БНБ: Увеличение на разходите няма да стимулира икономиката
Бюджетните съкращения трябва да са придружени и от реформи, а не да стават механично
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Увеличение на държавните разходи няма да ускори растежа на българската икономика достатъчно, за да оправдае по-висок бюджетен дефицит и допълнителни емисии на държавен дълг. Това коментира Българската народна банка във втория за годината брой на изследването си "Икономически преглед". Аргументите на централните банкери са, че българската икономика е малка и отворена, поради което допълнителните плащания на правителството ще генерират доход, който ще се похарчи главно за закупуване на вносни стоки, а националното производство няма да се увеличи, и няма да се стимулират заетостта и доходите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
31 коментара
Целта на актуализацията на бюджета и вземането на заеми не е да се ускори растежа или да се направят инвестиции и подобри производителността, ами да се раздадат пари на наши хора и фирми и малка част помощи за цигани и други маргинали. Е как искате хората да не протестират!!!
"Анализът на БНБ е правен още през пролетта и той не се публикува по повод на бюджетната актуализация..."
и тъкмо за това е още по-силен аргумент срещу актуализацията.
Нагли, крадливи, лъжливи български социалисти, ортаци с мафиотите членуващи в ДПС.
Винаги са източвали България и бюджета към техни хора и бизнеси.
Така си създадоха нещо като паралелна държава в държавата.
Ха така де...
Тоз младеж Чобанов, май май не го слуша главата. Как не ги е срам колегите му!
Това е ясно още от 2009 когато Гоце и неговия екип искаха тъкмо това. След управление като настоящото възстановяването до поне не рецесия ще е още по-трудно. Пак ни излъгаха в името на краденето си.
"Според него обаче отговорността за оптимизиране на разходите пада върху ресорните министерства."
>>> Пада върху министър-председателя, който е подбрал министри за тези ресорни министерства. А какви е подбрал е отделен въпрос...Вчера по селата точно бяха раздали пенсиите, а получателите бързаха да ги превърнат в промили в кръвта. В хоремага се въртеше дежурната плоча с историите за казармата, за това как си уредили дефицитната част за полския фиат от едни поляци на плажа, за гурбета в Либия, за величието на Китай, за необятните руски пазари, за собственика на половината държава Иван Костов и за златното време, в което са правили черни курсове с бетоновозите по вилите. Като се сетя за тези хорица вчера, насъбрани около чиния нарязана наденица в средата на масата и посръбващи ракийката от пластмасови чаши, се сещам че ако сложиш 2/3 от сегашните министри на там около наденицата, съвършено ще се слеят с общата картина. Не (само) защото са ръбове по физиономия, но и защото приказват същите глупости като фиркачите от хоремага всеки път, когато си отворят устите.
До коментар [#6] от "cinik":
+++++
Всички които ни управляваха до сега Мислеха само за собствения просперитет, на партията от която са избрани и за фирмите около тях. За държавата за това за което са избрани просто го забравиха. Какви са разходите общо на този импотентен апарат?
БНБ без да иска уцели с този анализ макар да не са предполагали, че това не съвпада с намеренията за дефицит, дълг и разходи на приятеля Орешарски.
Но да - нямаме нужда от точно тази актуализация на бюджета.
Кат' си пееш Пенке ле, че кой ли те слуша?!
Те комунетата нямаше да направят толкова измами и да пожарчат толкова милиони, да купуват гласове, че да стимулират икономиката и да създават работни места!Тяхната цел винаги е била, увеличаване многократно на доходите, на...едни хора, които плащаха масрафа!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.