионалните организации, зависещи от работата му, или от достатъчен брой граждани! Аман от чистки и политически назначения! Държавата не е фирмата на тате! Сменя се тате, сменят се чантаджиите! Не става така!
За всяко нещо си има начин... и за него ще се намери! :)
Нищо чудно да го поканят и в прокуратурата скоро...
Чета, чета и все по-зле ми става... Пък после що сме протестирали по улиците...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.