Нов опит за регулация на отношенията доставчици - търговски вериги
Проект за промени в закона за конкуренцията предстои да бъде внесен в парламента
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В рамките на втори пореден парламент ще бъде внесен проект за промени в Закона за защита на конкуренцията, който цели да регулира проблемните отношения между доставчици и търговски вериги, като основната идея е да се въведе понятието "значителна пазарна сила" и да се предвидят санкции при злоупотреби с нея. На този етап не е ясно след колко време ще бъдат готови текстовете, но се очаква обсъжданията да бъдат в рамките на есенната сесия. "Капитал Daily" научи, че текстовете са обсъждани със съюз "Произведено в България", който настоява за подобна регулация. Представители на търговските вериги съобщиха, че не са търсени за коментар по темата.
Неуспехи в миналото
В мандата на предходното правителство на няколко пъти се обсъждаше създаването на законодателство, което да регулира отношенията между търговските вериги и техните доставчици. До тази идея се стигна след години оплаквания от страна на производителите за оказван натиск от страна на търговците. Икономическото министерство дори бе изготвило проект за промяна в Закона за защита на конкуренцията, който въвежда понятието "значителна пазарна сила" и санкционира злоупотребата с нея. Тези текстове обаче така и не стигнаха до парламента.
През есента на миналата година почти същият проект бе внесен и от шарена група депутати - от ГЕРБ, БСП, ДПС и "Синята коалиция". И този проект обаче не бе подложен на гласуване.
Нов опит
В сряда депутатът от БСП и член на комисията по икономическа политика в парламента Корнелия Нинова съобщи, че отново ще бъдат внесени в парламента поправки в Закона за защита на конкуренцията за отношенията между доставчиците и веригите. Въпреки че все още текстовете се уточняват, най-вероятно ще бъде запазена философията на изготвените предходни проекти и ще се въведе понятието "значителна пазарна сила", както и санкции при злоупотребите с нея.
По неофициална информация на "Капитал Daily" свои предложения по текстовете вече са били предоставени от съюз "Произведено в България", които от години настояват за законова регулация на отношенията между двете страни, а преди около седмица проведоха среща и с премиера Пламен Орешарски и членове на икономическия му екип. Представители на търговски вериги коментираха, че засега не са търсени от членове на правителството или от депутати за становище по темата.
С натрупване
Третият проект за промени в Закона за защита на конкуренцията идва на фона на вече тригодишните оплаквания от страна на български производители за оказван "натиск" от търговските вериги. Фирмите твърдят, че веригите, използвайки по-добрите си пазарни позиции, им поставят непосилни условия за отстъпки от цената на продукцията и заплащането на различни такси, заради което се налага и законова регулация. Търговците пък от своя страна казват, че евентуални нормативни правила на отношенията между двете страни ще влошат бизнес климата в страната, ще накарат веригите да търсят чужди вместо български доставчици, както и че ще се стигне до повишение на крайните цени.
При представянето на проекта в мандата на ГЕРБ имаше сериозни критики заради факта, че промените на практика ще важат за почти всеки бизнес, а не само за отношенията между доставчици и търговски вериги. Тогава беше записано, че фирмата има значителна пазарна сила, когато "с оглед на своя пазарен дял, финансови ресурси, възможности за достъп до пазара, технологично равнище и стопански отношения с други предприятия" може да наложи едностранно несправедливи търговски условия на контрагентите си. Според юристи подобни понятия са прекалено общи и е напълно възможно да доведат до враждебна бизнес среда и продължителни съдебни спорове.
