Още натиск от Брюксел за GSM тарифите
Еврокомисията намекна за регулация на вътрешните цени на дребно


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Единен европейски телеком пазар. Това е каузата на еврокомисаря по цифровите технологии Нели Крус от около година. И както предшественичката на Крус на този пост Вивиан Рединг се сдоби с прозвището "желязната лейди" в сектора заради упоритостта, с която отстояваше своята кауза - евтин роуминг в ЕС, така сега Крус се бори за подобни лаври. За нея обаче предизвикателството е по-голямо - единният европейски пазар на телеком услуги, за който тя говори често, означава не само премахване на понятието роуминг в ЕС, но и консолидация на сектора и стимулирането му да инвестира.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
20 коментара
Крайно време е в България цените на мобилните услуги да се намалят и да станат като европейските.
До коментар [#1] от "Нефертити":
Съгласен. В Холандия може да са най-скъпите тарифи, но сигурно никой не го забелязва, след като с двугодишен договор вземаш безплатен телефон с включени, примерно 300 минути (към всички мобилни и домашни номера) и 500 мб на месец, с тарифа от 20-40 евро на месец.
До коментар [#1] от "Нефертити":
Като кои европейски - като тези в Литва, или като тези в Холандия, Люксембург, Испания? Между другото снощи гледах статистика на средната цена на мобилните разговори в рамките на ЕС и нещата в България съвсем не са толкова черни, колкото се изкарват.
Иначе това ми звучи като доста неразумна и оптимистична идея. Едно е да осигуриш ниски и единни цени на роуминга в рамките на целия ЕС, друго е да се намесваш във вътрешния телекомуникационен пазар на всяка страна.
До коментар [#3] от "d.dragomirov":
[quote#3:"d.dragomirov"]друго е да се намесваш във вътрешния телекомуникационен пазар на всяка страна[/quote]
Който е искал да е "отделна страна" да не е влизал в ЕС :-) Аз лично, като интегрист, смятам че в ЕС няма вътрешни работи. Видно е че нито в престъпност, нито в здравеопазване, нито социални политики, а тези три са сред костеливите орехи на интеграцията, запазването на статуквото е архаизъм. Представи си ако си работил в 5-6 държави, на какво говно ще ти прилича пенсията и колко тона бумаги ще трябва да разнасяш във всичките 5-6 кралства и херцогства. Връщане назад няма. Интеграция.
Иначе в първия абзац си прав, ма Ганьо най-обича да мрънка :-)
[quote#4:"misho73"]Видно е че нито в престъпност, нито в здравеопазване, нито социални политики, а тези три са сред костеливите орехи на интеграцията, запазването на статуквото е архаизъм. [/quote]
Да се чете "Видно е че И В ...", "нито"-та отпадат :-) Май е време да лягам :-)
В България цените на мобилните услуги са евтини в сравнение с тези от повечето страни на ЕС. Проблемът е, че ако си на 400 лева заплата на месец, тогава българските тарифи изглеждат много скъпи. Тоест в България заплатите са абсурдно ниски, а не тарифите много високи. Ако средната месечна заплата беше на нормално европейско ниво, да кажем 1500лв, никой не би имал проблем да плати по 25лв примерно на месец за мобилен телефон. Така че всичко е относително.
Силовото (наложено от ЕС) "оправяне" цените на мобилните услуги, няма да даде приличен ефект. Виж един наложен от ЕС ремонт на правораздавателната ни система ще оправи нещата във всички сектори: цени, заплати, инвестиции, работни места, недвижими имоти, туризъм, селско стопанство, енергетика, дребната престъпност (дето най-много мори народа)....... Беззаконието и корупцията в съда (а от там и в политиката), вгадяват цялата система, и за това ниските цени, които имаме (на ел.енергията примерно) ни се виждат високи.
Браво, Мадам Крус! Но защо само за мобилните разговори? Дайте същото и за здравеопазване, за инвестиции, за работни места, за заплати... Изобщо - ако ще регулирате - или всичко, или нищо? Отивам да звънна (по еФтиния си БГ мобилен телефон) на другарите Йосиф Висарионович и Владимир Илич да ги пратя при Вас на училище...
Явно Ви мързи да проверите дали няма някакви олигополни съглашения по места и затова - всички под ножа? Има ли свободен пазар, или не?
"Тези разлики достигат 774% - между средната цена за минута мобилен разговор в най-евтината страна Литва и най-скъпата - Холандия.Тези разлики достигат 774% - между средната цена за минута мобилен разговор в най-евтината страна Литва и най-скъпата - Холандия."
Я да каже тя колко струва една фризура в Холандия и една в България. Не може да сравняваш по цени услуги и продукти! Колко струва смяна на маслото на колата в Холандия и в България? Глупости на търкалета...
Постоянен натиск върху цените и желание за инвестиции (за да се настигне Азия и САЩ) са две несъвместими неща! Когато оператор със среден приход от потребител 5-6 евро, както е в България, почне да инвестира в ЛТЕ или други нови технологии, ми се обадете.
И не разбрах само, как при такса в Холандия 25-40 евро е по-евтино, отколкото тук?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.