(Не)познатата "Конкурентоспособност"
Над 41% от фирмите дори и не са чували за европрограмата за бизнеса. Само 30% казват, че биха кандидатствали за евросубсидии през следващия програмен период
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Вече почти не са останали възможности за кандидатстване за субсидии по европрограмата за бизнеса, а се оказа, че общо 41.4% от фирмите в страната дори и не са чували за оперативна програма "Конкурентоспособност" (ОПК). Тези, които имат някакъв опит и наблюдения, имат дълъг списък с критики, в който на челните места са тежката бюрокрация и прекално дългите срокове за оценка и плащане на субсидиите. И само 30% казват, че биха кандидатствали през следващия програмен период.
Това става ясно от данните на национално представително проучване на агенция "Естат", поръчано от Министерството на икономиката и енергетиката по проект, финансиран от самата програма. Извадката включва 800 компании, чиито мениджъри са интервюирани по телефона в периода април-май. От компанията представят и конкретни препоръки на база качествено изследване сред кандидатите, което обхваща 13 задълбочени интервюта с институционални бенефициенти, консултантски компании, браншови организации и др., както и проучване на 16 частни случаи сред фирми, които са изпълнили или изпълняват европроект, такива, на които е отказано финансиране или то е било прекратено. Тази част от изследването е проведена в периода декември 2012 – януари 2013 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
21 коментара
Затруднение е и това, че не си спазват срока, за да отговорят на текущи запитвания по изпълнението на проекта и отговарят за около месец, като в повечето случаи липсваше конкретика в отговорите им. Тази мудност допълнително затруднява изпълнението на проекта в срок.
Бизнес на помощи = бизнес на глинени крака...
Администацията трябва да въведе забранени за субсидиране сектори. Субсидират се точно тези, които не са благонадеждни и фалиращи.
Публикувано през m.capital.bg
това е доста глупава статия ... само преди дни за около 80 възможни проекта имаше подадени над 600, последните схеми просто пръщи от интерес към тази програма - не нужно да изхарчиш маса пари за да видите това.. Не знам от къде намериха тази агенция, но това са пари на вятъра.., но журнулята обичат слайдове, а не да седнат сами да поизчисляват ...
Ужасна бюрокрация и липса на опит какво е това изследователска и развойна дейност. Пуснал съм отчет началото на март, още се точат с тъпи административни въпроси. Нищо по същество! Това е така защото програмата е бъкана с калинки и калинчовци, които никога не са се занимавали с друго освен с документи и фактури. В тази програма трябваше да работят стари, опитни лъвове, може и пенсионери, които знаят какво е разработка, колко е важно в иновациите е да си бърз, а не да те удавят в документи. Напълно подкрепям и искането за упростено авансиране. Сега искат гаранция в размер на искания аванс. Че ако фирмата има този финансов ресурс защо да взема аванс? Абе безнадеждна работа, но скачаме защото това се оказва единствения възможен финансов ресурс.
[quote#4:"kansaj"] само преди дни за около 80 възможни проекта имаше подадени над 600, последните схеми просто пръщи от интерес [/quote]
Това да не ти е критерий. В днешните постни времена фирми от Испания, Франция и къде ли не още не играят на търговете за полагане на селски водопроводи и павиране на провинциални площади, за които до не отдавна родният предприемач би се изказал да не го занимават с глупости.
[quote#6:"cinik"]В днешните постни времена фирми от Испания, Франция и къде ли не още не играят на търговете за полагане на селски водопроводи и павиране на провинциални площади, за които до не отдавна родният предприемач би се изказал да не го занимават с глупости.[/quote]
Серизоно ти прочети ли за какво става дума в статията... или пък си самоиндуциращ се и...т, не бих се учудил. Над 600 български фирми кандидатстват за 80 проекта, предишния път се наложи да увеличат бюджета за да могат още 100 да получат финанисарне. Подпоагането за закупуването на техника от 3 години е 1:3 възможности към заявки. Е на това цялото за пишеш глупости си е твой патент. а моят въпрос е кой обслужва Естат ....
Принципно липсата на информация по тази оперативна програма доста ме затруднява, въпреки желанито ми за кандидатстване по нея. А тази която се предоставя е доста объркваща.
Бюрокрацията е убиствена ... това не е за иновации програма, а за бюрократи, да смучат, за консултанти и т.н. - но не и за фирмите! Преди 2 год.кандидатствах, 2 месеца писах/ме - май около 200 страници беше и накрая ме отхвърлиха, заради ЕДНА математическа сделка - една сума в ЕКсел беше грешно сметната - и заради това - вместо да кажат - поправи си и ни дай пак еди си коя страница - направо - шат на патката главата. Не е сериозно това ... да-грешката е моя, ама то запетайка грешна винаги ще се намери ... Добре че не се вътрих де, че щях да съм направил сума ти разходи и после за дреболии нямаше да ми ги възтановят! Така че- сега си карам с ресурсите които имам и съм по-добре ... нагоре се развивам без рискове.
Толкова много може да се направи с малко разум и желание...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.