НАП ще предупреждава фирмите за доставчици, източващи ДДС
Фирмите ще знаят, че ако поръчват от рискови фирми може да бъдат ревизирани и да им се откаже данъчен кредит


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Националната агенция за приходите (НАП) ще предупреждава големи и средни фирми данъкоплатци, ако някои от доставчиците и клиентите им са рискови. Това съобщиха от агенцията за "Капитал Daily" и обясниха, че предупрежденията ще се отправят в директни срещи между данъчни и мениджъри, а на по-късен етап мярката ще се разшири и по адрес на малкия бизнес. Така данъчните ще алармират компаниите, че получават доставки от рискови фирми, които са замесени в измами с ДДС и поради това може на по-късен етап да им се откаже възстановяване на данъчен кредит.
Данъчни обясниха, че ако повече от 30% от доставките към една компания се осъществяват от рискови фирми, то и компанията клиент може да попадне в селекцията на потенциалните ДДС измамници, които трябва да се ревизират, без нищо друго в дейността им да се приеме за рисково поведение.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Една интересна идея, но задавам въпроса, какво правим после,защото самото предупреждение ще дойде след сключване на сделка. Ще продължили практиката на НАП да се осланя, не толкова на солидарността, а на липсата на сделка, което е нормалната практика в момента? А не е ли по-добре, да се обявяват публично рисковите компании и ако някой смята, че е неправомерно там да може да си търси правата?
Браво. На някой му светна под шапката, че фирмите не са нито разследващ орган, нито полиция, а са създадени да правят бизнес. Досега ни убеждаваха как трябва сами да си проверяваме контрагентите, изрядни данъкоплатци ли са или не.
Как цветово ли?Нали има база за реалните контрагенти по данъчен номер:)
Не ли парадокс? Вместо да вкарат в пътя неизрядните играчи, държавните институции ще манипулират пак тези, които изпълняват и следват закона.
Или източвачите на ДДС ще си го правят необезпокоявани, дори ще са под наблюдение, и държавата ще знае, че те я мамят. И тя ще им се моли да продължат да я мамят, вместо да ги накаже.
Дали в закона съществува понятието "рискова форма"? Ега ти държавата сме.
http://dohodite.com/
Не е ли едновременно по-ефективно (и евтино в дългосрочен план) и по-недискриминационно (за малките ТД) да се направи официален регистър към НАП на "източвачите на ДДС"?
Данните в регистърът да имат оповестително действие - с един куршум и двата заека.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.