Новият брой:
Правителство с ГЕРБ?

В обществото преобладава нагласата за избори догодина

Страната е разделена, има някакви характеристики на двуполюсно противопоставяне, не се търси месия, твърдят анализаторите от Галъп Интернешънъл

Протестите срещу кабинета на Пламен Орешарски продължават вече близо месец
Протестите срещу кабинета на Пламен Орешарски продължават вече близо месец
Протестите срещу кабинета на Пламен Орешарски продължават вече близо месец    ©  Георги Кожухаров
Протестите срещу кабинета на Пламен Орешарски продължават вече близо месец    ©  Георги Кожухаров
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

При нови избори едва ли ще има качествена и съществена промяна на политическото представителство. В обществото има поляризация, мненията са разделени по равно, появява се някаква характеристика на двуполюсно противопоставяне. В същото време има три свободни ниши - за рестарт на десницата, за нов тип левица и за поява на нови радикални играчи, граничещи с гротеската.

Това са част от изводите на политолозите Първан Симеонов и Димитър Ганев, които представиха резултатите от ежемесечното проучване на Галъп интернешънъл за периода от 27 юни до 4 юли (т. е. не отчита ефекта от речта на президента Росен Плевнелиев). За повечето от по-общите заключения те направиха уговорка, че на този етап са хипотези, които трябва да се потвърдят и при следващите изследвания.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
100 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    jugozombi avatar :-?

    Да сравним. Самоназоваващите се "Галъп":

    "При нови избори едва ли ще има качествена и съществена промяна на политическото представителство."

    Социологът от "Алфа Рисърч“ Боряна Димитрова:

    - Смятате ли, че ако има избори днес, картината в парламента ще е по различна от настоящата?

    - Картината в парламента е отражение на нагласите в обществото, а нагласите днес вече са различни от тези в навечерието на изборите на 12 май. Протестите създадоха една нова реалност – активизиралите се социалните мрежи ускориха неимоверно разпространението на информация, контрола над действията на властта и реактивността на обществото. Този социален контрол няма да спре. Всяка личност, номинирана за публична длъжност, всяко действие на кандидат-парламентаристит или управляващите, които и да са те, ще бъдат следени под лупа. Дори поради самият този факт поведението на бъдещото Народно събрание няма да е същото. Така че обществената атмосфера категорично няма да бъде същата, а тя пряко се проецира върху парламентарната картина.

    Що се отнася до разпределението на местата в парламента, преди да възникне предизборна ситуация, никой не може със сигурност да каже какви са шансовете на отделните политически сили. Два факта обаче мога да откроя. Първо, само за около месец паднаха маските от такива подръчни продукти на политическото инженерство като "Атака", РЗС и пр. На днешните протести, за разлика от февруарските, тях ги няма. И второ, ако видим накъде се насочва социалният натиск днес, включително и от вътрешнопартийните опозиции, можем да предположим, че в един скорошен следващ парламент ще има по-ясно изразени ляв и десен блок, а тежестта на политическото балансьорство, взело формата на откровено изнудване в 42-то Народно събрание, дори и да не изчезне, ще намалее.

    http://www.mediapool.bg/v-edin-skoroshen-sledvasht-parlament-shte-ima-po-yasno-izrazeni-lyav-i-desen-blok-a-tezhestta-na-balansyora-shte-namalee-news208677.html

    Нередност?
  • 2
    jugozombi avatar :-?

    И още едно сравнение. Самоназоваващите се "Галъп":

    "Стагнацията и консолидацията на електората на БСП се обяснява с това, че той възприема протестите като насочени срещу него, един вид заплаха и противник. Още повече, че избирателите на левицата са най-силно свързани с партията си в сравнение с другите привърженици на политически формации - като традиции, идеология и т.н.

    При ГЕРБ е обратното. Ако някой в момента е в тежко изпитание, освен управляващите, това е партията на Бойко Борисов. Там текат сложни процеси на дезинтеграция, подсилени от факта, че останаха извън властта. Борисов, например, е достигнал едно от най-ниските си нива на одобрение - 20% (за сравнение Сергей Станишев има 26%, а Пламен Орешарски - 32%). Той обаче имал способността да се съвзема от подобни рейтингови поражения."

