Повратна точка
Сблъсъците пред парламента показаха, че тактиката на управляващите да игнорират протестите води само до ескалация на напрежението


Екип на Капитал

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
След като вече няколко седмици правителството търсeше дългите ръце на "Типинг пойнт"* и международния империализъм в организацията на протестите, във вторник вечерта, дали по стечение на обстоятелствата или не, то само си сътвори "повратна точка" (какъвто е преводът на името на вече прословутата и отдавна несъществуваща фондация). Опитът да наложи сила срещу протестиращите всъщност показа липсата на капацитет на управлението да разреши кризата. Засилването на конфронтацията между управляващата коалиция и хората на улицата обаче ще доведе и до по-дълга агония на този кабинет, тъй като БСП и ДПС само ще втвърдят позицията си. А хвърлените камъни и размаханите полицейски палки има риск да доведат до оттегляне на умерените хора на заден план - както в управляващото мнозинство, така и сред протестиращите. Което е рецепта за още повече сблъсъци и напрежение.
Популярната теория на Малкълм Гладуел за настъпването на повратна точка в някакъв обществен процес твърди, че трябват три неща - критична маса от хора, които могат да влияят на мнението на голяма част от обществото, достатъчно грабваща идея и подходяща среда. Третото условие се изпълни в нощта на вторник срещу сряда в парламента - съчетание от нарастващо улично напрежение, дразнещо пренебрежение от страна на управляващите и спорни, неуспешно обяснени и значителни бюджетни промени. Към това се добави и неадекватното поведение на полицията и депутати, за да се стигне до разрушителните страсти и кръвта по софийските улици. Ако преди сблъсъците за голяма част от управляващите предсрочните избори през май догодина изглеждаха като най-ранния възможен хоризонт за оставка на правителството, сега ситуацията е друга - съчетаването с вота за Европейски парламент изглежда като най-далечната дата, до която БСП и ДПС могат да удържат властта.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
87 коментара
Май да. Очакват се още провокации от т.нар. правителство, но май няма да му се отвори парашута. Цял свят знае, че тия са пред падане. И то лошо падане тоя път. Дано да няма много жертви (независимо тежко или леко пострадали).
До коментар [#1] от "vojdek": Цял свят знае, но никой няма да влезе в нашия двор да обрули гнилите круши . Трябва сами да го направим !
„Е, писна ми!” възкликна в припева на едноименната си песен, рап изпълнителят Спенс преди малко повече от десетилетие. Песента бе неговият своеобразен бунт срещу заобикалящата ни реалност. Срещу беззъбата съдебна система и извратената форма на демокрация, която се налага последните години. Срещу свободията и необходимостта ако искаш да живееш, а не да преживяваш да бъдеш бандит.
html
http://economistbg.blogspot.com/2013/07/blog-post.
"където трябват смешни мерки"
Спешни, надявам се.
Цитат от статията: "Това, че ГЕРБ отказа да бъде опозиция, е много лоша диагноза. Ако имаше нормална опозиция в парламента, може би нямаше да се стигне до подобен блокаж, на който сме свидетели в момента."
Много точно казано! За съжаление обаче това ни оставя с много малък избор за това кой искаме да управлява България когато това правителство падне.
По-важния въпрос обаче е: Какво да се прави след това?
Мисля, че е вече е ясно, че това правителство няма да подаде оставка скоро. Не и докато няма вътрешна опозиция и разцепване. С отсъствието си от парламента ГЕРБ изпуснаха шанса си да предизвикат по-скорошни избори и да се опитат да се легитимират в очите на обществото. Тогава какъв избор ще имат българските гласоподаватели когато и четирите партии в парламента са компрометирани?
Коя от извънпарламентарните партии е готова да поеме отговорността за измъкване на страната от икономическата, политическата и социалната криза в която се намира?
Неудобни въпроси, но докато нямаме отговорите на тях не виждам как нови скорошни избори ще решат проблемите.
[quote#1:"vojdek"]Цял свят знае, че тия са пред падане. И то лошо падане тоя път[/quote]
верно ли?
До коментар [#5] от "han.asparuh":
...С отсъствието си от парламента ГЕРБ изпуснаха шанса си да предизвикат по-скорошни избори и да се опитат да се легитимират...
Що манипулираш бе комуне ? Айде марш на контрапротеста !
Скорошни избори ще има баш при бойкота на ГЕРБ , както и бойкота им ги легитимира още повече пред гласувалите за тях !!!
Правителството е провокатор н всичко това! Нека "мълчаливото мнозинство" веднъж за винаги да изрази и се присъедини към протестите! Да се задоволяваш със трохи, при условие, че имаш възможността да имаш повече и най-вече, да се освободиш от натегателна политика на крадци, лъжци, манипулатори, псевдонационално политическо поведение е неморално и безотговорно към цялото общество! Вие сте част от нас, присъединете се, не се страхувайте, не бъдете мързеливи, активизирайте съзнанието и телата си! Не вярвам, че сте се предали! Всеки от нас носи отговорност към човека до себе си, огледайте се , ние сме хора като Вас! Всички на протести! Долу правителството! Нищо добро не е идвало и няма да дойде! Увеличение на пенсиите с някакви жълти стотинки срещу възможността да имаме повече! Освободете здръжките си! Не бъдете основата БСП и ДПС за пореден път да злоупотребяват с мълчанието ви и бездействието ви! Те ви припознават като техен електорат! Кажете не на абстрактното управление на БСП и ДПС! Те няма право да са там! Заявете го гласно!
А нека, Орешарски да не заговаря въобще за АЕЦ Белене, защото това е минало и заявено чрез референдум, който те организирано, похарчиха сума пари, за да разберат, че хората не желаят АЕЦ! Референдумът е лигитимен факт, господин Орешарски! И той ясно опредля лигитимното желание на народа! Този Ваш проект е нерентабилен и нежелан от народа!
Изкарайте данните за всички разходи по него, в това число и парите за провеждане на референдум!
До коментар [#9] от "osudeni_dushi": вие кога кацате? Ние сме накрая на месеца. Нека 31 да бъде ноща на завърналите се. Дотогава всички ще кацнем ! Да не изгоните до тогава Орешярски !
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.