Индустриалният двигател угасва
Производството спада трети пореден месец и поставя под въпрос икономическия растеж
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Повторната рецесия и трудностите, които обхванаха Европа през последните месеци удрят все по-сериозно и българската икономика. Ако към това като се прибави и политическата криза, която допълнително влошава бизнессредата, картината не изглежда много добра. През май индустриалното производство в България се е свило за трети пореден месец спрямо година по-рано, показват данните на НСИ. Понижението е с 6%, по-скромно е то на месечна база - с 2.7%.
Индустрията се доказа като най-жизнеспособния сектор от началото на кризата, като именно нейният износ беше двигател на възстановяването на българската икономика, но заради рецесията в еврозоната започна да се забавя. Първият сигнал за нарастващ песимизъм бяха оценките за бизнесклимата, които не бяха много позитивни. Подобен спад в няколко поредни месеца имаше в края на миналата и началото на тази година.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
23 коментара
Изглежда, това е причината за искането за актуализация на бюджета.
Индустриален двигател ???
За кого работи това чудо от миналото, след като за източването на хикономиката и за най-чисто и удобно, си имаме хтуризъм ???...
Анализаторите от финансовите институции за пореден път са го ударили на розов оптимизум :-) очаквам с нетърпение есенните обяснения защо слънцето на е изгряло от запад :-)
А, дубрутру, спаднала промишлената продукция... то пък едно производство имаме... ишлемета.
Мисля, че нещо са се объркали тия дето продължават да виждат индустриално бъдеще за България. Ако има бъдеще - то следва да се търси в новите индустрии - компютри, технологии, интернет, слънчева енергия, а не в някакви мастодонти от комунизма които дори на времето си бяха цирей и на загуба (Кремиковци, примерно). Но и такова светло бъдеще ми изглежда под въпрос. Това за което България има потенциал и винаги го е имала са услугите и туристическата индустрия. Ако се поизчисти плявата - най-вече в главите и възприятието на хората - доста неща в правилна посока могат да се направят и да спечелят всички.
Нищо необичайно - всяка една дълга политическа криза води до икономическа. И колкото повече икономиката е зависима от държавните пари, като в България, толкова и по-дълбока е кризата.
"Падат обаче продажбите на компютри", което си е сериозен проблем!
С какво ли ще се оборудват сега празните офиси в новите "бизнес" сгради?
Ами фейсбук аудиторията и стадата от последователите на рекламната "индустрия"?
"Ужас!"
Да построиш металургично предприятие или машиностроителен завод се иска здраво дупе и акъл. Да плюеш по кремиковци и останалите заводи колко са изостанали и какви циреи са били а в същото време да драпаш да ги приватизираш и да ги предадеш на скрап е висша наглост. Жалко е че в УНСС не може да научиш как се строи завод. То и малко мечти трябва да има човек.
При тия цени - така ще е. Всичко е заради балонът в цените на имотите - всяка една стока която се произвежда/продава в държавата калкулира тия високи цени и реално става непродаваема, даже в България, пък какво да кажем навън. Само тия стоки в които частта на имотите в цената им е практически нула.. само те имат успех - високотехнологичните стоки например. Или - земеделието, просто защото там има големи субсидии, а и реално повечето земи са купени когато са били много по-евтини.
Изядохме си държавата последните 23 години.. и сега берем "плодовете" .. във вид на прескъпи имоти, мизерия и липса на производство.
http://mickideas.blogspot.com/2013/05/23.html
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.