    Социологът от "Алфа Рисърч“ Боряна Димитрова:

    - Как гледате на тезата, че протестите помагат на ГЕРБ, а неизлизането на протест помага на БСП?

    - Моето виждане е, че разделението и противопоставянето на отделните социални групи в обществото е тактика, която БСП възприе като кризисен пиар. Затова прекалено спокойният ход на протестите, просмиващ, а не истеризиращ напъните за очернянето им, изнервя управляващите. Очевидно е, че ако всички се приберат по домовете си, БСП не би възразила и ще се опита до изборите през май да възстанови загубите. Тъй като обаче такъв сценарий не изглежда много реалистичен, тя играе по план Б – опитва се да мобилизира провинцията срещу софиянци, забравяйки вероятно какъв е делът на мигриралите от страната към столицата през последните години. Колкото до ГЕРБ, ситуацията при тях не е еднозначна. Протестите активират говоренето срещу тях, но и не раждат до момента консолидирана алтернатива на БСП. В общи линии, с малки загуби, те остават вероятно на позициите си от преди протестите.

    Нередност?
  • 3
    anastas_kar avatar :-|
    anastas_kar
    • - 35
    • + 3

    Няма начин да не се появи още това лято Нова партия " Протести 2013 "
    с програма за управление без олигарси,монополи ,кръгове /обръчи /...
    и нови лица на действието за утвърждаване на европейски ценности
    в дома , училище, университет , театър , стадион, улица , площад , Парламент...

    Нередност?
  • 4
    2.5 avatar :-?
    2.5
    • - 1
    • + 84

    "21.6% от запитаните казват БСП, 17.8% избират ГЕРБ..."

    Ако приемем разултатите от тези изследвания безрезервно, тенденцията за ГЕРБ е много негативна. Както и за останалите от т.нар. дясна "дроб-сарма".
    Пълен парадокс - на улицата е пълно с десни избиратели, които се борят за представителство в НС, а дясното се фрагментира все повече. И то до такава степен, че ще се окаже аритметичен абсурд да сформират мнозинство. От друга страна най-окаляните политици показват "стабилен тренд"!
    Естествено, налице е и варианта - това да са поредната порция манипулации на голф-ченгеджийския дует.

    Нередност?
  • 5
    naffoo avatar :-|
    naffoo
    • - 3
    • + 25

    Ще се появят нови партии със старите спонсори! :)))))))

    Нередност?
  • 6
    abadobata avatar :-(
    Distributed
    • - 7
    • + 60

    Еми докато не измре зомби-електоратът на БСП и ДПС ще е така.

    За жалост много българи ще бъдат прогонени от тях през това време.

    Нередност?
  • 7
    kardinalat avatar :-P
    kardinalat
    • - 17
    • + 6

    Много зор и малко резултат :-)

    Нередност?
  • 8
    dimko avatar :-|
    dimko
    • - 6
    • + 59

    Остава да излезе Червен Кольо по БТВ, че да сетим откъде иде слънцето.
    Вместо да анализира в дълбочина причините за политическата криза, която тресе обществото ни не от вчера, цоциоложкият слугинаж у нас се е впрегнал да ни уверява в обратното, че няма такава ???
    Под прикрието на Закона, у нас е извършен и тече Преврат, Граждани !!!
    Подлагането му на просташки аритметики е Престъпление !!!

    Нередност?
  • 9
    ttrafopostt avatar :-|
    трафоПОСТ
    • - 6
    • + 83

    Галъп са самозванци (не са част от Галъп Интернейшанъл, които си смениха името преди години), червени социо-мажоретки и собственици на голф игрища. С две думи - червени боклуци.

    Щом БСП е първа сила, хайде още утре на избори, навит съм.
    Оставката тази вечер.

    Нередност?
  • 10
    jugozombi avatar :-?

    До коментар [#4] от "2.5":

    Склонен съм да повярвам само на следното:

    "Близо 40% не биха гласували."

    Нередност?
Нов коментар