// К1: Средата / Политика
БСП в открита атака срещу държавните медии и регулатора
Депутати обвиниха шефа на СЕМ дори за забавянето на цифровизацията
Обвиненията им се простряха от нарушеното право на информираност на гражданите до забавянето на цифровизацията. Свободата на словото беше сред основните теми наред с оценката за дейността на обществените БНТ и БНР и начина им на финансиране.
Най-остра беше в нападките си Татяна Буруджиева, която определи дадената от СЕМ добра оценка на двете медии като неадекватна.
"Какво са постигнали те? Вие ми казвате, че са постигнали много? БНТ е на четвърто място според статистиката. Надявам се, че в следващия доклад на СЕМ ще видим как точно БНТ и БНР оправдават стотиците милиони, с които българските граждани ги издържат", заяви тя и продължи в гневна градация: "Методите за мониторинг, които Съветът за електронни медии упражнява, са брадясали, мухлясали и прашясали, а БНТ не оправдава стотиците милиони, с които българските граждани я издържат."
Мартин Захариев посочи, че обществената мисия на държавните медии "трябва да бъде предефинирана", и настоя за международен одит на БНТ и БНР.
Не сте разбрали какво искат хората
Буруджиева поиска следващият отчет на СЕМ да следва основната цел на регулатора - да постига резултати в демократизацията и отстояването на свободата на словото. "И тук разбирам свободата на словото на всеки гражданин, защото в комисията вие казахте, че за вас е приоритет свободата на словото само на журналистите", каза тя и обвини Лозанов, че неглижира правото на гражданите да бъдат информирани.
Михаил Миков пък отбеляза липсата на анализ за тенденциите в работата на медиите. "Вие не сте разбрали какво искат хората, включително от независимите регулатори", обясни той на председателя на СЕМ, който е медиен експерт и дългогодишен преподавател във факултета по журналистика в СУ "Св. Климент Охридски".
Лозанов му отговори, че шестмесечните отчети нямат такива функции и че при необходимост може да предостави анализи, които така или иначе са част от работата на регулатора.
Спорна компетентност
В нападките си Буруджиева стигна дотам, че обвини СЕМ и че не е изпълнил задълженията си да следи и регулира процеса по цифровизацията, който ще се забави с месеци, очевидно без да се е информирала, че съветът няма правомощия в този процес. Същото се отнася и за Мартин Захариев, който допълни, че с поведението си СЕМ сякаш "чака цифровизацията да се случи сама".
Той коментира и липсата на ефект от най-скъпата по думите му реклама, правена с държавни пари, при положение че БНТ е взела от рекламата на цифровизацията над десет пъти по-малко спрямо частните bTV, "Нова" и TV7.
"Давам си сметка, че това е политическа сцена, говори се от политически позиции, но да не забравяме, че свободата на словото означава ненамеса в медиите – от страна на СЕМ, от страна на политиците, в някакъв смисъл дори от страна на собствениците на медии", каза Лозанов.
Георги Лозанов пред "Капитал Daily": За първи път натискът е от парламентарната трибуна Тъкмо нападките към СЕМ за забавянето на цифровизацията показва, че недоволствтото на управляващите предхожда аргументите му, които се търсят на принципа "в политиката всичко е позволено". А последното й забавяне с два месеца е пренебрежимо спрямо общото – с десетилетие, за което, ако политиците искат да търсят отговорност, трябва да започнат от себе си. Видя се също, че за българските политици, дори да са от гражданска квота, свободата на словото е синоним на това те да са доволни от медиите. В предишния мандат именно интимниченето на медиите с властта беше изтъквано като една от основните причини за падането на България по скалата на свободата на словото. В парламента се чувствах както навремето при директорката в гимназията, която ми се заканва: "Следващия път се изключваме." Изключван съм и от гимназията, и от регулатора – при това неведнъж, затова все първи мандат карам. Иначе най-изненадващ беше упрекът, че съм отстоявал свободата на словото на журналистите, а не на гражданите. Не знам някога да съм ги противопоставял в свободите им, но не знам и как може в съвременния свят да има свободата на словото на гражданите без свобода на словото на журналистите. Нали тъкмо вторите гарантират правото на информация на първите, от което започва свободата на словото. Всъщност имаше и други плашещи реплики като тази за преформулиране на мисията на обществените медии. Да оставим настрана, че в България тя не е конкретно формулирана, но със сигурност, ако се преформулира от политиците, мисията ще престане да бъде обществена. В медийната регулация съм от самото й начало, но май за първи път има такъв директен натиск върху регулатора от парламентарната трибуна. По закон СЕМ е независим орган и парламентът може да е един от входовете към него, но не и негов началник или поръчител. |
Още по темата
Миролюба Бенатова се разделя с bTV
Журналистката започва работа в продуцентска къща "Телеман"
25 сеп 2013Стилиян Йотов: Медиите се поучиха от протестите за разлика от политиците
Професорът по философия пред "Капитал"
14 сеп 2013Медийният регулатор представи отчет за дейността си през 2012 пред парламентарната медийна комисия
12 сеп 2013СЕМ с декларация срещу враждебната реч
Причината е обидното изказване на рапъра Мишо Шамара за евреите
13 авг 2013СЕМ гласува доверие към визията на Вяра Анкова за развитие на БНТ за още три години
28 юли 2013Медийният регулатор ще има нов член преди избора на генерален директор на БНТ
5 юли 2013
И още: Цацаров беше избран от парламента за шеф на антикорупционната комисия, Джонсън вероятно ще спечели утрешните избори във Великобритания
11 дек 2019, 1550 прочитания

Парите са от текущия излишък в бюджета, който месец преди края на годината е над 1 млрд. лв.
11 дек 2019, 13636 прочитания
11 дек 2019, 13401 прочитания
11 дек 2019, 3000 прочитания
11 дек 2019, 2083 прочитания
11 дек 2019, 1708 прочитания
11 дек 2019, 1491 прочитания
Обещаният от управляващите срок до края на октомври едва ли ще бъде спазен