13 коментара
Интересно защо засегнатата страна не се опитва да създава своя верига за продажби?? След като умееш да произвеждаш даден продукт да се оплакваш че разни менежаршета те правят на маймуна е нелепо.В крайна сметка не те се натискат да купуват , производителят се натиска да продава.Европейският пазар има 500 мил. потребители.Все някой ще си купи от твоята "сергийка"
До коментар [#1] от "i_petrov":
Защото това е поредицата от серията популистични закони, чието гласуване ще се излъчва по радиото и следва да ни внуши, че правителството е "искрен приятел на народа". По-детайлният взор обаче ще покаже, че доста от раполагащите със ""значителна пазарна сила" вериги разполагат и със значителни натрупани загуби (Пикадили - 60 милиона лева загуба за 2011, но също Рода, ЦБА, Бриколаж, Практикер и всички други за първите 4-5 години от навлизането от пазара - все загуби за по милиони и десетки милиони....). Т.е. дотук повече плащат, отколкто получават плащания....
А не знам дали не съм твърде мнителен, но ми личи на капан от по-едрите наши производители спрямо по-дребните. Ввлезне ли такава наредба в сила, по-едрите български производители ще си преподпишат договорите с веригите под чужда юрисдикция, където наредбата няма да важи. Дребните производители, които не могат да вкарат в цената на вафла от 18 стотинки хонорарите на виенски или амстердамски адвокати по договора, ще бъдат просто изхвърлени от рафта.
Чудя се, кога ще се приеме закон за установяване на максималния процент надценка от производителя до крайния потребител за стоките и услугите от първа необходимост, например до 20-25% би решило доста проблеми? Това е най-добрият начин да се намалят посредниците по веригата и да се даде предпоставка за развитие на производствата и съответно оттук развитие на малките и средни предприятия и оттук намаляване на безработицата, защото в момента безработните не са мениджъри, а са изпълнители, производствени работници и т.н. Отрудени хара, както се казва! И после от тук износ , приходи и повишаване на БВП!
До коментар [#3] от "osudeni_dushi":
Твоето предложение за фиксирана надценка е само една идея по-добро от един друг вариант: да се открият направо държавни магазини и в тях да продават чиновници на по 400 лева заплата.
До коментар [#4] от "cinik": :))))! А, представяш ли си, каква страхотия би настанала? :)))
Що приходи щяха да влезат в тази държава, а!
опит за регулация на пазара господи господи още ли не разбраха че на пазара не му трябва регулация а закони които не се сменят от всяко следващо правителство пазара е като малко дете а държавата е учителя в училище и какво правят сега нашите всяка година му сменят системата на преподаване и му измислят нови правила и следователно това дете няма да слуша защото е объркан и си казва няма смисъл да слушам даскала при положение че след един срок ще иска да правя нещо друго
До cinik
Май си прав за желанието на някой хора да изхвърлят малките от пазара.По вика ще ги познаете.Например Фикосота синтез(тоалетна хартия,сирена и прахове) не протестират, не протестират и други утвърдени имена и марки на пазара
До коментар [#1] от "i_petrov":
защото има разлика между търговия и производство за да създадеш верига от магазини които да продават произведената от теб продукция първо тя трябва да е дсотатъчно като продуктов микс да запълни магазините и от друга страна разходите се ужеличават много кратно напрактика направо създаваш много голяма фирма с много обекти за тази цел което в повечето случаи за малки производители е нерентабилно поради голямата входяща бариера ( първоначалните разходи за настъпване на пазара).
от друга страна ниските поризводствени цени и високите крайни цени показват, че по веригата производство- търговци на едро - търговци на дребно някой натоварва много и би следвало това да са или търговците на едро или търговците на дребно българсият пазар не е достатъчно голям за да регулира тази "верига" сам затожа би трябвало да се състави някакъв инструмент. но дали той е законови ограничения на печалбата може би не е правилно
Искахме пазарна икономика - ето я! Искахме ЕС - вътре сме! Сега производителите се жалват на държавата, вместо да седнат на една маса, да се обединят и да се защитават заедно срещу големите вериги. И следващата веригата Х навлизайки на пазара, няма да преговаря с един производител и да го натиска както си иска, ами ще преговаря с група и силите ще бъдат изравнени. Според мен всички български производители имат интерес да продават повече, а аз като клиент държа на българските продукти и затова избягвам големите вериги. Не знам кога българите ще се научим да се обединяваме, вместо да се опитваме да си пречим...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.