// К1: Средата / Политика
Законопроектът за ипотечните кредити се очаква да е готов до два месеца
Идеята е ако има такса за предсрочно погасяване, тя да е 0-1%
"Водим активни преговори с всички заинтересовани страни" Румен Гечев, зам.-председател на икономическата комисия в парламента, "Коалиция за България" |
Документът се изготвя съвместно от двете комисии. Целта е с него да се регламентира дейността по отпускането и ползването на жилищни ипотечни заеми, като се набляга на премахването на таксата за предсрочно погасяване на ипотека (по-известна като наказателна лихва - бел. ред.) или намаляването на размера й.
Другата идея, която се готви да залегне в бъдещия закон, е при покупка на първо жилище с кредит в случай на невъзможност да се изплаща заемът и придобиване на обезпечението (съответното жилище) от банката заемът да се счита за погасен, а длъжникът да не трябва да продължава да погасява остатъчни суми.
Тази идея на Румен Гечев стана известна преди два месеца. Преди два дни пък депутатите в Европейския парламент дадоха предварително одобрение на директивата за жилищните кредити, като там въпросът с таксата за предсрочното погасяване е оставен да се решава от всяка страна самостоятелно, като се посочва, че потребителите имат право да погасяват предсрочно, а кредитните институции имат право на справедлива компенсация за това.
По-ниска наказателна лихва
"Сега наказателната лихва при предсрочно погасяване на ипотечен кредит е около 5-6% и на практика изключва възможността за рефинансиране при по-благоприятни условия. Свиването на тази наказателна лихва до примерно 0-1% ще даде възможност за реална банкова конкуренция. Както се видя от аналогичните процеси при въвеждането на Закона за потребителския кредит, това ще има позитивен ефект както за кредитополучателите, така и за банките", коментира Гечев.
Според него е необходимо да се прецизира срокът след подписването на договора за ипотечен кредит, след който кредитополучателят ще може да рефинансира дълга си. "Очевидно този срок трябва да се измерва в рамките на няколко месеца или до една година, но това е въпрос на внимателно прецизиране", посочи той.
По отношение на въпроса със ситуацията на невъзможност да се изплаща заемът и реализирането на обезпечението според Гечев мнението, което се споделя, е, че в този случай рискът би следвало да бъде споделен между кредитора и длъжника.
Румен Гечев посочи още, че се водят разговори с представители на банки, Асоциацията на банките в България и БНБ. "Водим активни преговори с всички заинтересовани страни. Те са трудни, защото съвсем естествено е, че всяка заинтересована страна защитава своите интереси. И все пак преговорите вече дават позитивни резултати." По думите му "ще бъде търсен баланс на интересите, защото банките работят с нашите пари и носят отговорност за тяхното управление".
Още по темата
БСП и ДПС увеличиха защитата на потребителите на банкови услуги, но значително смириха първоначалните си заявки
31 яну 2014Европарламентът прие новата директива за ипотеките
Страните членки ще имат две години, за да я въведат в националното си законодателство
15 дек 2013Управляващите готвят мащабни промени в банковите закони
Първоначалните предложения са да отпадне едностранната промяна на лихвата по кредит и таксата за предсрочно погасяване на ипотеки
3 окт 2013Директивата за ипотеките няма да разреши проблемите на българския пазар
Таксата за предсрочно погасяване на жилищни кредити ще се решава от всяка държава, като банките имат право на "справедлива компенсация"
11 сеп 2013Цената на кредитите през юли леко се покачва
Увеличили са се лихвите за жилищни и потребителски заеми
27 авг 2013Слабо раздвижване на жилищното кредитиране
Политическата нестабилност не спира възстановяването в сегмента
5 авг 2013Ипотечни лихви без потенциал за понижение
Предлагането на жилищни кредити в момента остава на цени около 6.2-6.7% годишно
1 юли 2013По-малко от половината домакинства в еврозоната са със собствено жилище
Близо една пета имат ипотечен кредит
14 апр 2013
Той призна пред "Капитал", но не уточни с колко промила е бил в кръвта си
12 дек 2019, 2317 прочитания

И още: Собствениците на имоти в AirBNB ще могат да плащат патентен данък, Лагард запази политиката на ЕЦБ след първото заседание под нейно ръководство
12 дек 2019, 1167 прочитания
12 дек 2019, 3015 прочитания
12 дек 2019, 2632 прочитания
12 дек 2019, 2324 прочитания
12 дек 2019, 2309 прочитания
12 дек 2019, 1869 прочитания
Според неправителствената организация Oxfam правителствата рискуват още повече да увеличат пропастта между бедни и богати