Румен Гечев, зам.-председател на икономическата комисия в парламента, "Коалиция за България"
До края на октомври или началото на ноември се очаква готвеният проект на закон за ипотечните кредити да влезе за обсъждане в бюжетната и икономическата комисия в Народното събрание. В момента все още е в суров вид. Това каза пред "Капитал Daily" Румен Гечев, зам.-председател на парламентарната комисия по икономическа политика и депутат от "Коалиция за България".
Документът се изготвя съвместно от двете комисии. Целта е с него да се регламентира дейността по отпускането и ползването на жилищни ипотечни заеми, като се набляга на премахването на таксата за предсрочно погасяване на ипотека (по-известна като наказателна лихва - бел. ред.) или намаляването на размера й.
Какво още предвижда проектът
Другата идея, която се готви да залегне в бъдещия закон, е при покупка на първо жилище с кредит в случай на невъзможност да се изплаща заемът и придобиване на обезпечението (съответното жилище) от банката заемът да се счита за погасен, а длъжникът да не трябва да продължава да погасява остатъчни суми.
Тази идея на Румен Гечев стана известна преди два месеца. Преди два дни пък депутатите в Европейския парламент дадоха предварително одобрение на директивата за жилищните кредити, като там въпросът с таксата за предсрочното погасяване е оставен да се решава от всяка страна самостоятелно, като се посочва, че потребителите имат право да погасяват предсрочно, а кредитните институции имат право на справедлива компенсация за това.
По-ниска наказателна лихва
"Сега наказателната лихва при предсрочно погасяване на ипотечен кредит е около 5-6% и на практика изключва възможността за рефинансиране при по-благоприятни условия. Свиването на тази наказателна лихва до примерно 0-1% ще даде възможност за реална банкова конкуренция. Както се видя от аналогичните процеси при въвеждането на Закона за потребителския кредит, това ще има позитивен ефект както за кредитополучателите, така и за банките", коментира Гечев.
Според него е необходимо да се прецизира срокът след подписването на договора за ипотечен кредит, след който кредитополучателят ще може да рефинансира дълга си. "Очевидно този срок трябва да се измерва в рамките на няколко месеца или до една година, но това е въпрос на внимателно прецизиране", посочи той.
По отношение на въпроса със ситуацията на невъзможност да се изплаща заемът и реализирането на обезпечението според Гечев мнението, което се споделя, е, че в този случай рискът би следвало да бъде споделен между кредитора и длъжника.
Румен Гечев посочи още, че се водят разговори с представители на банки, Асоциацията на банките в България и БНБ. "Водим активни преговори с всички заинтересовани страни. Те са трудни, защото съвсем естествено е, че всяка заинтересована страна защитава своите интереси. И все пак преговорите вече дават позитивни резултати." По думите му "ще бъде търсен баланс на интересите, защото банките работят с нашите пари и носят отговорност за тяхното управление".
Румен Гечев, зам.-председател на икономическата комисия в парламента, "Коалиция за България"
До края на октомври или началото на ноември се очаква готвеният проект на закон за ипотечните кредити да влезе за обсъждане в бюжетната и икономическата комисия в Народното събрание. В момента все още е в суров вид. Това каза пред "Капитал Daily" Румен Гечев, зам.-председател на парламентарната комисия по икономическа политика и депутат от "Коалиция за България".
10 коментара
наказателната лихва при предсрочно погасяване на ипотечен кредит трябва да е 0%...така е във всяка една нормална европеиска страна.
А дали някога в БГ ще има фисирана лихва за целия срок на кредита ???
Това пак се предвижда за новите кредити, а какво правим със старите?
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#1] от "jorosrabskia":
Да, ще има, но ще е между 9 и 12%.
До коментар [#3] от "Димитров":
Аз пък се надявах на 4.50% :)
До коментар [#2] от "kqf03316245":
за съжаление положението е: "битият - бит, е.... - е...".
Щом законопроекта се работи от Румен Гечев нищ добре не може да се очаква.
Гумен Речев
Човек, при когото фалираха 44 банки, пише закон за кредитите. Само сега и само у нас!!!
От тези закони няма голям смисъл при положение в у нас няма действаща пазарна икономика и всички банки са в картел. Ако нямаше картел нямаше да има нужда от такива закони.
[quote#1:"jorosrabskia"]А дали някога в БГ ще има фисирана лихва за целия срок на кредита ???[/quote]
Ще има когато се намери кой инвеститор да финансира тези кредити за 20-30 години при фиксирана доходност.
Засега в България ипотечните кредити се финансират от краткосрочни депозити, при които доходността се мени всяка година и които се местят от една банка в друга според текущата промоция.
В Америка, където има кредити с фиксирани лихви, те се финансират чрез препродажбата им като ипотечни облигации на разни пенсионни дружества, взаимни фондове, и животозастрахователни компании. Е, точно заради тези облигации станаха големите поразии 2009 г.
Помисли и върху това ти готов ли си да вложиш спестяванията някъде на фиксирана лихва примерно 4-5% за 25 години! За да може с тези пари някой да си купи жилище и да ти плаща фиксирана лихва. Е, когато ти си готов и когато много като теб са готови - тогава ще има и такива кредити.