Народното събрание окончателно одобри актуализация на бюджета, която увеличава планирания дефицит с 500 млн. лв. до общо 1.7 млрд. лв. или 2% от БВП.
На днешната втора част от разискванията народните представители одобриха разходната част на актуализирания бюджет, и дадоха право на кабинета да емитира допълнителен 1 млрд. лв. нови заеми, над двата милиарда, които бяха позволени в бюджета, приет от ГЕРБ.
Близо 200 млн. лв. ще се заделят в специалния резерв за непредвидени и неотложни разходи, от където правителството ще разплаща задължения, поети от предишни правителства, без да са били финансово обезпечени.
След приемането на бюджета финансовият министър изнесе реч, в която обясни, че държавата ще спазва истинска финансова стабилност, а няма да я имитира, като бави плащания по изпълнени обществени поръчки и неоснователно задържа ДДС. Той заяви и, че държавата няма да създава изкуствен икономически растеж през бюджетните разходи, а само ще изпълнява ангажиментите си и така цели да създаде бизнес среда, която да насърчи частния сектор да създава работни места и икономически растеж.
"Мит е, че актуализацията на бюджета ще повиши лихвите по кредитите за частния сектор. Те са в зависимост не от доходността по суверенния дълг, а от CDS спредовете. Те обаче се повишават навсякъде в Европа, а не само в България", допълни министърът.
За харченето на резерва
Управляващите обаче не предоставиха разбивка договори на кои министерства и от кога ще бъдат разплатени.
Така единствена гаранция за прозрачното разходване на този резерв на практика ще е думата на финансовият министър Петър Чобанов, който няколко пъти обеща средствата да не се дават за друго освен извънредни плащания и стари ангажименти. Той дори пое ангажимент всеки месец, когато се публикува бюлетин за изпълнението на бюджета в него да има данни и за изразходването на средствата от специалния резерв.
За новия заем
Веднага след като бюджетът бе окончателно приет депутатът от ГЕРБ Цветомир Михов направи изказване, че документът съдържа техническа грешка, защото сумата на нови дефицит и финансирането му се различават със100 лв. Той поиска да спре финансовия министър Петър Чобанов и да му връчи стоте лева, и така да покрие техническата грешка. Депутатът обаче направи това под формата на процедурно предложение, с което на практика не може да се обръща към министъра, и докато обясни какво има предвид Петър Чобанов бе напуснал залата.
Народното събрание окончателно одобри актуализация на бюджета, която увеличава планирания дефицит с 500 млн. лв. до общо 1.7 млрд. лв. или 2% от БВП.
На днешната втора част от разискванията народните представители одобриха разходната част на актуализирания бюджет, и дадоха право на кабинета да емитира допълнителен 1 млрд. лв. нови заеми, над двата милиарда, които бяха позволени в бюджета, приет от ГЕРБ.
28 коментара
На ход е президентът. Да видим колко е навлязъл в дискусията
Вето на президента е едното. Другото са спиране на кранчето с данъци към хазната: Къде са синдикатите да организират СТАЧКА. Тяхна задача е да защитават интересите на работещите. Този заем гарантира едно мизерно съществуване и бъдещи на работещите и техните семейства. Защо да дават парите си за лихви на заема на Орешарски и за социални помощи, когато те самите не получават нищо от тази държава. Не могат да разчитат на независима ПРАВНА СИСТЕМА, на ПОЛИЦИЯ, на ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ. Пример са миньорите - експлоатация при условия неотговарящи на стандартите за безопасен труд. Синдикати, чакаме вашата бърза реакция в защита на хората. По света синдикатите непрекъснато се борят за интересите на работещите.
Те докато дойде времето да внесат последната вноска от този заем в държавата ще са останали само мутрите, политиците и ромите. От къде ще се намерят тогава...ей това не ми го побира акъла :)
До коментар [#2] от "ei":
Навсякъде синдикатите се борят само за едно - собствения си интерес. Не ми се струва разумно да се иска да работят държавни предприятия на загуба, само и само да се намират на работа едни хора, които не произвеждат продаваема продукция. Защото за да се покрият тези загуби ще се излезе с нов дълг, който ще плащаме пак всички ние, дето не даваме пет пари за синдикатите, понеже си отстояваме правата сами. Това, което трябва да се изисква от държавата е защита на свободния пазар. Не протекционизъм на неефективни ТЕЦ-ове, защото миньорите трябвало да копаят въглища или пък наливане на пари в нерентабилните части от БДЖ, за да не фалира и да останат едни други на улицата. Не раздуване на администрацията, за да може едни хора да седят на заплата, докато съсипват с бюрокрация тези, които им изкарват заплатите.
Не и върви на България с финансови министри.
До коментар [#2] от "ei":
В едно си прав, че синдикатите по света се борят за интересите на техните членове. Само, че с останалата част да сравняваш лихви от 25 млн., че ще направя народа по-беден, а не отчиташ факта, че в момента по кредити от последните години плащаме над 600 млн. лв. лихви е меко казано неандерталско.
Когато едно правителство като ГЕРБ през 2010 година гласува да заложи в бюджета в перо "Резерв за непредвидени и неотложни разходи", над 1 млрд. лева, никой като теб не скачаше да вика "аууу ще ги харчат без да знаем за какво". Сега слагат 400 млн. и ревете, че чак жалби в ЕС пращате. Същото това правителство, изтегли 800 млн. лева заем... чиито лихви ги плащаме и сега. Да ревахте тогава ?
Бъдете по-последователни в критиките си, само така ще убедите следващите избори избирателите си.
до bennito
Сегашното правителств е група от партии, които НЕизпълняват пледизборните си концепции в името на това да си напълнят заедно джобовете.
Те се вслушват в конкретни интереси, но не и в исканията на работодателя си=българите данъкоплатци.
Лъжат и крадат безочливо. Даже и убиват, пример: Реваншистки сменят шеф на добре работещата онко болница, дестабилизирайки работата там.
Морал, прозрачност, професионализъм и демокрация са неясни понятия за тези хора.
И сравтенията с други правителства не подобпяват собсветата им жалка физиономия.
Чобанов,
CDS спреда пряко зависи от дохода на еврооблигациите. Увеличаване на дълга = по-висок доход по облигациите = по-висока рискова премия и CDS = по-високи лихви по кредитите
Първо ще го разберте по новите емисии държавен дълг и облигациите на БЕХ
Лошото е, че всички плащаме, а вие харчите
Чобанов все повече прилича на Зак Калифаникис от последен ергенски запой.
А по отношение на бюджета очаквам президента да наложи вето.
До коментар [#6] от "bennito":
Даже 4 годишната ми дъщеря не задава въпроса "защо той може да прави така, а аз не?" Това, че някой друг е вършел безобразия никога не може да е причина те да се вършат пак.