Замразяването на възрастта за пенсиониране - възможно, но скъпо решение
По думите на социалния министър Хасан Адемов реформата може да се спре за две до три години


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Нарастването на възрастта за пенсиониране е възможен вариант, но само за две до три години. Причината да се налага ограничение във времето е, че лошото демографско положение в страната води и до неблагоприятни последици за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това стана ясно от думите на социалния министър Хасан Адемов в интервю за в. "Монитор".
В края на юни леви депутати внесоха в парламента предложения за промени на Кодекса за социално осигуряване, с които да стане възможно спирането на реформата. Промените ще влязат в сила от началото на следващата година, ако народните представители ги подкрепят. Така жените ще се пенсионират на 60 години и 8 месеца, а мъжете - на 63 години и 8 месеца. Замразяването на промените обаче неминуемо ще доведе до по-голям дефицит в Държавното обществено осигуряване (ДОО). Към момента приходите от вноски покриват по-малко от две трети от разходите за пенсии, а недостигът се покрива със средства от държавния бюджет.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
33 коментара
Има доста варианта за реформа в осигурителната система. Не е задължително непременно да се увеличава до безкрай възрастта за пенсиониране. Държавните служители, например могат да си плащат осигуровките, а не държавата да НЕ ги плаща и да се твърди как, видите ли много внасяла в НОИ. Със сигурност мнозинството осигурени са осигурявани на минимален праг, а оставалото получават на ръка. Сигурно има механизми да се избегне това, ама никой не иска сериозно да се заеме с проблема. А, той е много сериозен - коректните фирми са по-малко конкурентноспособни спрямо конкурентите си, които плащат под масата.
Спирането на увеличаването на пенсионната възраст нищо няма да промени. Системата е такава, че още дълги години пенсиите ще се плащат от вноските на работещите. Така, че ако няма увеличение на броя на работещи и на заплатите им няма как парите да стигат. А, за да стане това трябва развитие на икономиката, увеличаване на БВП, увеличаване на износа – все дългосрочни мерки, чиито реализиране отнема години. За съжаление, както може да се очаква, правителството пак избира по-лесния и популистки път, който ще докара или задържи няколко стотин белокоси избиратели, но ще подтикне младите и способните да търсят нов живот извън страната.
До коментар [#1] от "daam":
Държавата не осигурява служителите по "оптически" причини - разходът за държавната издръжка да не лъщи в целия му размер и хората хептен да се хванат за главата. Последното винаги има ефекта на Вальо Топлото спрямо парното в София: всеобхватна демотивация за плащането на сметките, съотв. в случая на данъците. Иначе като суми ефектът е неутрален - държавата ще вади едни пари и веднага ще си ги прибира обратно като осигуровки. Ако имаш тайната помисъл държавните служители да си ги плащат от джоба 40:60, номерът няма да мине. Те и сега получават по 550-600 лева в средния ешалон,който изнася товара на гърба си. На 400-450 ще останат гарантирано само такива, които са се научили как да си събират бакшиш. Несериозно! По-добре малко кадри, на високи заплати.
"Армия, полиция, земеделие, въгледобив, рудодобив - всички сектори по някакъв начин бяха бенефициенти на пенсионноосигурителната система", каза още Адемов
>>>> Много точна констатация, която никога нямаше да чуем например от Тотю, а от Масларова или Х. Христова - хептен.
"Не бива да решаваме проблемите на заетостта с проблемите на пенсионната система."
-------
А защо си мисля,че бива?
Работещите в реалната икономика пълнят здлавноосигурителните фондове,а накрая за тях няма. Затова според повечето политици те трябва да работят докато могат за да пълнят тези фондове, а фуражките и чантаджиите на държавна ясла да ги празнят. Ама то както върви, ние, в реалната икономика , ще трябва да работим до стогодишна възраст или ако умрем по-рано, наследниците ни да внасят нашия дял до стогодишнината ни. Баси държавата на чиновниците и фуражките.
[quote#6:"cobanmaala"]Работещите в реалната икономика пълнят [/quote]
..пълнят и с пари за безработните.
А ако,пенсионирайки се,си получат скромната пенсия,на тяхно място ще дойдат млади,не толкова млади,може и безработни.Които ще внасят също осигуровки.
Не мога да разбера защо не го проумяват управниците....
Доколкото знам повишаването на пенсионната възраст е изискване, което България е поела към МВФ. Не знам как така ще ни оставят да се отмятаме от поети ангажименти. Даже ни го "напомниха" в специален доклад, дни след като Орешарски стана премиер и заяви, че се спира вдигането на пенсионната възраст. Това е неминуемо- случва се в цяла Европа, но тук никое правителство не иска да си разваля "рахатлъка" с реформи и затова сме на това дередже.
Някой ще ми обясни ли защо се отменя пенсионната реформа за някакви мижави 2-3 години? Тази реформа така или иначе неминуемо трябва да се случи, защо да се забавя отново и то на огромна цена, която ще платим всички ние?
Комунистите се решиха да направят и те един умен ход-да се отблагодарят на гласоподавателите си!Хич не са малко бабите и дядовците.Осибено тези,за които ще падне тавана ще са много благодарни!
Ми така де-не може да се отблагодаряваш само на циганите, трябва да се изръсваш от време на време и за другите! :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.