Въпроси без отговори за "Южен поток"
Русия ще финансира изцяло българската отсечка на газопровода, но не е ясно как точно ще се връща българското дялово участие в него


Кирил Хавезов

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Сроковете за началото на строителството на "Южен поток" ще бъдат спазени, въпреки че проектът за газопровода се реализира с известно закъснение. Това заяви Алексей Милер, председател на управителния съвет на "Газпром", който пристигна в България за работна среща с премиера Пламен Орешарски и министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. Нямаме никакви съмнения, че през декември 2015 г. в България ще пристигне първият газ по тръбата, заяви шефът на "Газпром" след срещата.
На срещата са били обсъдени въпросите, свързани с реализацията на проекта, както и действията, които предстоят да бъдат извършени в скоро време. Изявленията на Милер и Стойнев след продължилата час и половина среща обаче не дадоха яснота пред някои от основните проблеми, които стоят пред реализацията на проекта. В разговора например със сигурност е станало дума за финансирането на общата проектна компания и за европейските регулаторни спънки пред договорените параметри в двустранното споразумение, но за това не беше споменато нищо. Милер окачестви като "конструктивен" диалога, но нито той, нито Стойнев пожелаха да отговорят на каквито и да е журналистически въпроси в тази връзка.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
49 коментара
Позицията на ЕС трябва да е в основата на българската политика с Газпром. Газпром традиционно се опитва да налага 100% собственост върху тръбопровода като ползва таксите от преноса като примамка - ето, нищо не влагате а получавате веднага. Разумно е да се потърси диверсификация на собствеността с помощта на еврофондове.
Е как - стойността на проекта става държавен дълг от 3.3 млрд. евро.
Явно ангажиментите към руските другари са с приоритет.
Нали Райков като премиер каза, че ще се преразгледа и анализира проекта... а сега какво... ускориха нещата при непрозрачна обстановка.Отново сме дезинформирани...
"От руската страна се опитаха да намерят изход от ситуацията, като обявиха, че изграждането е започнало, преди законодателството да е влязло в сила (споразумението между България и Русия е от 2006 г.)."
това не е вярно. изграждането не е започнало все още. така, че този газопровод ще се подчини на регулациите на ЕС :) а пък Милерчо каквото иска да си говори...
Опитват се по най-долен и предателски начин да угодят на господарите си в Москва. Проектът е огромен и трябва да се обмисли много добре, а не да се прокара на тъмно като Пеевски. Диверсификация на маршрута да имало, този министър не е много убедителен, най-меко казано. А социален ефект няма да има много, нито по време, камо ли след това.
Шефът на "Газпром
" потвърди, че руската страна е готова да финансира в пълен обем строителството, а делът на българската страна щял да бъде възстановен за сметка на таксите за пренос на газ по време на експлоатацията на газопровода. Как обаче ще бъде оформен този заем от "Газпром", който ще трябва да направи Българският енергиен холдинг, предстои да се разбере."
С проста аритметика може да се разбере и сега - България няма да получи нито лев от транзита на газ поне 25 години, тъй като с дохода от транзитирането ще изплащаме кредита отпуснат от руската страна. Но пък щедро ще си дадем територията - безценно крайбрежие до Варна и земя през цялата държава, за да могат Газпром да си правят бизнеса. Може и малко руски "охранители" по цялата прилежаща територия на тръбата.
Винаги, когато руснаците са бързали и настоявали е имало за какво да се притесняваме.
Белене-2.
Жалко за децата ни.
[quote#7:"tolex"]Белене-2. [/quote]
Напротив.Белене и Потокът са конкуриращи
проекти, като повече шансове за реализация
има втория.Геостратегически "Южният поток"
е много важен за Русия.Както "Северният
поток" вкара окончателно Белорусия в руската
орбита, така Южният ще свърши същата работа
с все още дърпащата се Украйна.Турция също
ще позагуби изключителната си роля за
важна транзитна страна.
п.п. Някои експерти извън Русия и България
преценяват, че ако проектът се провали
най- много след Русия ще загуби нашата страна.
"Как обаче ще бъде оформен този заем от "Газпром", който ще трябва да направи Българският енергиен холдинг, предстои да се разбере."
като са такива хитреци, а те са, да подписват всичко само и единствено с БЕХ. след някой друг месец просто ще обяви фалит тази компания и се надявам да няма последствия за държавния бюджет. а Милерчо да лапа мухите уралски :)
БЕХ как да обяви фалит, нали има активи за 12 млрд. Точно тези активи са целта на руснаците с тия енергийни проекти и тъпотиите на Гоце и другарите.
И за Белене е същото, руснаците щели да го построят, България няма да даде нито лев. С лекото уточнение - после ще даде двойно повече, ако не може активите на БЕХ стават руски.
Вместо да строим по-сериозни връзки с всички околни държави и терминал за втечнен газ, ние пак се дупим пред руснаците.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.