България най-вероятно ще бъде глобена със солидна глоба от ЕС заради вредните емисии, изпускани в атмосферата от топлоелектрическите централи (ТЕЦ). Това стана ясно от думите на екоминистърът Искра Михайлова след редовното заседание на Министерски съвет в сряда. Тя обясни, че още през февруари ЕК е предупредила страната ни, че наказателната процедура за надвишаване на допустимите норми на серен диоксид, азотен диоксид и прах, произвеждани от ТЕЦ-овете ще мине към своята съдебна фаза, ако не се вземат спешни мерки. Не знам какви са санкциите, те се определят по време на делото, но може да са от порядъка на десетки милиони, каза още Михайлова.
Спешни мерки
Правителството е разгледало съвместен доклад на министерствата на екологията и икономиката във връзка с проблема и с набелязаните мерки за доближаване до таваните за допустимо замърсяване, определени от ЕС. Според данни от документа допустимото ниво на серен диоксид, произвеждан от ТЕЦ-овете през 2011 г. е било 179 700 тона. Дванадесетте големи ТЕЦ-а у нас са произвели 344 505 тона или почти двойно повече. След 2012 г. таванът за серния диоксид е 103 000 тона годишно. Според първоначални данни големите замърсители са изпуснали в атмосферата 163 460 тона. Единственият таван, който имаме шанс да спазим след 2012 г. е този за замърсяването с прахови частици. Причина за това обаче е намаляването на мощностите на ТЕЦ-овете през миналата година.
От Европейската комисия уточниха за "Капитал" Daily, че не става въпрос за отделни централи (каквато беше процедурата започната преди няколко години), а за годишният таван като цяло. Той е трябвало да бъде постигнат от България по план приет още в предприсъединителния период. По него страната се задължаваше да спре някои инсталации, а в други да се вложат сериозни суми за модернизация.
Не гледаме на ТЕЦ-овете като нарушители, те са наши партньори, обяви Михайлова и обясни, че са проведени много срещи с ръководствата и всички са изявили готовност да приложат спешни мерки за намаляване на вредните емисии. Те включват "увеличаване на степента на сероочистване, използване на въглища с по-малко сяра, използване на нискоемисионни горелки, увеличаване на дела на възобновяемите източници в енергийния микс и други", каза Михайлова без повече подробности. ТЕЦ-ове няма да спираме, подчерта тя.
Глобите са за сметка на бюджета
На въпрос защо след като от 2008 г. досега операторите не спазват определените нива на замърсяване чак сега се стига до ангажимент за "спешни мерки", Михайлова обясни, че всички са имали планове за инвестиции в очистващи системи, но те много са се забавили. В момента на най-високите изисквания (които влизат в сила от 1 януари 2016 г.) отговарят единствено ТЕЦ "AES Гълъбово" и ТЕЦ "Девен" спазват изцяло нормите за замърсяване както със серни, така и със азотни окиси, а ТЕЦ "Контур Глобал Марица изток 3" е на път да изпълни изискванията.
Въпросните инвестиции освен това са в огромни размери. През 2001 г. например се е смятало, че за да се преведат всички инсталации в съответствие с изискванията на ЕС са били необходими 1.285 млрд. лв. (4% от БВП по онова време). Само сероочистките за 5 и 6 блок на ТЕЦ "Марица Изток 2" имаха индикативна стойност 80 млн. евро, която се увеличи в последствие. В момента ТЕЦ "Варна" е обявил поръчка за 65 млн. евро за екологизация на оставащите му три блока.
Михайлова не можа да отговори на въпроса ще се отразят ли въпросните "спешни мерки" на цената на тока, особено в светлината на исканото от мините увеличение на цената на въглищата. С министъра на икономиката ще подготвим съвместен доклад и за регулирането на енергийния микс, обеща Михайлова.
По отношение на евентуалните глоби за страната ни заради замърсяването с вредни емисии от ТЕЦ-овете тя обясни, че плащането е ангажимент на държавата. Можем да глобяваме ТЕЦ-ове само, ако не спазват условията в издаваните от нас комплексните разрешителни, каза Михайлова. До колкото знам в миналото са налагани такива глоби, каза тя. Санкции за замърсяване над нормата са плащали ТЕЦ "Марица Изток" 2 и 3, "Брикел" и "Бобов дол".
България най-вероятно ще бъде глобена със солидна глоба от ЕС заради вредните емисии, изпускани в атмосферата от топлоелектрическите централи (ТЕЦ). Това стана ясно от думите на екоминистърът Искра Михайлова след редовното заседание на Министерски съвет в сряда. Тя обясни, че още през февруари ЕК е предупредила страната ни, че наказателната процедура за надвишаване на допустимите норми на серен диоксид, азотен диоксид и прах, произвеждани от ТЕЦ-овете ще мине към своята съдебна фаза, ако не се вземат спешни мерки. Не знам какви са санкциите, те се определят по време на делото, но може да са от порядъка на десетки милиони, каза още Михайлова.
29 коментара
"Не гледаме на ТЕЦ-овете като нарушители, те са наши партньори, обяви Михайлова"
ДА, а данъкоплатците, които ще плащат глобата, какви са ви?!?!?!
До коментар [#1] от "Distributed":
Данъкоплатците са й овци!!! Не я е срам! Вън и да ходи да краде от домашния резерв!
България за кой ли път ще се глобява. Тоест всички ние обикновенните граждани пак ще плащаме. А енергийните босове касират ли касират.
Но така ще е докато търпим тази система. Протестите оредяха. Май се забрави за какво всъшност трябва да протестираме. А именно - изцяло
мажоритарна изборна система и промяна на Конституцията. По сега действащите закони няма как да се търси персонална отговорност на чиновниците за зулумите им. А резултата е че в крайна сметка ние ще плащаме сметката,а те ще продължат да са си държавни служители :-)
ТЕЦ Марица Изток 2 произвижда най-мръсната и съответно най-скъпа енергия в Европа, плътно следван от тецовете Бобов Дол, Перник и Варна. Евтината енергия е мит в България - тя е за сметка на природата, здравето и данъкоплатците.
НЕ Я ИСКАМ!
И к'во стана сега- лошите ВЕИ-та май са си нужни и на място, а миньорският пролетариат ще трябва да прибере кирките. Всичко си имало цена, не само зеленият ток.
Не си даваме "евтиния" ток!
По-добре да се стопим задушени от прах и SO2, отколкото да затворим ТЕЦ - така излиза.
Тази енергетика е била винаги монопол на БСП и ДПС и е източвана от крадливите им олигарси и банки. Затова още дълго време няма да покрият екостандартите и ще реват за субсидии - я за въглищата, я за сероочистки.
За да ни стане още по-добре, сега всички ще плащаме и глоби за техните идиотщини.
Къде са хейтърите сега? Или от ПР агенцията плащат само за плюнки по ВЕИ, а ТЕЦ-овете са национална ценност?
Но в България милионерите се множат - какво сме се затръшкали...Богати, богати, много богати са българите!
Во кратце - няколко ТЕЦ-а цапат и касират. Всички данъкоплатци плащаме глобите и дишаме отрови. Честна сделка!
И какво излиза: частните ТЕЦ-ве (поне част от тях) си спазват нормите, а държавните... Айде някой пак да каже, че национализацията е решение.