Седемте рилски блата
Или пагубните последици от тълпите, извозвани със спорния лифт до езерата под нехаещия поглед на институциите


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Сто години след откриването на свещения град на инките в Перу Мачу Пикчу - през 2011 г., властите въвеждат ограничения в достъпа на многолюдните тълпи от туристи, които са нанесли необратими щети на района. Земята е силно ерозирала на места, има опасност от свлачища, екосистемата в планината е застрашена. Ограниченията са наложени след дългогодишен натиск от страна на ЮНЕСКО, която предупреждава, че мястото на практика ще бъде унищожено. От друга страна е натискът на местните власти и туристическите агенции, които настояват до древния град да се изгради магистрала. Перуанското министерство на културата в крайна сметка се вслушва в гласа на природозащитниците и взима драстични мерки, за да ограничи пагубното влияние от безконтролния достъп до Мачу Пикчу.
Историята с Мачу Пикчу, случила се на 11 470 километра от София, се повтаря с много по-бързи темпове и на много по-близко разстояние на място, което според българските закони е с една от най-високите степени на защита - Национален парк "Рила". От построяването му през 2009 г. досега спорният лифт от хижа "Пионерска" до хижа "Седемте рилски езера" качва по близо 2000 души всяка събота и неделя (през лятото, според груби изчисления). Езерата са място, което никога не е било населено и допреди 2009 г. е посещавано от не повече от 1000 души на месец (осреднени данни на дирекция "Национален парк Рила").
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
167 коментара
Жалки сме.
Не сме хора, ако не успеем да запазим тази природна прелест...
Има и доста жаби. От дете ходя там и не помня да съм виждал жаби. Сега доста често прескачат пред краката, дори на места не толкова близки до езерата. А в езерото до хижата (което в момента почти е стнало на ливада) от няколко години напролет при стапянето на леда е гмеж от полузаспали огромни жаби.
С единия крак на Мусала с другия в калта.
Около лифтовете винаги е пълно с псевдо туристи... Много от тях отиват до езерата все едно отиват да се разходят по витошка, по джапанки и с бира. Същото е и на Мусала, новата топ дестинация за псевдо туристите. За съжаление, не виждам какво може да се направи.
Така е като поставяме парите преди природата. Скоро и планините ни ще заприличат на южното Черноморие (например Банско е отвратително застроен, по-зле и Слънчев браг). Всички търсят бързата печалба, а малцина мислят за това какво ще стане после.
Един пример: това лято решихме да отидем де Крушунските водопади. Бяха ми казали, че са нещо прекрасно. По-разочарован от това, което видях не съм бил: тълпи от хора – буквално не можеше да се разминеш на пътеката, камо ли да правиш снимки; това, което е било преди няколко месеца малък паркинг за не повече от 50 коли, сега приличаше на селски събор – шатри, маси, скара, бира, сувенири, и.н. … и боклуци навсякъде. И на всичкото отгоре, някакви бяха решили за късат билетчета по 1лв. за да влезеш!
Където и да видим малко хубава природа в България, търсим веднага как да направим пари от нея: Черноморието, Банско, Рилските езера, Крушунските водопади… една и съща история с един и същи край. Криво разбран еко-туризъм с ужасни последици!
До коментар [#5] от "Васил Иванов":
Напротив, може, но няма да се хареса на мнозина – да се спре всякакво строителство на хотели, писти, влекове, т.н. – и да се разруши, това което свръхзастроено и кичозно.
В РБ простотията ходи навсякъде .
Едно Министерство на простотията ,
може да ограничи придвижването и .
Природата и човекът могат да съжителстват мирно и да не си пречат, но затова трябват строги правила и регулации.
Пример : Националните природни паркове в САЩ. Всеки, който е ходил, знае за какво става дума - драконовски забрани, регулации и контрол, входни такси (има различни степени спред ползването), доброволчески труд и човешка намеса в природата, само при необходимост.
Продължаваме ли както досега в България, ще показваме красотите на внуците си само на снимка.
Как точно са се увеличили биогенните елементи във водата до степен такава, че и 7-те да се заблатят? Туристите пикаят и си мият задниците вътре ли?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.