Реформаторите с първи амбициозен опит за отказ от партиен суверенитет
Актуалните политически позиции, решенията за евентуално разширяване на блока и управленските политики ще се изработват от Граждански съвет


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Реформаторският блок, който обединява седем формации, направи още една крачка в посока на ново структуриране. Членове на ръководствата на ДСБ, движение "България на гражданите", Зелените, "Синьо единство", СДС, Свобода и достойнство и БЗНС организираха във вторник публичното представяне на Граждански съвет. В него влизат общо 25 известни и не толкова експерти и 14 партийци. В тази структура, освен че става "легитимна платформа" за взаимоотношенията с гражданското общество, ще се взимат решенията за разширяване на Реформаторския блок, както и ще се изработват актуалните му политически позиции, а и управленските политики. Всеки член на съвета на практика има право на вето, защото решенията ще се взимат с консенсус.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
56 коментара
Дано да не изгубят инерция до изборите....
...които се очакват неизвестно кога...
Голяма борба за чучура на западните фондации и партийна субсидия.бонус.
[quote#0:"статията"]Автентично дясно няма в България от 12 години. [/quote]
И беше време да се появи. Че аман от експерименти - тройно и четворно партийни.
Такова животно нема. Е кой ще го избира този Граждански съвет?
Тези хора май не разбраха, че за 400 години демокрация по-добро от политическите партии не е измислено. Ама откриването на колелото продължава с пълна сила. Всичката пара в свирката.
Успех на реформаторите !
Реформена стратегия - няма. План за конкретни реформи - няма. Трезва коалиционна и съюзна политика - няма. За сметка на това обаче вече има граждански съвет с неизвестни функции, права, отговорности и отношения с партийните централи, който чрез състава си на практика представлява интересите на един твърде малоброен, елитарен слой от обществото. Продължавам да бъда скептик.
1-2 от господата съм ги засичал да залитат леко по държавния капитализъм, но като цяло изборът е много добър. Просто чистоплътни личности.....
[quote#1:"Бай Благой"]изборите....
...които се очакват неизвестно кога...[/quote]
Други да няма, за Европарламент датата е фиксирана, а по-догодина ще има и кметски избори.
До коментар [#1] от "Бай Благой":
9593987636
Инерция? За каква инерция става дума? Съставляващите блока партии получиха общо около 6% от гласовете на 12 май, а близката до него агенция "Алфа Рисърч" публикува данни за подкрепа в края на август от едва 7,6%. Въпреки това сериозно изоставане от най-големите политически сили водачите, публичните фигури и активистите на партиите от блока продължават да водят арогантна негативистична пропагандна кампания срещу всички останали и да се държат сякаш са първа сила, която потенциалните партньори могат само да следват. Уви, войната на опозиционно самоизяждане, която усилва шансовете на БСП и ДПС да запазят властта в този и в следващ парламент, продължава... От Фейсбук, днешен статус:
Радан Кънев
Вратата към БСП и ДПС е зазидана. Що се отнася до другите партии, тя е отворена към всеки, който е готов да следва политиките на Реформаторския блок. Досега от ГЕРБ не сме видели достатъчно позитивни сигнали...
https://www.facebook.com/radan.kanev/posts/1015163
До коментар [#6] от "Югозомби (цензуриран от "Икономедиа")":
Човеците вярват най-вече на други човеци, така са устроени. Царя, Бойко, Кунева, Костов, Доган, П. Стоянов, Първанов....Илюзия е, че вотът е пропорционален и че някой чете платформи. Аз тези на снимката повечето съм ги слушал, знам какво ще кажат. Един наш професор твърдеше, че на дисертационна защита всеки член на журито идвал с предварително оформено мнение. Ако за 5-10 години не си го убедил, няма как това да се промени заради хубавите ти слайдове на пауърпойт.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.